mrb.
rizede çay sektöründe faaliyet gösteren bir şirketiz.
5084 ve takip eden diğer kanunlar çerçevesinde vergi ve enerji teşviğinden faydalanıyoruz.
enerji desteği ile ilgili olarak bir konüda tereddüte düştük.
yardım ederseniz seviinirim.

2005-1 sayılı ve 2007-1 sayılı enerji teşviği hk. hazinenin tebliğlerine göre (ikisinde de 14. md.) mevcut istihdam ve ilave istihdamın sigortaya verilen bildirgedeki gün sayısının 30 bölünmesi ile bulunacağı, bu sayının küsüratlı olması halinde mevcut istihdamın aşağıya, ilave istihdamın ise yukarıya yuvarlanacağı açıkça belirtilmiştir.
bu düzenleme karşısında tic. il müd. şöyle işlem yapmaktadır.

mayıs 2007 öncesi.

5350 sayılı yasa ile kapsama alındığımızdan kasım 2004 bildirgemizdeki kişi sayısı mevcut istihdam olarak değerlendiriliyor. 1321 gün ve 51 kişi
1321:30=44.033 dolayısıyla aşağı yuvarlıyoruz 44. nisan 2005 ayı bildirgesinde gün sayısı 1570
1570:30=52.33 ilave istihdam. yukarı yuvarlıyoruz 53 oluyor. %20 artış da gerçekleştiği için teşvikten %20 üzerinden fayalanmamız gerekir. ama tic. il müdürlüğü olmaz 52.33 ü 52 alıyor ve yararlanamıyoruz
yararlandığımız diğer aylarda da ilave istihdamlar hep aşağı yuvarlanıyor ve haksız yere eksik alıyoruz enerji desteğini diye düşünüyorum.
yeni 5615 ile değişiklikten sonra da aynı düzenleme var ve sorunumuz aynen devam ediyor
bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.
herkese kolay ğelsin.