kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Gelir Vergisi Mükelleflerinde Geçici Vergi Muhasebe Kayıtları

Gelir Vergisi Mükelleflerinde Geçici Vergi Muhasebe Kayıtları

Bu güne Kadar Yanlış bildiğim bir konuyu paylaşmak istedim. Gelir Vergisi Mükelleflerinde Gelir vergisi beyannamesi verilirken dönem içerisinde ödenen geçici vergi kayıtlarını aşağıdaki gibi yapıyordum.

1.2.3.4.vergi dönemlerinde

193 Peşin ödenen vergi ve fonlar
    360 50 Ödenecek geçici vergi

Ödemeler
    360 50 Ödenecek Geçici vergi
    100 Kasa Hesabı

31.12.200... tarihinde

371 Dönem Karının P.Ö.V.V.D.YasalYük.karş.
    193 Peşin ödenen vergi ve Fonlar

Sene Sonunda Vergi Karşılığının Ayrılması

691 Dönem.K.v.v.d.yas.yük.karş.
    370 D.K.V.D.Yas.Yük.

30.nisanda

370
    371
    360

Sorum: Gelir Vergisi mükelleflerinde vergi karşılığı ayrılmıyor. 193 Peşin ödenen vergi ve fonlar Gelir vergisi mükelleflerinde nasıl kapatılacak. 31.03.2008 tarihinde beyanname verilirken geçici vergiden arta kalan çıkan gelir vergisi nasıl muhasebeleştirilecek.(7.000,00 Ytl ye kadar %15 Gerisi artan oranlı) Görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Hayırlı günler dilerim.

İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

Ynt: Gelir Vergisi Mükelleflerinde Geçici Vergi Muhasebe Kayıtları

benim bildiğim ;
    31.12.2007
    371
    193
    ----------
    690
    370
    692
    ---------
    takip eden yılda mart veya nisan ayında ;
    370
    371
    --------
    100
    370
    ------
    saygılarımla
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

Gelir vergisi mükellefi olan işletmelerde dönem karına ait verginin sorumlusu işletme değil işletmenin sahibi veya ortağı olan gerçek kişi/kişilerdir.Bu nedenle, gelir vergisi mükellefi işletmelerde dönem ticari karı üzerinden herhangi bir vergi ve diğer yasal yükümlülük karşılıkları hesaplanmaz.Daha önce vergi karşılığı hesaplarken kullanmış olduğunuz hesapları ortaklar cari hesaplarını kullanarak kapatmanızı öneririm

sayın fnd2005 ;
    dediğinizden pek birşey anlayamadım. Konuyu biraz daha açarsanız iyi olur. Gelir vergisi mükellefleri yıl içinde neden vergi ve yasal yükümlülük karşılığı ayıramasın ki ? Bu hesapları sadece kurumlar vergisi mükellefleri kullanacak diye bir kural yok . Zannedersem siz 540 lı hesaplarla karıştırdınız. Saygılarımla.
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

Sayın Emari Gelir vergisi mükelleflerinde Gelir vergisi karşılığı ayrılmıyor.

193. PEŞİN ÖDENEN VERGİLER VE FONLAR

Mevzuat gereğince peşin ödenen gelir, kurumlar ve diğer vergiler ile fonların kayıt ve takip edildiği hesaptır(1).

İşleyişi :

Mevzuatın belirlediği dönemler itibariyle peşin ödenen gelir, kurumlar ve diğer vergiler ile fonlar, bu hesaba borç yazılır. Yıl sonunda tahakkuk edecek gelir veya kurumlar vergisi ile fon karşılıklarından yapılacak olan indirimi teminen "37. Borç ve Gider Karşılıkları" grubunda bulunan "371. Dönem Kârının Peşin Ödenen Vergi ve Diğer Yükümlülükleri Hesabı" borcuna aktarılır. Ancak aktarılacak tutar "370. Dönem Kârı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları Hesabı"nın tutarından fazla olamaz. Aktarılamayan tutar, dönem sonunda bu hesabın bakiyesi olarak kalır.

370. DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI

Dönem kârı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi, diğer vergi ve kesintiler, fonlar ve benzeri diğer yükümlülükler için ayrılan karşılıkların izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Dönem kârı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi ve yasal yükümlülükler, dönem kârı hesabının borcu karşılığında bu hesaba alacak kaydedilir. Vergi tahakkukunun kesinleşmesi durumunda borç kaydı suretiyle hesap kapatılır ve ilgili tutar "371. Dönem Kârının Peşin Ödenen Vergi ve Diğer Yükümlülükleri" ile mahsup edilerek kalan tutar "350. Ödenecek Vergi ve Fonlar" hesabına aktarılır

371. DÖNEM KÂRININ PEŞİN ÖDENEN VERGİ VE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLERİ (-)

Mevzuat gereğince peşin ödenen gelir ve kurumlar vergisi ile diğer yükümlülüklerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Dönem Kârı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıklarından indirilmek üzere, "193. Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar Hesabı"ndan yapılan aktarmalar bu hesabın borcuna, 193 nolu hesabın alacağına kaydedilir. Tahakkuk eden tutarlar ve gelir vergisinden mahsup edilen tutarlar ise bu hesaba alacak kaydedilir.

Hesapların açıklamaları okunduğunda 193 nolu hesapta gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yıl içinde tahakkuk eden vergiler dönem sonunda 371 nolu hesaba aktarılır. deniliyor.
    370 nolu hesabı da sadece kurumlar vergisi mükellefleri kullanabiliyor. 371 nolu hesaba 193 nolu hesap aktarıldığı zaman 371 nolu hesap bilnçoda düzenleyici hesap olduğu için bilançoda 370 nolu hesap kullanılmadığı için 37 nolu grup fazlalık veriyor. Ben gelir vergisi mükelleflerindeki hesapların aktarılması arasındaki çekişkiyi veya birçoğumuzun bilerek veya bilmeyerek yaptığı hatayı veya bilen arkadaşların görüşlerini paylaşmasını istedim. Birde Gelir vergisi artan oranlı. %15 ten fazla mart ayında tahakkuk eden gelir vergisi kayıtları nasıl olmalı.
    İnsanlar Kırmızı Güllerin Peşinden Koşarken Ayaklarının Altında Ezilen Papatyaların Farkında Olmaz Çoğu Zaman.

sayın Özbek ;
    paylaşımınız için teşekkür ederim. Ben 193-370-371 nolu hesapları şahış firmalarında kullanıyorum ve bunu Nalan Akdoğan ve Orhan Sevilengül ün kitaplarından takip ediyorum. Alt hesaplar açılarak ..001 Kurumlar vergisi veya ..002 Gelir vergisi gibi. Dolayısıyla 370 nolu hesabı alt hesap açarak kullanıyorum. Ve kayıtlarımı sayın fnd2005 e verdiğim cevaba göre yapıyorum. Saygılarımla

Sayın Emari Ben de kayıtları bu güne kadar aynen dediğiniz gibi yapıyordum. Fakat Gelir vergisi mükellefleri vergi karşılığı ayıramıyor. 370 nolu hesapta da dikkat ederseniz Gelir vergisi ile ilgili ibare yok. Buradaki maksat işi mevzuata uygun olarak sürekli kendini geliştirerek daha ileri aşamaya taşıyabilmek. Asıl sorun veya anlayamadığım 370 nolu hesap kullanılmadan yani vergi karşılığı ayrılmadan yapılan işlemde 193 'ün 371' aktarılmasında 371 nolu hesabın pasifi düzenleyici hesap olmasından dolayı pasif tarafta 37 nolu grubun ters bakiye vermesi. Doğrusu daha fazla katılım farklı düşünceler bekliyordum bu konuda katılımı göremedim. .

Gelir vergisi mükellefleri geçici vergi dönemlerinde karşılık ayırmadığı için yıl sonunda 193 hesaptaki bakiye 136 hesaba virmanlanıyor.Peki 4.dönem geçici verginin kaydı ve devamındaki gelir vergisinin muhasebe kaydı nasıl olacak.Teşekkürler.
    serkan bozdemir bunu beğendi.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Alıntı rıza özbek Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    193. PEŞİN ÖDENEN VERGİLER VE FONLAR

... ve diğer vergiler ile fonların kayıt ve takip edildiği hesaptır(1).

...
    370. DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI

Dönem kârı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi, diğer vergi ve kesintiler, fonlar ve benzeri diğer yükümlülükler için ayrılan karşılıkların izlendiği hesaptır.
    ...

371. DÖNEM KÂRININ PEŞİN ÖDENEN VERGİ VE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLERİ (-)

Mevzuat gereğince peşin ödenen gelir ve kurumlar vergisi ile diğer yükümlülüklerin izlendiği hesaptır.
    ...

Saygıdeğer meslektaşlarım konu başlığımız hala cevaplanmamış soru olarak karşımızda durmakta.Bir örnek oluşturarak, göndereceğiniz cevaplarla bu problemi çözelim istiyorum.
    Örnek: "A"gelir vergisi mükellefi bir kişidir. 1.geçici vergi 4TL, 2.geçici vergi 5TL, 3.geçici vergi 3TL ve 4.geçici vergi 2TL ödemiş olsun.Mart ayında hesaplanan gelir vergisinde de 18 TL ödeyecek durumda olsun.Bu durumda bir işletmenin hangi tarihlerde hangi kayıtları
    yapılacak.

1.geçici vergi tahakkuk (14/05/08)
    193 4

360 4
    1.geçici vergi ödeme (17/05/08)

360 4

102 4
    2.geçici vergi tahakkuk (14/08/08)

193 5

360 5

2.geçici vergi ödeme (17/08/08)

360 5

102 5

3.geçici vergi tahakkuk (14/11/08)

193 3

360 3

3.geçici vergi ödeme (17/11/08)

360 3

102 3

----------31/12/2008----------

136 12

193 12

--------------------------------
    burdan sonrası için yardımlarınızı bekliyorum.Ayrıca buraya kadar olan kısım için 2.bir görüşü sizlerle paylaşmak isterim:geçici verginin tahakkuku yapılmaz.ödeme yapıldığında 193 hesap borçlu,102 hesap alacaklı olur şeklindedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)