taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

  1. #171
    Üyelik tarihi
    Şubat.2013
    Mesajlar
    45
    Merhaba,şirket ortağına ve müdürüne maaş ödemesi yapılmış olup,bu ödemelere ait bordro düzenlenip vergi kesintileri yapılmıştır.
    Transfer fiyatlandırması ile ilgili işlemler bölümünde ikramiye ve benzeri ödemeler sütununa mı yazılacak?
    Brüt ücretten mi net ücretten mi yazmak gerekiyor.
    İlişkili kişiler bölümünden başka doldurulması gereken bir yer var mı acaba?yöntemler bölümü boş mu kalacak


  2. #172
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    1-İkramiye ve benzeri ödemeler kısmına yazmanız gerekiyor.

    2-Brüt ücret alımlar kısmına yazılmalı.

    3-Yöntem olarak mükellefçe belirlenen yöntemin seçilmesi gerekir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #173
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    ilgili sorular

    hayırlı akşamlar,

    transfer fiyatlandırması ile örtülü kazanç sağlama ile ilgili şu sorular aklıma takılyor ?

    1-işletme aleyhine farklar ticari kazanca ilave edilmesi gerekir.Bunu geçici vergide yapabilirmiyiz yoksa yıllık beyannamede mi yapılır.Bunun yani ticar kazanca eklenmesinin yevmiye kaydı nasıl olacak ?

    2-işletme defterinde uygulama nasıl olacak ?

    3-ilişikili tarafın diğeri yani matrah azaltacak olanda yevmiye kaydı nasıl olacak ?

    konuya yeni yeni merak sardım.eksik veyan yanlış tabirler kullanmış olabilirim ? kusuruma bakmayın.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  4. #174
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    1-TFYÖK dağıtımı yapan firmanın ticari karını etkilemez, mali karını etkiler, onu da KKEG olarak dikkate alınarak etkiler.

    2-Ticari kazancı etkilemediği için doğal olarak her hangi bir muhasebe kaydı olmaz, tabi doğal olarak işletme defterinde de böyle bir kayıt olmaz.

    3- TFYÖK geçici vergi dönemlerinde de dikkate alınmalıdır.

    1 Nolu Transfer Fiyatlandırması Genel Tebliği madde 9.1;

    "Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı şartlarının gerçekleşmesi halinde, örtülü kazanç dağıtan kurum tarafından işlemin yapıldığı geçici vergi döneminde hesaben gerekli düzeltme işlemleri yapılabilecektir."

    GVK Genel Tebliği No 217 madde 16 ve 17;"16. Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar.

    17. Kurumlar vergisi mükellefleri, dönem kazançlarının belirlenmesinde Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin yanı sıra, safi kurum kazancının tespitine ilişkin olarak Kurumlar Vergisi Kanununda yer alan hükümleri de dikkate alacaklardır."

    4-Transfer fiyatlandırmasında işleme taraf olan ve kazancı dağıtanın matrahı artar, ama diğer tarafın matrahı azalmaz.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #175
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    üstadım diyorki ilgili kısımda,

    kazancı dağıtanın vergisnin tarh ve ödenmiş olmasından sonra, diğer taraf matrah azaltacak.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  6. #176
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım diyorki ilgili kısımda,

    kazancı dağıtanın vergisnin tarh ve ödenmiş olmasından sonra, diğer taraf matrah azaltacak.
    Sayın Aşkınbulduk matrah azalatacak demiyor, bahse konu düzeltme örtülü kazancı dağıtıldığı taraf nezdinde dağıtılmış kar payı olmasını ifade eder.

    1 Nolu TF Genel Tebliği madde 9.2;

    "9.2- Örtülü Kazanç Dağıtılan Kişinin Tam Mükellef Kurum Olması

    Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazanç tutarı kâr payı geliri olarak dikkate alınacak olup, şartların varlığı halinde iştirak kazançları istisnasından yararlanılacak ve düzeltme işlemi gerçekleşecektir.

    Yukarıda yer alan bölümde de açıklandığı üzere, düzeltme yapılabilmesi için ilgili tutarın örtülü kazanç dağıtan mükellef tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar ödendikten sonra, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtılan mükellefin, bu düzeltmeleri ilgili dönem beyannameleri üzerinde yapması gerekmektedir."
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #177
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2013
    Mesajlar
    28
    Merhabalar

    Kurumlar vergisi bneyannamesinde ilişkili kişiler bölümüne işyerinde çölışanların alış işlemlerini yazmam gerekiyor mu yardımcı olursanız çok sevinirim.

  8. #178
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915
    İşyerinde çalışan kişiler de şirket ile ilişkili kişidir. Doğru olan yazılmasıdır.

  9. #179
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    11
    Merhaba,

    Türk kanunuları ve K.V.K süper türkçe bilmiyen kişilerden de okunabiliyor, bu sevindirici.
    Fakat dün örtülü kazanç ile bir internet araştırması yaptım, sonra yakaladığım bir hukuk öğrencisine sordum, o da emin değildi. Belki Forumda bir vergi müfettişi vardır ?

    Başka ülkelerde bir ortak veya onun yakını bir şirkete bir ödünç yani bir tür "kredi" verirse ve buna karşılık şirket o ortağa veya yakınına faiz öderse bu faiz, aynı bir Banka kredisi faizi gibi, gider olarak kazançtan düşürebilir ( Limitette benzer şirket türü).
    O nedenle dün K.V.K. okurken:
    MADDE 12- (1) Kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili olan kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin ederek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını aşan kısmı, ilgili hesap dönemi için örtülü sermaye sayılır...
    (6) Aşağıda sayılan borçlanmalar örtülü sermaye sayılmaz
    :
    b) Kurumların iştiraklerinin, ortaklarının veya ortaklarla ilişkili kişilerin, banka ve finans kurumlarından ya da sermaye piyasalarından temin ederek aynı şartlarla kısmen veya tamamen kullandırdığı borçlanmalar.
    Tam olarak bu 12.madde beni şaşırttı, bir ortak Ltd. borç veriyor bankanın faiz oranına benzer bir şekilde, bu örtülü sermaye mi, değil mi ? Ve bu öz sermayesini üç kat aşma sınırı var mı, yok mu ? Faiz gider mi sayılıyor, değil mi ?
    Yoksa ben mi anlayamadım ?

    Saygılar
    Konu Yabancı tarafından (29.Nisan.2014 Saat 19:03 ) değiştirilmiştir.

  10. #180
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    75
    Merhaba,

    Varlıklar -Kiralamalar grubunda kestiğim faturanın ödemesi transfer fiyatlandırmasında nasıl göstermek gerekir. Bu konuda bilgi mahiyetinde kaynak tavsiye edebilir misiniz ?

    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Nisan.2011, 23:10
  2. Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.
    Konu Sahibi derman.smmm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 09.Nisan.2011, 13:40
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Nisan.2009, 16:52
  4. Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2008, 20:13
  5. Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hak.değişiklik
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 09:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36