kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışındaki Şirket Ortakları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2006
  Mesajlar
  261

  Yurtdışındaki Şirket Ortakları

  Yurtdışında kurulu bir şirket (ortakları T.C.vatandaşı olan ) Türkiyedeki bankalara para yatırmak istiyorlar ; bu paralar vadesiz-vadeli hesapta da durabilir ve bu paraları fon hesabında değerlendirilmek üzere de yatırılacaktır...Bunun Vergilendirilmesi nasıl olacak.? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  Cevaplarınız için şimdiden tesekkür ederim.

  Kardeşim; sen düşünceden ibaretsin.. Geriye kalan et ve kemiksin.. GÜL düşünürsen GÜLİSTAN oluverirsin , DİKEN düşünürsen DİKENLİK oluverirsin....<br />En büyük kitap insanın gönlüdür. Gönlünü okuyabiliyorsan adam oldun demektir.!!!

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: Yurtdışındaki Şirket Ortakları

  Herşeyden önce tam ve dar mükellef kavramlarını açıklamakta fayda var;
  Tam ve dar mükellefiyet_K.V.K.
  MADDE 3- (Yürürlük: 1/1/2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 21.06.2006)
  Tam mükellefiyet: Kanunun 1 inci maddesinde sayılı kurumlardan kanunî veya iş merkezi Türkiye'de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilirler.

  Dar mükellefiyet: Kanunun 1 inci maddesinde sayılı kurumlardan kanunî ve iş merkezlerinin her ikisi de Türkiye'de bulunmayanlar, sadece Türkiye'de elde ettikleri kazançları üzerinden vergilendirilirler.


  Yurtdışındaki Şirket tüzel kişilik olup,Dar mükellefiyette tabi kurum kazancının konusunu
  Türkiye'de Elde Edilen Menkul Sermaye İratları ?oluşturur.

  Niteliği
  Menkul sermaye iradı, sahibinin ticari, zirai ve mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye üzerinden elde ettiği kâr payı, faiz, kira ve benzeri iratlardır.

  Dar mükellefiyete tabi olan kurumların Türkiye'de kullanılan sermayelerinden elde edilen menkul sermaye iratları, söz konusu iradın Türkiye'deki ilgili tarafından kurumun tasarrufuna bırakılması anında elde edilmiş sayılır.
  Şartları
  Söz konusu yabancı kurumların Türkiye'de menkul sermaye iradı elde etmiş sayılmaları, sermayenin Türkiye'de yatırılmış olması şartına bağlıdır

  Türkiye'de işyeri ve daimi temsilcisi bulunmayan dar mükellef bir kurumun menkul sermaye iradı elde etmesi halinde bu kazançların vergilendirilmesinde, yabancı kuruma söz konusu iradı sağlayanlar ile bu tür iratların sağlanmasına aracılık edenler sorumlu olmaktadır.

  Vergilendirilmesi
  1-Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçlarının Elden Çıkarılması ve Elde Tutulması Sürecinde Elde Edilen Gelirler Üzerinden Yapılacak Tevkifat :
  Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci maddesinin (1) numaralı fıkrası hükmü ile bankalar ve aracı kurumlar, tarafından yapılacak tevkifatın oranı; dar mükellef gerçek kişi ve kurumların 07/07/2006 tarihinden itibaren Türkiye?de elde ettikleri bu kazanç ve iratları için sıfır , diğer kişi ve kurumlarca elde edilen gelirler için 23/07/2006 tarihinden itibaren % 10?dur.

  2-Gelir Vergisi Kanununun 75 inci Maddesinin (5) Numaralı Bendinde Yazılı Menkul Sermaye İratları Üzerinden Yapılacak Tevkifat :Bu kapsamda Gelir Vergisi Kanununun 75 inci maddesinin ikinci fıkrasının (5) numaralı bendinde yazılı menkul sermaye iratlarından ödemeyi yapanlarca, banka veya aracı kurumlara veya bunlar aracılığıyla diğer gerçek ve tüzel kişilere ödenenler hariç, dar mükellef gerçek kişi ve dar mükellef kurumlar dışında kalan diğer kişi ve kurumlara yapılan bu ödemelerden % 10 oranında vergi tevkifatı yapılacaktır. (Dar mükellef gerçek kişi ve dar mükellef kurumlara yapılan bu ödemelerden ise tevkifat yapılmayacaktır.)

  3-Mevduat Faizleri ve Repo Gelirleri Üzerinden Yapılacak Tevkifat :
  Dar mükellef kişi ve kurumların mevduat ve repo hesaplarına yapılan faiz ödemelerindeki %15 stopaj uygulaması devam etmektedir. Bununla birlikte stopaj oranının tespitinde, Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nda (ÇVÖ) öngörülen oran dikkate alınmaktadır.

  Dar mükelleflere ilişkin yukarıdaki vergi avantajlarının uygulanabilmesi için vergi dairesinden alınmış geçerli bir "özel kodlu mukimlik numarası" şarttır.
  Gerekli belgelerin (mukimlik belgesi, pasaport, kuruluş belgesi vb.) Bankanıza ibrazı halinde Bankanız tarafından dar mükellef müşteri adına "özel kodlu mukimlik numarası" alınmaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Limited Şirket Ortakları Hk.
  Konu Sahibi nurd Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Eylül.2015, 23:16
 2. Limited Şirket Ortakları Hk.
  Konu Sahibi Sinem_35 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 16:38
 3. Şirket Ortakları Emekli İse
  Konu Sahibi meduzam Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Mart.2010, 16:15
 4. Sigortalı Şirket Ortakları
  Konu Sahibi karabıyık Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Aralık.2008, 17:57
 5. Anonim Şirket Ortakları
  Konu Sahibi TANERKUNT Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Şubat.2007, 11:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36