cfo-bmi

Konu: Geç Gelen Faturaların KDV' sine (KKEG mi) Olacak ?

  1. #1
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429

    Geç Gelen Faturaların KDV' sine (KKEG mi) Olacak ?

    Geç gelen faturaların KDV'si ne (KKEG mi) olacak ?


    2007 yılına ilişkin satın aldığınız mal veya hizmetlere ilişkin faturalar hasbelkader 2008 yılında (Aralık 2007 KDV beyanından sonra ) elinize ulaştı ise ne olacak?

    1.KDV indirilebilir mi?

    2007 tarihli faturanın KDV'sini 2008 yılında indirim olarak dikkate alamazsınız.

    2.Muhasebe kaydı ne olacak?

    KDV dahil tutar 2008 yılı defterlerine önceki yıl giderleri olarak kaydedilecek.

    3.2007 beyanında gider olarak nasıl dikkate alırız?

    Bahse konu tutar 2008 Nisan ayında verilecek Kurumlar Vergisi Beyannamesi'nde diğer indirimler satırında indirim olarak dikkate alınabilecektir.

    4. Bu durum KDV'nin gider olarak dikkate alınamayacağı düzenlemesi ile çelişmiyor mu?

    KDV Kanunu'nun 58. maddesinde mükellefçe indirilebilecek KDV'nin kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilmeyeceği ifadesi mevcuttur.

    Bu nedenle de yukarıda yaptığımız açıklamalar bu madde ile çelişiyor gibidir.

    Buradaki önemli nokta yılı geçtikten sonra gelen faturadaki KDV'nin artık indiriminin mümkün olmamasıdır. Geç gelen fatura mükellefçe indirilebilecek olma vasfını kaybetmektedir. Bu nedenle de bizce indirilebilecek hale gelmekte ve bahsi geçen düzenleme ile bir çelişki oluşmamaktadır.

    5.Bu konuda mali idare ne düşünüyor?

    KDVK'nın 58. maddesi nedeniyle tereddüt yaşayan şirketlerin sordukları sorulara cevaben bakanlık (İstanbul Boğaziçi Vergi Dairesi Başkanlığı KDV-29/240/8141 sayı ve 24.12.2003 tarihli mukteza), geç gelen faturanın artık indirilecek KDV olarak dikkate alınabilmesi mümkün olmayacağı gerekçesiyle gider olarak dikkate alınabileceği görüşünü vermiştir.

    6.Bu konu kötüye kullanılabilir mi?

    Normalde zamanında gelen ve zamanında ilgili yıl kaydına alınabilecek bir fatura gider yazabilmek için bekletilip sonraki yılda kayda alınırsa ne olur? Tabi aklınıza belki "Bunu neden yapsınlar ki?" sorusu gelebilir. Yüksek tutarlı devreden KDV'si olan fakat kurumlar vergisi ödeyen bir şirket için böyle bir uygulama k?rlı gelebilir. Ancak bu durumun bu amaçla yapıldığı ortaya konursa, yani işlemin hayatın rutin, normal akışı içinde açıklanabilecek bir işlem olmadığı, vergi amaçlı bu durumun oluşturulduğu ortaya çıkarsa doğal olarak gider olarak dikkate alma uygulaması da reddedilecektir.

    7.Geç gelen fatura yeni yılın tarihini taşıyorsa?

    Önceki yılla (2007) ilgili olduğu halde 2008 tarihli olarak düzenlenen bu faturanın KDV'si kayda alındığı izleyen yılda (2008) indirilecek KDV olarak dikkate alınabilecektir. Ancak gider veya maliyet olarak (2008 de önceki dönem gideri olarak dikkate alınacak) önceki yılla ilişkilendirilmesi gerekecektir. Bunun da en kolay yolu 2007 kurumlar vergisi beyanının diğer indirimler satırıdır.

    8. Tasdik raporunda bahsetmek gerekir mi?

    Biz, tasdik raporunda, diğer indirimler satırında yer alan tüm rakamların ayrıntılı açıklamalarının yer almasının yararlı olacağını düşünüyoruz.


    Firmanızın sektör içindekini yerini Merkez Bankası söylüyor

    Merkez Bankamızın çok güzel bir hizmetini paylaşacağım.

    Banka şuan bu hizmeti bir bedel almaksızın yapıyor. Ama bu yazı sonrası talepler artarda bir bedel istenir hale gelirse bilemem.

    Firmanızın bulunduğu sektördeki yerinin çok çeşitli açılardan karşılaştırmalı olarak analitik bir rapor halinde sunulduğu çalışmalar talep üzerine yapılıyor ve kısa sayılabilecek bir sürede tamamlanıp gönderiliyor.

    "Firmanın Sektör İçindeki Yeri" çalışmasını, T.C. Merkez Bankası'nın İstatistik Genel Müdürlüğü - Reel Sektör Verileri Bölümü hazırlamaktadır.

    Transfer fiyatlaması değerlendirmeleri açısından da piyasaya göre durumunuzu anlayabilmenize yardımcı olabilecek bu çalışmayı yaptırmanızı tavsiye ederim.

    Zeki Gündüz


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762

    Ynt: Geç Gelen Faturaların KDV' sine (KKEG mi) Olacak ?

    Faydalı bilgiler,teşekkür ederim..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429

    Ynt: Geç Gelen Faturaların KDV' sine (KKEG mi) Olacak ?

    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Faydalı bilgiler,teşekkür ederim..
    BENDE İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Geç Gelen Faturaların KDV' sine (KKEG mi) Olacak ?

    Lütfen küçük yazma kuralına uyunuz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Şubat.2018, 10:06
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2012, 12:59
  3. Geç Gelen Faturaların Yarattığı Sorunlar
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Haziran.2011, 23:50
  4. Faturaların Gönderimi
    Konu Sahibi mTuran Forum Konu Dışı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Ocak.2010, 15:45
  5. Gbb sine Esas Alınacak Tarih?
    Konu Sahibi zafercaglayan Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Nisan.2009, 10:09

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36