kamu işçi maaş

Konu: B Formları Hk.

B Formları Hk.

soru 1 : 2008 yılına ait b formlarına bir hizmet çeşidi olarak işçilik ödemeleri dahil edilmeli mi?
    ---------
    soru 2 : b formlarında belge adeti sayılırken örneğin 10.000ytl lik fatura kalem fazlası nedeniyle 101-102-103 seri nolar olmak üzere 3 sayfa tutmuştur. bu faturaya istinaden belge adedi 1 mi yoksa 3 mü olarak dikkate alınacak?
    ---------
    soru 3 : ayrıca benzincilerin b formları düzenlemesi ile ilgili ökc fişleri nedeniyle bir problem üzerine tebliğ çıkmıştı hatırlayan varmı?

Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

Ynt: B Formları Hk.

b formları üzerindeki bu belirsizlik nasıl son bulacak bilemiyorum. forumumuzda mali müşavir üstadlarımız olmasına rağmen bu tür sorulara bir türlü net cevap bulamıyoruz.

yada bunlar basit sorular diyerek hazırcı olmamam için cevap mı verilmiyor?
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

hala bir yanıt verebilecek olan çıkmadı??? bekliyorum...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben bildiğimce yanıtlamaya çalışayım kardeşim...
    1- İşçilik ödemeleri yazılmaz diye düşünüyorum..Çünkü tebliğde (bir) firmadan yapılan mal ve hizmet alımlarından veya satışlarından bahsediliyor..İşçilik ödemeleri hem tutar olarak sınırın altında olabilir hem de birden fazla kişiye ait olabilir.Bu nedenle işçilikler yazılmaz kanımca..
    2- Belge adedinden kastı bana göre fatura adedidir.Ama sorduğunuz şekilde nakli yekün şeklindeki birden fazla adetli faturaları kapsamaz..Neticede faturanız 5 sayfada tutsa belge adedi 1 dir.Yani mal aldım veya sattım bir kere fatura kestim veya aldım..
    3- B formları için böyle bir tebliği hatırlamıyorum.Ama kanımca bunlları B formuna yazamayız.. Gerekçe de tebliğde bir firma için sınır arandığı içindir..Fatura düzenlenmesi durumunda bir firma için bu hususu dikkate alacaktık.Ama ökc'lerde için böyle bir durum olmamalı...

Benim yorumum bu şekilde...Saygılar...
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Dostlar konu açılmışken parantez açayım....MEvcut e-bayan prog. 2007 ilşkin BA/BS formlarını verirken hata veriyor.... Aylık olduğu için...Güncellemeyi mi hatalı yaptım acaba?..teknik sorun mu var? Gönderen arkadaşlar nasıl yaptı? Kolay gelsin........
    aylaşım, yardım, sevgi, saygı

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Önceki versiyonlardan çekmelisiniz yıllık göndereceğinizi.

tebliğide ödeme kayıt edici cihaz kullanılmak suretiyle yapılan satışlar Tablo III dahil edilecek denmiş..
    oky

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

1.2. Bildirimlere İlişkin Hadler

1.2.1. 2008 yılı ve takip eden yıllara ilişkin mükelleflerin mal ve/veya hizmet alımları ile mal ve/veya hizmet satışlarına uygulanacak had 8.000 YTL(Yeni Türk Lirası ) olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre, bir kişi veya kurumdan katma değer vergisi hariç 8.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alımları, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kişi veya kuruma katma değer vergisi hariç 8.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirilecektir. Limitin altında kalan alış ve satış bedelleri toplamı ise "Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı" ( Tablo III ) bölümüne yazılacaktır (Ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle yapılan satışların toplamı KDV hariç tutarlar olarak Tablo III?e dahil edilecektir).
    1.2.2. Bildirim verme yükümlülüğünde olan, ancak, tüm alış ve satışları belirtilen hadlerin altında kalan mükellefler, söz konusu formları Tablo II dışındaki tüm bilgileri doldurmak suretiyle vermek zorundadırlar. Bu bildirimlerinde limit altında olan tüm alışları için Ba formunun, limit altında olan tüm satışları için de Bs formunun Tablo III bölümünde yer alan "Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı" alanları doldurulacaktır.

Ökc satışları Diğer satırına ilave edilecek sadece.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)