kamu işçi maaş

Konu: Beyanname Süresi Geçirildiği Zaman

Beyanname Süresi Geçirildiği Zaman

Beyanname döneminden sonra verilen ama beyannamenin ödemesi içerisinde verilen beyanlardan 371 Maddenin uygulanıp uygulanmayacağı.
    Örn:
    07/05 dönemi kdv beyan zamanı 20/08/05 ve çıkan ödeme 500 ytl ödeme tarihi 26/08/05 olması gerek
    beyan zamanından sonra 22/08/05 tarihinde verilen ve 500 ytl ödeme tarihi 26/08/05 olarak kesildiği zaman.
    ve ödemesini tam zamanında yapılmakta.

371.maddeye göre verilmesinin bir anlamı var mı? yararlanılmadan verilmesinin sonucunda sadece Usul.Cezası harici ceza kesilip kesilemeyeceği.

Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sayın dinçer kum

asagıdaki linkteki soru 5 i okursanız yardımcı olacagını umuyorum

http://www.gkd.org.tr/html/sorular.html

saygılarımla
    taner ozturk

Sayın Kum,

Sayın Öztürk'ün kısayolunu verdiği bölüm sorunuzun tam ve doğru cevabını oluşturmaktadır.

İlave olarakda uygulamada bilgi eksikliğinden "bu bir yorumdur diyebilecek Pişmanlık zammı hesaplanamadığından pişmanlık talebi geçersizdir" diyebilirlermi diye doğrudan uygulayıcıyı bağlayacak mevzuattan bir dayanak işaret edeyim istedim.

Vergi Daireleri İşlem Yönergesinin 39.Md.nin 5/f bendi.Bu bend beyanname verme süresi ile ödeme süresi aynı iken düzenlenmesine rağmen sorunu çözüyor.

Kod:
    f&#41; Vergisi kanuni sürede ödenmiş ancak, beyanname kanuni süreden sonra pişmanlık talebi ile verilmiş ise pişmanlık zammı tahakkuk ettirilmez.Beyanname diğer tarh işlemleri masasına verilir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

arkadaşlar teşekkür ederim.
    Cevaplarınız kendimi teyit açısından önemliydi.
    Zira bu gün göndermiş olduğum beyanda 371.beyan etmeyerek gönderdiğim beyanda v.dairesi memuru bunun 371. olması gerektiği yoksa vergi ziyanı kesileceğini belirtmiş.Oysa vergi ziyanına sebebiyet yok.ödeme tarihi aynı tarih, ve ödeme zamanında yapıldı.

memurlar bu kadar yetersiz mi?

aslında soruyu okur okumaz aklıma ödeme süresi geçmediği için sadece beyannameyi süresinde vermemek den 1. derecek usulsüzlük dedim. Yine emin olmak için cevap 5 ' ide okudum. dikkatimi çeken vergi dairesindeki memurlar bu kadar yetersiz mi? Vergi ziyaı olmadığı açık. 371 i neye dayanarak istiyor. Düşündürücü!
    brahim yalankoz
    <br />yalankoz@msn.com

Sayın Kum,

Sayın 9 Mayıs yapmayın.

"Cevap 5" dede açıkca var.Vergi Ziyaı suçu var ve 371 talep edilmeli.Zira vergi Ziyaı "Tahakkukun zamanında yaptırılmaması ile ilgili" ödemenin bir önemi yok.Memur doğru söylemiş.Ama 371 talebinin beyannamenin bir kısmına yazılarakda yapılması mümkün ayrı bir dilekçe şart değil buda yine işlem yönergesinde var.
    aygılarımla

doğru!!!

tabi ya
    ön yargıyla okuyunca böyle oluyor demekki. utandım şimdi. memurun da günahına girdim bide iyimi ?
    Özür dileme gereği duyuyorum! teşekkürler
    brahim yalankoz
    <br />yalankoz@msn.com

Sayın M.Kemal

SORU 5: Haziran 2005 vergilendirme dönemine ait katma değer vergisi beyannamemi 23 Temmuz’da vergi dairesine verdim. Bu döneme ait vergimi de 25 Temmuz’da ödedim. Tarafıma herhangi bir ceza kesilmesi söz konusu olacak mı, olursa söz konusu ceza için pişmanlık hükümlerinden yararlanabilecek miyim?

sorudan da anlaşılacağı üzere kişi 371.md talebi ile k.d.v beyannamesini vermemiştir.

CEVAP 5 :Söz konusu olayda Haziran 2005 vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesinin en geç 20 Temmuz 2005’e kadar verilmesi gerekmekteydi. Söz konusu beyanname bu zamana kadar verilmemiş olduğundan, yani vergi zamanında tahakkuk ettirilmemiş olduğundan (süresinde ödeme yapılmış olsa bile) vergi ziyaı meydana gelmiştir. Ortada beyana dayanan bir vergi ve vergi ziyaı cezasını gerektiren bir fiil olduğundan “pişmanlık” hükümlerinden yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.
    Beyanname kanuni süresinden sonra fakat ödeme süresinden önce verilmiş ve ödeme vadede yapılmış olduğundan pişmanlık zammı da hesaplanmayacak, bu durumda sadece 1. derece 1 kat usulsüzlük cezası kesilecektir.

-----
    Sayın M.Kemal verilen cevap ta belirtildiği gibi vergi ziyanı kesilmesi gerektiği 371.md. hükmüne göre vermediği halde belirtilmemiştir.sadece 1.derece 1 kat usulsüzlük cezası kesileceği belirtilmiştir.

Benim demek istediğim 371. md taleb edilmese dahi işlemin pişmanlık hükümlerince yerine getirilmesi gerektiğidir.

sayın kum
    aşağıdaki ifadenizi anlayamadım.
    Benim demek istediğim 371. md taleb edilmese dahi işlemin pişmanlık hükümlerince yerine getirilmesi gerektiğidir.

vuk 371 mad.göre pişmanlık hükmünden yararlanmanız için gerekli şartardan biri vergi ziyaı meydana gelmiş olması bir diğeride dilekçe ile pişmanlığını talep edilmesidir.(diğer şartlar ihmal edilmiştir.)

siz eğer pişmanlık dilekcesi vermeden süresinden sonra beyanname vermeniz halinde kendiliğinden verilen beyan olduğundan vergi zıyaı cezasının yarısının kesilmesi gereklidir.

pişmanlıkla dilekçe vermeniz halinde vergi ziyaı cezası kesilmeyecek fakat
    bu durumda 371/5 göre Mükellefçe haber verilen ve ödeme süresi geçmiş bulunan vergilerin, ödemenin geciktiği her ay ve kesri için, 6183 sayılı Kanunun 51. maddesinde belirtilen nispette uygulanacak gecikme zammı oranında bir zamla birlikte haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde ödenmesi gerekecektir.sizin olayınızda pişmanlık zammı çıkmaması ancak pişmalık dilekcesi ile beyan halinde mümkündür.

aksi takdirde eğer pişmanlık hükmünde yararlanmaz iseniz vergi ziyaı cezasının %50 uygulanması gerekir.

vergi ziyaı cezasının varlığı halinde(ki sizin olayınızda verginin geç tahakkukundan dolayı vergi ziyaı meydana gelmiştir.ödemenin yapılması önemli değildir.zira vergi ziyaı tahakkuk esasına dayanmaktadır.)371 mad.göre beyana dayanan vegilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber veren mükelleflere vergi ziyaı cezası kesilmez.

kendiliğinden verilen beyannamelerde ödenecek verginin cıkmaması halinde(ki sizin olayınızda ödenecek vergi var.) birinci derece iki kat usulsüzlük cezası kesilecektir.

Pişmanlık ve Islah Hükümlerine Göre Verilen Beyannamelere Pişmanlık istemi kabul edilen beyannamelere birinci derece bir kat usulsüzlük cezası kesilir.(vuk 352/1)

oalyı yukardaki şekilde değerlendiriyorum...........

celal elibüyük
    smmm-ist

Sayın Kum,

Lütfen cevabı tekrar okuyup bir bütün olarak değerlendirimisiniz?
    Eğer hala aynı fikirdeyseniz devam edelim.
    aygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)