kamu işçi maaş

Konu: Bütün Yönleriyle Serbest Bölgeler ve Vergi Uygulamaları

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Bütün Yönleriyle Serbest Bölgeler ve Vergi Uygulamaları

Alıntı gulcan Nickli Üyeden Alıntı
    cevabınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim
    iyi çalışmalar
    Ben teşekkür ederim
    Saygılarımla Ferhat

Merhaba ferhat bey
    Size tekrar bir sorum olacak bu kar dağıtımı ile mükellef ile itilafa düşüyorum kollektif şirket kar dağıtımında sizden aldığım bilgiler ışığında %15 vergi kesintisi yapmayı öneriyorum daha önceki muhasebecisi özellikle kollektif şirket kurdurmuş ki kar dağıtımında vergi söz konusu olmayacak diye, mükellefin karı yüksek dolayısıyla vergide yüksek çıkıyo onunda kafasında yer etmiş böyle bir söylem var ve işine geliyo açıkcası kafanızıda ağrıtıyorum ama acaba bu konu ile ilgili bir kanun maddesi varmıdır elinizin altında veya bana tavsiye edebileceğiniz bir kaynak olursa çok sevinirim.

Alıntı gulcan Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ferhat bey
    Size tekrar bir sorum olacak bu kar dağıtımı ile mükellef ile itilafa düşüyorum kollektif şirket kar dağıtımında sizden aldığım bilgiler ışığında %15 vergi kesintisi yapmayı öneriyorum daha önceki muhasebecisi özellikle kollektif şirket kurdurmuş ki kar dağıtımında vergi söz konusu olmayacak diye, mükellefin karı yüksek dolayısıyla vergide yüksek çıkıyo onunda kafasında yer etmiş böyle bir söylem var ve işine geliyo açıkcası kafanızıda ağrıtıyorum ama acaba bu konu ile ilgili bir kanun maddesi varmıdır elinizin altında veya bana tavsiye edebileceğiniz bir kaynak olursa çok sevinirim.
    Sevgili Formdaş

Birincisi kafamı kesinlikle ağrıtmıyorsunuz.Bizler sürekli bilgi alışverişi yapalımki eksik yönümüzüde aratırarak bulalım.
    Gelelim ikinci önemli konuya bu konudaki en iyi kaynak mukteza almanızdır.Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri'den bir mukteza isteyin.Bizim Haklılığımızı göreceksin çünkü ben daha yeni kar dağıtımı yaptım.benimde tuzla serb.bölgede mükellefim var.Hatta bağlı bulunduğun vergi dairesine bile sorabilirsin.

Saygılar FERHAT

Ferhat demiş ki:

Sevgili Formdaş

Birincisi kafamı kesinlikle ağrıtmıyorsunuz.Bizler sürekli bilgi alışverişi yapalımki eksik yönümüzüde aratırarak bulalım.
    Gelelim ikinci önemli konuya bu konudaki en iyi kaynak mukteza almanızdır.Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri'den bir mukteza isteyin.Bizim Haklılığımızı göreceksin çünkü ben daha yeni kar dağıtımı yaptım.benimde tuzla serb.bölgede mükellefim var.Hatta bağlı bulunduğun vergi dairesine bile sorabilirsin.

Sayın ferhat

Merak ettim. Kollektif şirket kazanç dağıtımından hangi kanunun hangi maddesine göre tevkifat yaptınız?

Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı

Ferhat demiş ki:

Sevgili Formdaş

Sayın ferhat

Merak ettim. Kollektif şirket kazanç dağıtımından hangi kanunun hangi maddesine göre tevkifat yaptınız?

Sayın Osman EROL

Serb.Bölg.Koll.Şti her türlü vergiden istisna yanlız bu istisnanın 06.02.04 öncesi ve sonrası var.Burda detaya girmeyeceğim.Koll.Şti ortaklarına dağıtılan kar ise onların şahsi geliridir.ve vergilendirilmesi gerekir. Bu kar dağıtılırkende tevkifat yapılır.

BAŞKA SORU ??????

5- Tevkifat Uygulamaları

Serbest bölgelerde faaliyette bulunan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin, 06.02.2004 tarihinden sonra Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü ve Kurumlar Vergisi Kanununun 24 üncü maddesi kapsamına giren ödemeler üzerinden tevkif ettikleri vergileri, bağlı bulundukları vergi dairesine mükellefiyet tesis ettirerek sorumlu sıfatıyla beyan edip ödemeleri gerekmektedir.
    Örneğin, serbest bölgede faaliyet gösteren bir işletmenin yurtdışında mukim yabancı bir firmadan gayri maddi hakkın kiralanması veya satın alınması dolayısıyla bu yabancı firmaya yapacağı ödemeler ile avukatlık hizmeti dolayısıyla avukatına yapacağı serbest meslek ödemeleri üzerinden anılan maddeler uyarınca tevkifat yapılacaktır.
    Kar Paylarının Dağıtılması Halinde; Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendindeki istisna hükmünün, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinin (b) alt bendi kapsamında yapılacak tevkifata etkisi bulunmamaktadır.
    Serbest bölgelerde faaliyette bulunan kurumlar vergisi mükelleflerinin, bu bölgelerde elde ettikleri kazançları dağıtmaları halinde, dağıtılan kar payları üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapmaları gerekir.
    Mevduat Faizi ve Repo Gelirinde ise, Serbest bölgelerde faaliyet gösteren gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin serbest bölgelerdeki banka veya diğer finans kurumlarında bulunan mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen faizler ile repo kazançları üzerinden, 06.02.2004 tarihinden itibaren Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü veya Kurumlar Vergisi Kanunun
    24 üncü maddeleri uyarınca vergi tevkifatı yapılması gerekmektedir.
    Serbest bölgelerdeki banka şubeleri veya diğer finans kurumlarınca yapılacak olan söz konusu tevkifatlar, bu kurumlarca mahal vergi dairesine mükellefiyet tesis ettirilerek sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.

Osmaaan bey

Bu yazıyıda bi oku bidaha konuşalım.

Saygılar
    FERHAT

Sayın Ferhat

Yazıyı okudum ama soruma cevap teşkil etmiyor. Siz benim sorumu bir daha dikkatle okuyun ve cevap verin. Ve şunu da sorayım siz kolektif şirket ortaklarının kar paylarından kesinti yapıp vergi dairesine ödediniz mi?

Kâr Transferi

3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu?nun 6. maddesinde yer alan ?..Türkiye?deki tam ve dar mükellef gerçek ve tüzel kişilerin serbest bölgedeki faaliyetleri dolaysıyla elde ettikleri kazanç ve iratlar, Türkiye?nin diğer yerlerine getirildiğinin kambiyo mevzuatına göre tevsiki (belgelenmesi) halinde de gelir ve kurumlar vergisinden muaftır? hükmü 5084 sayılı yasa ile 06.02.2004 tarihi itibariyle kaldırılmıştır. Bu tarih öncesinde, serbest bölge kârları, kambiyo mevzuatına getirildiği belgelenmek kaydıyla, vergiden istisna tutulmuştur. Ancak, bu tarihten itibaren serbest bölgede elde edilen kârlar Türkiye?ye getirildiğinde vergilendirilecektir.

Biz vergilendirilmeyecek demiyoruz ki. Konu kolektif şirketlerde kar dağıtımı yaparken Gelir Vergisi Stopajı yapılıp yapılmayacağı idi. Kolektif şirket karlarından stopaj yapılmaz. Bu karı elde edenler münferiden beyanname vererek vergilerini öderler. Kolektif şirketler kurum değildir. Bu nedenle kurumlarda yapılan vergi stopajına tabi olmazlar. Eğer siz bu gelirlerden stopaj yaptı iseniz bunu geri almak için hemen talepte bulunun. Aksi halde üzerinden bir yıl geçmekle geri alma hakkınız düşer. Zira mükellef kendi beyanına itiraz edemez.

Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı

Biz vergilendirilmeyecek demiyoruz ki. Konu kolektif şirketlerde kar dağıtımı yaparken Gelir Vergisi Stopajı yapılıp yapılmayacağı idi. Kolektif şirket karlarından stopaj yapılmaz. Bu karı elde edenler münferiden beyanname vererek vergilerini öderler. Kolektif şirketler kurum değildir. Bu nedenle kurumlarda yapılan vergi stopajına tabi olmazlar. Eğer siz bu gelirlerden stopaj yaptı iseniz bunu geri almak için hemen talepte bulunun. Aksi halde üzerinden bir yıl geçmekle geri alma hakkınız düşer. Zira mükellef kendi beyanına itiraz edemez.
    Sevgili osman (osman diyorum kusura bakma belki yaşca küçüksün)

Son yazıdığımdan alıntı yapıyorum

Koll.Şti Ortakları elde ettikleri kardan dolayı vergi öderler.yani onların elde ettikleri kar vergilendirilir diyorum.yukardaki ilk yazımda dikkat edersen %15 stopaja tabidir demişim bu yanlış onu şimdi yazılarımı okurken fark ettim.onun için formdaş gülcanı da uyarıcam
    Saygılar
    ferhat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)