kamu işçi maaş

Konu: Stopaj Beyanları

Stopaj Beyanları

mükellefimiz avukat cumhuriyet başsavcılığına 2007 yılı içerisinde farklı aylarda stopajlı serbest meslek makbuzu düzenliyor. ve doğal olarak yıl sonu gelir vergisi beyannamesinde bu kesintileri gösteriyor. fakat iade talebinde bulunduğumuzda cumhuriyet başsavcılığının 2007 de düzenlenip kendilerine verilen makbuzu 2008 de ödediği için ödediği ayın beyannamesinde beyan ettiği görülüyor dairede iade yapmıyor.. burada düzeltmeyi vermesi gereken kimdir? örnek bir uygulama özelge vb. varmı?

Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

Ynt: Stopaj Beyanları

Serbest meslek kazançları, herkesin bildiği üzere tahsilat esasına dayanır.
    Serbest meslek faaliyetiyle uğraşanlara (Noterlere serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç) yapılan ödemeler esnasında ödemeyi yapanlar tarafından gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekir.

Serbest meslek faaliyetiyle uğraşanlara yapılan ödeme esnasındaki tevkifat bir ön vergileme olup, bu tevkifat yıllık beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilecektir. Mahsubu yapılan tevkifat tutarı, beyannamede hesaplanan vergiden fazla olduğu takdirde, vergi dairesince mükellefe yazı ile bildirilir ve mükellefin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı üzerine kendisine iade edilir.

Avukatımız tahsilatını yapmadığı halde , sırf hizmeti verdiği için yanlış döneme makbuz kesmiş olmaktadır.

Dolayısı ile Avukatımız 2007 dönemi gelir vergisi beyannamesine düzeltme vermesi gerekecektir.

yazdıklarınızı hiç şüphesiz aşikardır. fakat öyle bir problem varki makbuz ft vs görmeden resmi kurumlar ödeme yapmıyor. kendilerine önce vesikayı sunuyorsunuz ödemeyi ne zaman ödenek çıkarsa ozaman yapıyorlar... bizim sorunumuzda bundan kaynaklanıyor... nasıl bir hizah yapılabilir
    Başarı sadece okuyup harfiyen uygulamakla değil okuduğuna birşeyler katmakla sağlanır...

bence mükellefiniz düzeltem verecek. Kestiği makbuzun üzerine ödenek çıkması için düzenlenmiş notu düşmeli ve kestiği ayda stopajı dikkate almamalıdır. Tahsilat yapyığı ayda dikkate alıp o makbuza atıfta bulunmalıdır.

kira stopajı hesaplaması nasıl yapılıyor.net ödenen kira 5000 ytl ise stopajı nedir.eski muhasebecimiz 5000*20/100 şeklinde hesaplamış.6250*20/100 olması gerekmiyormu.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı niki9 Nickli Üyeden Alıntı
    kira stopajı hesaplaması nasıl yapılıyor.net ödenen kira 5000 ytl ise stopajı nedir.eski muhasebecimiz 5000*20/100 şeklinde hesaplamış.6250*20/100 olması gerekmiyormu.

Sayın niki9 her ne kadar konuyu dağıtsanız da yinede cevaplıyım
    Stopaj oranı %20 olduğu sürece formüller şöyle..
    netten brüte ulaşma: net kira / 0,80 = brüt kira (bununda %20 si stopaj vergisi)
    brütten nete ulaşma: brüt kira x 0,80 = net kira

Sorunuzda 5000 net kiranın brütü 5000 / 0,80 = 6250 bununda vergisi %20 1250

Yani bildiğiniz doğrudur.Saygılar..

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

teşekkürler.konu bitmişti diye dağıttım.yeni başlık açmak istemedim. :

2009 yılı gelir vergisindeki iade hakkımı,2010 yılı kdv beyannamelerinden mahsupla talep ettim.aynı şekilde savcılıklara kestiğimiz cmk alacaklarına ilişkin ödemeler bize 2010 yılında ödendi dolayısı ile 2009 yılı gelir vergisindeki beyanlarımıza göre mahsup işlemimizi dikkate almadılar. ben vergi dairesi müdür ve yardımcıları ile görüştüm, bana önerdikleri yol düzeltme beyannamesi değil,
    bana dedikleri
    bir dilekçe ile 2009 yılında savcılıklardan ödenen listeyi sunun,eksik olan kısımlara göre hesap ettirilip aradaki farkı vergi dairesine ödeyin,gelecek seneye de o aradaki farkı vergi dairesine mahsup dilekçesi ile sunar mahsup ya da duruma göre iade alırsınız dendi,
    ben şimdi telaş yaptım düzeltme beyannamesi vermem gerekiyor mu lütfen yadımcı olun......
    Avukat.....

gerçekten kimsenin bir fikri yok mu( ya da bu ara böyle bir sorunla karşılaşan nasıl bir yol izledi
    Avukat.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)