kamu işçi maaş

Konu: Eğitim Giderleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    18

    Eğitim Giderleri

    Muhasebeciliğini yaptığım bir şirketin Orta ve üst düzey şirket yöneticilerinin çocuklarına ait özel okul masrafı,şirketin almış olduğu karar doğrultusunda şirket tarafından ödeneceği hükme bağlanmıştır.
    1)Şirket bu giderleri Kanunen Kabul edilmeyen giderler altında mı izlemedir,yoksa tama mı veya bir kısmı gider olarak kaydedilebilir mi?
    2)Bu durum bordro üzerinde gösterilecek mi,Gelir Vergisi kesintisi yapılacak mı dır?
    3)SSK açısından dikkat etmemiz gereken bir durum var mı?
    Cevap verecek olan üstadlarıma şimdiden çok teşekkür ederim,saygılar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Eğitim Giderleri


    Cevaplar

    1-Tüzel kişinin çocuğu olmaz. Bu nedenle giderler KKEG olarak muhasebeleştirilir.
    2- Özel okulun kazancı ticari kazançtır. Bu nedenle yapılan ödemelerden stopaj yapılmaz. Alınan fatura gider (KKEG) olarak kaydedilir. (KKEG'in KDV'side indirime tabi tutulamaz)
    3-Konunun SSK ile ilgisi yoktur

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Eğitim Giderleri

    Bu ödemeler ücret olarak kabul edilip vergilendirilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Eğitim Giderleri

    Merhaba,
    Bu şirkette muhasebe müdürlüğü boşmu acaba
    Şaka bir yana sayın Güroy'a katılıyorum. Ücret olarak değerlendirilerek vergilendirilmelidir.

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Bu ödemeler ücret olarak kabul edilip vergilendirilir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Eğitim Giderleri

    Ha çocuğun kreş masrafını şirket ödemiş, ha okul masrafını ha vs masrafını.
    Kimin için ödendiğine değil, kime ödendiğine bak !

    Nakten ödenen menfaatlerin tamamı brutleştirmek sureti ile bordroya dahil edilmelidir, yani son 2 ye katılıyorum

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Eğitim Giderleri


    4857 sayılı İş kanunun 32. maddesinde ücret şöyle tarif dilmiştir:

    ?Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır. ?

    Kanundaki tarife göre burada yapılan ödeme ?bir iş karşılığı? olmadığına göre ücret sayılmaz.

    Yapılan ödemenin ücret sayılması için ücreti ödeyen ile ödenen arasında iş hukuku ile düzenlenen işçi - işveren ilişkisi ve bunun tabi sonucu olan SSK primi, GV, Kıdem ve ihbar tazminatı, izin vs. gibi hak ve yükümlülükler ortaya çıkar. Sonuç olarak yapılan ödeme bir ücret değildir. Bağış olarak nitelenebilir.


  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Eğitim Giderleri

    sayın osman erol diyelim ki bağış
    soruyu soran arkadaşımız neyapsın acaba ?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Eğitim Giderleri

    ben cevap veriyim !!!

    Ücretin tarifi:
    G.V.K. Madde 61- (2361 sayılı Kanunun 43'üncü maddesiyle değişen madde) Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunmasını onun mahiyetini değiştirmez.

    Bu kanunun uygulanmasında aşağıda yazılı ödemeler de ücret sayılır:

    1. 23'üncü maddenin 11 numaralı bendine göre istisna dışında kalan emeklilik, maluliyet, dul ve yetim aylıkları;

    2. Evvelce yapılmış veya gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında verilen para ve ayınlarla sağlanan diğer menfaatler;

    3. Türkiye Büyük Millet Meclisi, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile özel kanunlarına veya idari kararlara göre kurulan daimi veya geçici bütün komisyonların üyelerine ve yukarıda sayılanlara benzeyen diğer kimselere bu sıfatları dolayısıyla ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler;

    4. Yönetim ve denetim kurulları başkanı ve üyeleriyle tasfiye memurlarına bu sıfatları dolayısıyla ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler;
    5. (3239 sayılı Kanunun 53'üncü maddesiyle değişen bent) Bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine ve her türlü yarışma jürisi üyelerine ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler;

    6. Sporculara transfer ücreti veya sair adlarla yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler.

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Eğitim Giderleri

    Tam 35 yıldır yönetcilik yapıyorum. Birçok büyük firmada çalıştım. Şimdi orta ve üst düzey yöneticiler firma için gönüllü mü (hilal_i ahmer) çalışıyor acaba?
    Yani yöneticiler şirkette iş falan yapmıyor. Onlar hoby olarak "takılıyor" her halde. Eh tabi bu durumda ücret söz konusu değil bağış olur.
    Ne güzel firma imiş. Bütün yöneticileri hatta tüm çalışanları bedava çalışıyor .Amatör ruhu yaşatmak adına. ;D ;D ;D

    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Eğitim Giderleri


    Başar3 ün sorusuna cevap

    Önce şunu belirteyim; yapılan ödemeler İş kanunu açısından ücret değildir derken babalarını değil, çocukları kastetmiştim.

    Çocuklar için yapılan bu ödemeleri babalarına yapılan bir ücret olarak değerlendirmenin yanlış olacağı kanaatindeyim. Zira, bu ödemeler şirketle hiç ilişkisi olmayan çocuklara da yapılabilir. Bu tamamen şirket yönetimininin tasarrufu dahilindedir.

    Diğer taraftan yapılan bu ödemelerin ücret olması ile ücret gibi vergilendirilmesi ayrı şeylerdir. Bu ödemelerin vergilendirilmesine gelince, eğer verilen para şirketin sağladığı ve GVK?nun 28.. maddesinde bahsi geçen şirket hesabına verilen bir burs mahiyetinde ise, madde gereği kısmen vergiden müstesnadır ve kanunda belirlenen miktarı aşan kısmı ücret gibi vergilendirmeye tabi tutulur. Dolayısıyla yapılan bu ödeme şirket için gelirlerinden indirilebilecek bir gider vasfını taşır. Eğer yapılan ödemeler bahsi geçen maddedeki şirket hesabına bir yükümlülük sonucunu doğurmuyorsa (Yani ivazsız, karşılıksız ise) bunu Kanunen kabul Edilmeyen bir bağış olarak değerlendirip Veraset ve İntikal Vergisine tabi tutmak gerekir. (*)

    Bunun ilgili bir özelge aşağıdadır.

    (*) (Aşağıda verilen özelgede aksine bir görüş belirtilmiştir. Ancak, GVK?nun 28. maddesindeki şartları taşımayan ödemeler için istisna hükmünün uygulanması mümkün olamayacağına göre, bu ödemelerin GVK?nun hangi maddesi kapsamında değerlendirileceği açıklanmamıştır. GVK kapsamında yapılan ödemeler karşılıklılık esasına göre değerlendirilir. Aksi halde konuya VİVK?nunun uygulanması ve yapılan ödemenin bir bağış olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim)


    T.C
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü

    TARİH : 27.06.2000 SAYI : B.07.0.GEL.0.60/6033-07/ 31005
    KONU : Deprem nedeniyle öğrencilere verilen bursların V.İ.V.K.'na tabi olup olmayacağı hk.

    İLGİ : 24/05/2000 tarih ve 0789 sayılı yazınız.

    İlgide kayıtlı yazınızda, 17/08/1999 tarihinde meydana gelen depremde zarar gören ve Bankanıza burs almak amacıyla başvuran 160 öğrenciye karşılıksız verilen burslarla ilgili olarak veraset ve intikal vergisi yönünden yapılacak işlemler konusunda Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 28 inci maddesinin 2'nci bendinde, resmi ve özel müesseseler ve şahıslar hesabına Türkiye'de tahsilde bulunan öğrenciye iaşe, ibate ve tahsil gideri olarak ödenen paraların gelir vergisinden müstesna olduğu hükme bağlanmıştır.
    Bu hükme göre, Bankanız tarafından, 17/08/1999 tarihinde meydana gelen depremde zarar gören öğrencilere karşılıksız olarak verilen burs ücretlerinin;
    a) Öğrencilerin Türkiye'de tahsilde bulunması,
    b) Yapılan ödemenin yeme ve yatma giderleri ile tahsil giderlerinin karşılanması amacına yönelik bulunması,
    c) Ödemenin münhasıran öğrenciye yapılması,
    d) Ödeme yapan kurum ile öğrenciler arasında işçi-işveren (hizmet) ilişkisinin bulunmaması, halinde gelir vergisinden istisna edilmesi gerekir.
    Öte yandan, 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nun l' inci maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle ivazsız bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikali veraset ve intikal vergisine tabidir.
    Ancak, gelir vergisinin konusuna giren ödemeler, karşılıksız olsa dahi veraset ve intikal vergisine tabi tutulmamaktadır.
    Bu itibarla, Bankanızca yurt içinde öğrenim gören öğrencilere ödenen ve gelir vergisi açısından ücret sayılan ödemelerden olan burslar, veraset ve intikal vergisinin konusuna girmemektedir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Bakan a.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Personel Eğitim Giderleri
    Konu Sahibi uguryolcu48 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2016, 10:58
  2. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Eğitim Giderleri
    Konu Sahibi madenci Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Kasım.2014, 10:02
  3. Eğitim giderleri
    Konu Sahibi gamze_ Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2010, 16:37
  4. Eğitim Giderleri İçin Belge Alın
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Eylül.2009, 10:43
  5. Serbest Meslekte Eğitim Giderleri
    Konu Sahibi isg Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Kasım.2007, 11:17

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36