Teşvikli illerdeki 150 bin işçiye asgari geçim indirimi geliyor


Asgari geçim indirimi alamayan 49 teşvikli ildeki yaklaşık 150 bin işçiye indirim hakkı yolu açıldı. 6 Haziran günü Resmi Gazete'de yayımlanan 5766 sayılı Amme Alacakları Yasası'nı değiştiren yasa ile, bu illerdeki işçilerin de asgari geçim indiriminden faydalanmasının yolu açıldı. TBMM'de yapılan düzenlemeye göre, 49 ildeki işçiler diğer illerde uygulanan kadar asgari geçim indirimi alacaklar, bir oran sınırlaması söz konusu olmayacak. Maliye yetkilileri konuya ilişkin değerlendirme yapmaya başladıklarını belirterek, uygulamanın başlaması için tebliğ gibi ikincil düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığını tartıştıklarını, önümüzdeki hafta bu konuda karar verileceğini söyledi.


Vergi iadesini kaldıran ve yerine asgari geçim indirimi getiren yasal düzenlemede teşvikli illerdeki işçilerin durumu dikkate alınmamıştı. Bu konuda doğan boşluğun giderilmesi için yapılan çalışmalarda ilk etapta buralardaki işçilere asgari geçim indiriminin yüzde 40'ının ödenmesi planlandı. Hatta Amme Alacaklarını düzenleyen yasanın tasarı halinde düzenleme böyleydi. Ancak TBMM'de yapılan görüşmeler sırasında yüzde 40'lık oran kabul görmedi ve 49 teşvikli ildeki işçilerin de asgari geçim indiriminden tamamıyla yararlanmasının yolu açıldı. İlgili yasa da Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak teşvikli illerde çalışan işçinin gelir vergisi de teşvik kapsamında olduğu için, bu konu ilgililer tarafından "biraz sıkıntılı" olarak yorumlanıyor. Yasal düzenlemenin çıktığını, bir süre bekleneceğini ve gelen sorulara göre bir hareket tarzı belirleneceği belirtildi. Yani bir tebliğ çıkarılıp çıkarılmayacağına yakında bir karar verilecek.

5 ayda 1.8 milyar YTL ödendi
Yılın başında geçilen asgari geçim indirimi için çalışanlara ilk 5 ayda toplam 1 milyar 885 milyon YTL ödeme yapıldı. Yılın ilk ayı olan ocakta 110.1 milyon YTL, şubatta 378.9 milyon YTL, martta da 396 milyon YTL'lik ödeme yapıldı. Nisanda ise ödeme neredeyse iki katına çıktı ve 590.3 milyon YTL'ye yükseldi. Mayısta ise ödeme 409.6 milyon YTL'ye geriledi. Böylece yılın ilk beş ayında yapılan ödemeler 1.8 milyar YTL'yi buldu. Yılın sonuna kadar aynı trend devam ederse asgari geçim indirimi için yapılacak ödemenin 4-4.5 milyar YTL arasında olacağı tahmin ediliyor.