kamu işçi maaş

Konu: Tasfiye Beyannamesi

Tasfiye Beyannamesi

05.03.2008 tarihinde tasfiyeye giren firmanın tasfiye giriş beyannamesi kaçına kadar verilmesi gerekiyor.beyanname eldenmi verilicek.Birde beyanname dönemi 01.01.2008-05.03.2008 tarihlimi verilmeli.Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Herkese İyi Çalışmalar.

Ynt: Tasfiye Beyannamesi

Bir yıllık tasfiye sürecinde tüm beyannamelerinizi (KDV varsa Muhtasar) veriniz.

b) Tasfiye döneminde tasfiye işlemleri ile alakalı geçici vergi beyannamesi verilmez.

c) Tasfiye'ye girdiğiniz tarihten itibaren;tasfiyeye giriş tarihini takip eden dördüncü ayın 15?ine kadar bağlı bulunulan vergi dairesine, Tasfiye öncesi döneme ait kurumlar vergisi beyannamesi vereceksiniz.

d) Tasfiye işlemlerine başlamadan önce aynı yıl içerisinde olsa bile tasfiye dönemi için yeni bir defter (yevmiye+kebir+envanter)tasdik ediniz veya o yılın defterine ara tasdik yapıp tasfiye dönemi kayıtlarınızı buraya işleyiniz.

e) Tasfiye tarihinden itibaren en geç 1 ay içersinde tüm resmi ve özel kurumlara şirketin tasfiyeye girdiği bildiriniz ( SSK, TİCARET ODASI, BÖLGE ÇALIŞMA V.B.)

f) Alacaklılara yapılan davet ilanının yanlandığı üçüncü gazetenin yayın tarihinden itibaren en erken bir yıl sonra ve tüm alacak ve borçlar sıfırlandıktan sonra "Kapanış Ortaklar Kurulu" yapılır ve şirket kapatılır.

g) İflasına karar verilmiş olan tasfiye halindeki özel işletmeler ile şirket ortaklarının, özel işletmenin veya şirketin mahkemece tasfiyesine karar verildiği tarihten itibaren, şirket ortaklarının ve şirket müdürünün Bağ-kur kaydı sona erdiğinden; şirket ortaklarının ve şirket müdürünün Bağ-kur kaydını Bağ-kur?dan İB formu ile sildiriniz.

h) Tasfiye süresi sona erdiğinde, bilançonun veya nihai hesabın kesinleşmesinden itibaren 15 gün içerisinde son kurumlar vergisi beyannamesini vereceksiniz.

Beklenen Gün Gelecekse Çekilen Çile Kutsaldır

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı vedatde Nickli Üyeden Alıntı
    05.03.2008 tarihinde tasfiyeye giren firmanın tasfiye giriş beyannamesi kaçına kadar verilmesi gerekiyor.beyanname eldenmi verilicek.Birde beyanname dönemi 01.01.2008-05.03.2008 tarihlimi verilmeli.Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Herkese İyi Çalışmalar.
    1-15 gün içinde tasf.giriş bey.veriniz
    2-Tasf.bey.elden vereceksiniz (Üzerine tasfiye bey.ibaresini yazınız.firmanın ünvanınıda tasf.halinde.......ltd.şti.belirtin
    3-bey.dönemi takvim yılıdır

Tasfiyeye giriş bilançosu

SORU: Tasfiye memurları, tasfiye ile görevlendirildikleri şirketleri teslim alırken, Kurumlar Vergisi Kanununda herhangi bir hüküm olmamasına rağmen başlangıç bilançosu çıkarmak zorunda mıdırlar?

YANIT: Türk Ticaret Yasası'nın 444.maddesi hükmü gereği olarak "Tasfiye memurları vazifelerine başlar başlamaz şirketin, tasfiyenin başlangıcındaki hal ve durumunu inceleyerek, buna göre envanter defterleriyle bilançosunu düzenlemek ve bu bilançoyu genel kurula sunmak zorundadırlar. Bu bilanço aynı zamanda tasfiyeye giren kurumun; dönem başından tasfiyeye girdiği tarihe kadar olan dönemin mali sonuçlarını içermektedir. Bu nedenle tasfiye memurları "tasfiyeye giriş" bilançosunu öncelikle doğru bir envanter yaparak düzenlemek zorundadırlar. Bu bağlamda söz konusu bilançoların Vergi Usul Yasası'nın 192.maddesine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.
    Tasfiye dönemi işlemlerinden tasfiye memurları sorumlu olduğundan yıl veya özel hesap dönemi başından, tasfiyeye giriş tarihine kadar olan ticari faaliyetle ilgili beyannameyi düzenlemek ve ilgili vergi dairesine verme görevi de tasfiye memurlarına ait olmaktadır.

Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz

4 ay içinde verilecek olan ilk kurumlar v. beyannamesi internetten mi verilecek yoksa elden mi??

elden verilmesi gerekiyor diye biliyorum ki ben en son elden verdim. zaten bağlı bulunulan vergi dairesine verilecektir diyor yazılar. 4. ayı izleyen 15 gün içinde vergi dairesine hazırlayıp götürüp verin. zaten bana vermeyeceksin internetten vereceksin diip geri iade ediyolar böyle bir husus olduğunda.

zaten internet derlerse dönemi nasıl belirteceğimi bilemedim. yıl sonu ve 12 aylık özel dönem seçenekleri var, biz ise ilk 7 ay için vermiş olacağız??

Elden vermenizde sakınca yoktur ben geçen ay elden verdim.

merhabalar ,
    tasfiye beyannamesini örneğini nerden bulabilirim acaba . sadece incelemek için lazımdı da . bulunması zor mu nette ... bukonuda bana yardım eden var mı acaba ?

saygılar
    selman
    konya

tasfiye beyannames, diye özel bir beyanname yok, normal kurumlar vergisi beyannamesini tasfiye dönemine ilişkin olarak dolduracaksınız.

kurumlar beyannamesi örneğini burdan indirebilirsiniz.
    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...er/Kur_Ver.xls

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)