kamu işçi maaş

Konu: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    342

    Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    07.01.2008 tarihinde 250.000,00 Dolar Bir bankadan işletme kredisi alınmıştır. Bu kredi 6 Ay Geri ödemesizdir. Sözleşmede Kredinin ödemelerinde Banka Kuru esas alınacaktır. denilmektedir. 31.03.2008 itibariyle VUK Borçların Değerlemesi hükümleri kapsamında Bankadan aldığımız Kredinin 31.03.2008 tarihine isabet eden faiz tutarına ilişkin yazıda Banka kur olarak 1,3000 almıştır. TCMB Alış Kuru ise:1,2765 dir.

    Sözleşmede Banka Kuru esas alınması gerektiğinden;

    1) Değerlemede TCMB dışında belirlenen kura göre işlem yapılabilir mi? (MB yetkisini bugüne kadar TCMB kurlarını esas almıştır.)
    2) 31.03.2008 Değerlemesi Hangi Kur üzerinden yapılmalıdır.
    3) 31.03.2008'e isabet eden faiz hangi kurdan tahakkuk edilmelidir.


    Saygılar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    91

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Bakanın kurunu alman gerekir. Banka kayıtları esastır ve herhangi bir uyuşmazlıkta delil niteliği vardır.
    O nedenle 1,3000 olan kuru alıp aradaki farkı kur farkına atacaksın
    *HEP İSABET EDENE HİÇ TESADÜF DENİR Mİ? *

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Sözleşmede belirtildiği için bankanın kurunu almanız gerekir. zaten fiili olarak ödeme yaptığınız zaman ödemiş olduğunuz tutar bankanın kuruna göre hesaplanan ytl olucaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.


    Yabancı paraların nasıl değerlendirileceği VUK?nun 280. maddesinde açıkça belirlenmiştir. Buna göre değerleme borsa rayici ile yapılır. Kanunda ?Borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğu anlaşılırsa bu rayiç yerine alış bedeli esas alınır? denilmektedir.

    Yani alış bedeli ile değerleme yapabilmek için borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğunu ispat etmek gerekir. Bu hükümler amir hükümlerdir. Yani bu hükümlere aynen uymak gerekir.

    Diğer taraftan, VUK?nun mükellef ve vergi sorumlusunu belirleyen 8. maddesinde ? Vergi kanunlarıyla kabul edilen haller müstesna olmak üzere, mükellefiyete veya vergi sorumluluğuna müteallik özel mukaveleler vergi dairesini bağlamaz. Bu Kanunun müteakip maddelerinde geçen "mükellef" tabiri vergi sorumlularına da şamildir.?

    Denilmektedir.

    Bu nedenle banka ile yapılan mukavelenin vergilendirme uygulamasında bir geçerliliği yoktur. Aradaki fark kanunen kabul edilmeyen giderler olarak değerlendirilmelidir.


  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Eh madem öyle o zaman tersine olursa da gelir kabul etmez mali idare. Kaybı daha çok olur .
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Sn. Osman Erol,
    Merkez bankası kurları gösterge niteliğindedir. Bankalar işlemlerde kuru kendi yöntemlerine göre belirlerler. Her hangi bir bankadan döviz aldığınızda, satışı merkez bankası kurundan farklıdır. Size göre aradaki farkın kanunen kabul edilmeyen gider yazılması gerekir ki bu bence yanlıştır. Fiili durum başka, değerleme başkadır. Sadece değerleme yaptığınızda merkez bankası kurunu esas almanız gerekir. Ancak fiilen ödeme durumunda ise ödediğiniz kur üzerinden kayıtlara alınması gerekir.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Evet aynen bülent249 arkadaşımın dediği gibi.
    Fiili durum başkadır . Değerleme ise sanal birşeydir. Dönem sonlarında dövizli borç ve alavcaklarınızı MB kuru ile değerleyip mali tablolalrınızı hazırlaraını<. Ancak fiili ödeme ve tahsilat özün önceliği kuralına göre , alan veren arasında serbestçe saptanır. Saptanmmaış ise M.B döviz alış kuruna göre işlem yapılır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Herkesin bildiği gibi Ticari KaR ve Vergi Karı denen iki farklı kar marjı sözkonusudur..

    Ticari karınızı hesaplarken istediğiniz kuru alabilirsiniz(Banka Kuru veya ,İşletmenin kendi kuru)
    Fakat Vergi Karını Hesaplarken Maliye Bakanlığının yayınlamış olduğu kurlar üzerinden olmalıdır.

    (Yabancı paraların nasıl değerlendirileceği VUK?nun 280. maddesinde açıkça belirlenmiştir. Buna göre değerleme borsa rayici ile yapılır. Kanunda ?Borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğu anlaşılırsa bu rayiç yerine alış bedeli esas alınır? denilmektedir.)

    Bu nedenle banka ile yapılan mukavelenin vergilendirme uygulamasında bir geçerliliği yoktur. Aradaki fark kanunen kabul edilmeyen giderler olarak değerlendirilmelidir.Tersi durumda Tartışmasız Gelirin takendisidir.





  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.


    Sayın bülent249

    Merkez Bankası da nereden çıktı. Borsada rayici olmayan yabancı paraların kur değeri dönem sonunda maliye bakanlığınca Tebliğ yayınlanarak belirlenir. VUK?nun 280. maddesini dikkatle okuyun.

  10. #10
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767

    Ynt: Banka Kredisinde Anlaşılan Kur ve Değerleme Hk.

    Sn.Osman Erol,
    30 Nisan 2008 tarihi için dövizli borçlarımı değerlemeye tabi tutacağım. Maliye Bakanlığının yayımladığı kuru bildirmeniz mümkün mü?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fiks fiyata anlaşılan aidat ödemeleri
    Konu Sahibi Sezai Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 20:21
  2. Banka Kredilerinde değerleme
    Konu Sahibi nguroy Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Şubat.2010, 14:29
  3. Banka Kredisinde Ltd. Şirket Müdürünün İmzası Yetersizliği
    Konu Sahibi Kızıldereli Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2008, 11:30
  4. Banka Döviz Kredisinde Kur Farkı
    Konu Sahibi *ebru* Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ekim.2007, 15:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36