kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışındaki İştirakin İflası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    55

    Yurt Dışındaki İştirakin İflası

    Merhaba değerli forumdaşlar.

    Türkiye'de kurulu bir firmamız, aynı zamanda Çin'deki bir firmanın da sermayesine iştirak ediyor. Faaliyet konusu her ikisinin de kimyevi ürünler. Çin'deki firma iflas ediyor.

    Bu durumda, yurtdışındaki batık firmanın iştiraki olarak, vergisel anlamda neler yapabiliriz. Oraya yatırdığımız sermaye batık duruma geldi. Değersiz alacak olarak mı değerlendirmeliyiz.
    Ya da başka bir pozisyon alabilir miyiz?...Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum. Mümkünse mukteza veya benzeri kaynaklara da beni yönlendirirseniz inanın çok sevinirim. Kolay gelsin.

    ütün yazılardan ancak kendi kanıyla yazılmış olanı severim.Yazını kanla yaz:Kanın ruh olduğunu göreceksin.
    <br />İsteme hiçbir zaman.Ağlayıp sızlama da.Al Allah aşkına, al her zaman....F.Nietzsche

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: Yurt Dışındaki İştirakin İflası

    sayın karmati iflas tamamen gerçekleşti ise yani ortaklık iştirak payı ortadan kalktı ise bu
    iflasla ilgili belgeyi almanız(yani o ülkenin hangi yetkili kaynağından alınacaksa)şartıyla bu
    iştiraklerdeki rakamı 689 hesaba gider olarak yazabilir ve gelirden indirebilirsiniz bununla
    ilgili mukteza örneklerini aşağıya ekliyorum,kolay gelsin hayırlı günler.

    ?Hisse senetlerinin alış bedeli ile değerlendirilmesi zorunlu olduğundan hisse senetlerine sahip olunan şirketlerin tasfiyeye girmiş veya iflası açılmış olmakla beraber tasfiye sonuçlanmamış veya iflas kapanmamış olması halinde ortaklık ilişkisi devam ettiğinden ortaklık payını temsil eden hisse senetlerinin itibari değerinde meydana gelecek azalmaların kurum kazancının tespitinde dikkate alınması mümkün değildir. Aksi halde hisse senetlerinin satışı veya iştirak edilen şirketin iflas etmesi veya tasfiyesinin sonuçlanması halinde doğması muhtemel bir zararın gerçekleşmeden gider yazılmasına imkan tanınmış olacaktır. Bu hüküm ve açıklamalara göre iştirakçisi olduğunuz şirketin tasfiyesinin sonuçlanması nedeniyle iştirak hisselerinin herhangi bir değerinin kalmaması halinde ve bu durumun tarafınızdan belgelendirilmesi kaydıyla envanterden düşmeniz ve kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate almanız olanaklı bulunmaktadır. Ancak Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 14. maddesinde ve Gelir Vergisi Kanunu?nun ticari kazancın tespiti için gider olarak indirim konusu yapılabilecek harcamaların gider kalemlerinin 40. maddesinde tadadi olarak sayıldığı giderler ayrıca belirtilen hususlara ilişkin olmak üzere Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1 bendiyle ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin indirim konusu yapılabilmesine olanak sağlanmış olup iştirak ettiğiniz şirketin tasfiyesinin sonuçlanmasını takiben kazancınızın tespitinde indirim konusu yapılan iştirak hisselerinin değeri dışında oluşan zararınızın gider kayıtlarına intikali mümkün olmadığı gibi söz konusu zararın mali bilançonuzda meydana gelmemesi nedeniyle Kurumlar Vergisi Kanunu?nun mükerrer 14. maddesi kapsamında değerlendirilmesi de olanaklı değildir.? [1]



    ?5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 13. maddesinde kurumlar vergisinin, 1. maddesinde yazılı mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı ve safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu?nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Bu hüküm uyarınca tespit edilecek kurum kazancından Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 14. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinde yer alan giderler indirilecektir. Diğer taraftan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinde safi kazancın tespit edilmesinde indirilecek giderler sayılmış olup, aynı maddenin 1. bendinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği belirtilmiştir. Öte yandan, Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 8. maddesinin 1. bendi ile kurumların tam mükellefiyete tabi başka bir kurum sermayesine iştiraki neticesinde elde ettiği iştirak kazançlarının kurumlar vergisinden istisna tutulacağı hükme bağlanmıştır. Ayrıca, aynı maddenin son fıkrasında ?Kurumların kurumlar vergisinden istisna edilen kazançlarına ilişkin ödemelerin kurum kazancından gider olarak indirilmesi kabul edilmez? hükmü yer almaktadır. Bu hükümlere göre, şirket aktifinde kayıtlı iştirak hisselerinin (Tasfiye Halinde ... Tesisat San. Ve Tic. A.Ş.?nin tasfiyesinin tamamlanması sonucu), aktifte kayıtlı iştirak hisselerinin kayıtlı değerinin ve enflasyon düzeltme farklarının şirket kayıtlarında gider unsuru olarak dikkate alınması mümkün değildir.? [2]



    ?İştirak edilen şirketin tasfiyesinin sonuçlanması nedeniyle hisse senetlerinin herhangi bir değerinin kalmaması ve bu durum belgelendiği takdirde söz konusu zararın şirketinizin kayıtlarında gider olarak gösterilmesi mümkün bulunmaktadır.? [3]







Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurt Dışındaki Personel
    Konu Sahibi belen Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Ekim.2013, 11:53
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Nisan.2010, 22:11
  3. Yurt Dışındaki SSK lı Çalışma
    Konu Sahibi ateş Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Eylül.2009, 09:17
  4. Yurt Dışındaki Şube
    Konu Sahibi bjk1903korkut Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Nisan.2009, 13:42
  5. Yurt Dışındaki İş Kazası
    Konu Sahibi stajer311 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Şubat.2007, 11:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36