kamu işçi maaş

Konu: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    88

    Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli

    merhaba...

    a firması farklı aralıklarla b firmasına ait aracı kullandığı için b firması a firmasına fatura kesmektedir. sözleşme yapılmadan a firmasının benzin faturalarını, araç için kesilen faturayı gider olarak işlenmesi doğrumudur...

    iyi çalışmalar...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    545

    Ynt: sözleşmesiz araç kullanım bedeli

    aktifinde olmayan taşıtın giderlerinin kayıt altına alması usule uygun değildir.
    kira sözleşmesi yapılarak rahat rahat muhasebeleştirilir.
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    311

    Ynt: sözleşmesiz araç kullanım bedeli

    sn Murat Cer 'e katılıyorum ve sözleşme düzenlenmesini bende öneriyorum.
    SONER ÇALCI

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli


    Borçlar kanununun akitleri düzenleyen 11. maddesi aşağıdadır.

    ?AKİTLERİN ŞEKLİ:

    I - UMUMİ KAİDE VE EMİR OLUNAN ŞEKİLLERİN ŞÜMULÜ :

    Madde 11 - Akdin sıhhati, kanunda sarahat olmadıkça hiç bir şekli tabi değildir.

    Kanunun emrettiği şeklin şümul ve tesiri derecesi hakkında başkaca bir hüküm tayin olunmamış ise akit, bu şekle riayet olunmadıkça sahih olmaz.?


    Buna göre kanunda yazılı olarak yapılması belirtilmeyen akitlerin sözlü yapılması mümkündür.

    Araç kiralama işlemi için yapılacak akdin yazılı olması konusunda bir hüküm yoktur. Bu nedenle gider faturaları aracı kullanan tarafından gider yazılabilir.



  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    88

    Ynt: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli

    merhaba..

    aracı kiraya veren firmanın iştigal konsu arac kiralayan firma değil başka bir hizmet firması. aracı kirayanda ayda kaç gün kullanacağı belli olmuyor. eğer yazılı bir sözleşme yapıldığında kasko değeri için %10 dan az olamaz ibaresi var.
    gün belli olmayınca ihtiyac duydukça kullandığı için sözleşme tutarıda belli olmuyor.
    sn. osman erol un cevabı kurtarıcı oluyor. ama vergi usul açısından yinede rakam belli olmayan bir sözleşme yapılsa doğru olurmu?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli


    Merhaba

    GVK?nun Gayrimenkul sermaye iratlarının vergilendirilmesini düzenleyen 70/8. maddesi aşağıdadır.

    ?8. (Değişik: 4.12.1985-3239/55 md.) Motorlu nakil ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat ile bunların eklentileri.
    (Değişik: 4.12.1985-3239/55 md.) Yukarıda yazılı mallar ve haklar ticari veya zirai bir işletmeye dahil bulunduğu taktirde bunların iratları ticari veya zirai kazancın tespitine müteallik hükümlere göre hesaplanır.
    (Değişik: 4.12.1985-3239/55 md.) Tüccarlara ait olsa dahi, işletmeye dahil bulunmayan gayri menkullerle haklar hakkında bu bölümdeki hükümler uygulanır.?


    Sorunuzda aracı kiraya verenin kiracıya fatura kestiğini söylüyorsunuz. Bu durumda aracın, kiraya verenin işletmesine ait olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle fatura bedelinin ödenmesi sırasında GV?si kesintisi yapmanız gerekmez. Zira bu kiralama işlemlerinde ticari kazanç hükümleri geçerli olur.

    Araç kira bedelinin araç kasko değerinin yüzde onundan az olamaz ibaresinin nerede yaılı olduğunu belirtmemişsiniz. Bunun emsal kira bedeli esası uygulaması ile ilgili olduğu anlaşılıyor. (GVK Madde 73 birinci fıkra)

    Bana göre bu emsal kira bedeli uygulaması, kullanımla değil zamanla sınırlı bir uygulamadır. Yani kiralama belirli süreler için yapılır. Bir ay bir yıl vs. gibi. Eğer araç kiracının kullandığı süreler dışında kiraya verene devrediliyorsa her kiralamayı ayrı bir teslim olarak değerlendirmek gerekir. Emsal kira bedelinin uygulanması için aracın kiracının kullanımında kaldığı sürelerin yıl olarak hesaplanması ve bu süre içinde yapılan kira ödemelerinin kasko bedelinin yüzde onunu karşılayıp karşılamadığının tespiti gerekir.

    Diğer taraftan, daha öce de belirttiğim gibi kanunla hüküm altına alınmayan hallerde sözleşmelerin yazılı olması mecburiyeti yoktur. Sözleşmelerin yazılı olup olmaması Vergi usul kanununun konusuna girmez. V.U.K. açısından vergi konusu işlemlerin bu kanunda belirtilen vesikalarla tespiti yeterlidir. Fatura kesilmesi halinde vergi hukuku açısından hiçbir sorun kalmaz.




  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    99

    Ynt: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli

    firmam mal alış yaptığı şirket tarafından tarafımıza bir sözleşmeye göre 5 yıllığına 10.000 ytl ücret karşılığında araç kiralamıştır 5 yıl bittiğinde bize kalacaktır
    ancak ....... ytl tutarında mal almamız şartı ile
    bun bu durumda araç ait ödemiş bulunduğum 10 000 ytllik bedeli nasıl muhasebeleştiririm ve bu araca ait amortisman giderlerinin durumu ne olacaktır
    ??

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Sözleşmesiz Araç Kullanım Bedeli


    Sayın kafkasm

    Kiralanan araç için ödenen kira bedeli GVK?nun 70/8. maddesi gereğince gayrimenkul sermaye iradı olarak vergilendirilir. Eğer araç kiraya verenin işletmesine ait ise (Defterinde kayıtlı ise) kira bedeli için size fatura kesmesi gerekir ki bu durumda GV?si stopajı yapmanız gerekmez.

    Kira bedelinin muhasebeleştirilmesi ödemenin şekline göre değişir. Eğer 5 yıllık kira bedeli peşin ödenmiş ise ödenen bedeli aktifleştirip zamanı geldiğinde giderleştirmek gerekir. Eğer ödeme her ay yapılıyorsa o ay için giderleştirilme işlemi yapılır.

    Beş yıl sonunda aracın kiracıya devri işlemi ivazsız iktisap sayılır ve buna göre vergilendirilir. Zira yapılan anlaşmadaki mal alma şartı aracın bedelsiz devri için bir ivaz hükmünde değildir.

    Aracın amortisman durumuna gelince ; araç kiraya verenin mülkiyetinde olduğuna göre amortisman ayırma hakkı kiraya verene aittir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Araç Satış Gerçek Bedeli
    Konu Sahibi elit Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Şubat.2019, 12:57
  2. Franchasing Kullanım Bedeli
    Konu Sahibi Hacer Hasipek Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Haziran.2016, 10:27
  3. İş Sözleşmesiz eğitim karşılığı cezai şart
    Konu Sahibi basileus Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Mart.2012, 21:22
  4. Noterde araç satışının bedeli
    Konu Sahibi figo Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Haziran.2010, 14:46
  5. Personele Km Başı Araç Kullanım Ücreti Verilebilir mi?
    Konu Sahibi akdost68 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 05.Nisan.2008, 12:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36