kamu işçi maaş

Konu: Çifte Vergilendirme

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    22

    Çifte Vergilendirme

    merhabalar

    Biz türkiye uyruklu bir inşaat firmasıyız, Türkmenistan sağlık bakanlığı ile yapılan sözleşme gereği türkmenistan'a hastane inşaatı yapmaktayız. Ordaki vergi memurlarının verdiği bilgiye göre çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla iki ülke arasında bir sistem geliştirilmiş. Bu sistem hakkında bilgisi olan var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: çifte vergilendirme

    Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları (Türkçe metinlerin son tarafında)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    37

    Ynt: Çifte Vergilendirme

    Sayın Nane'nin yol gösterdiği üzere burada Türkiye ile Türkmenistan arasında 01/01/1998 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması hükümlerine bakmanız gerekir.
    Bu anlaşma hükümlerine şöyle yararlanıyorsunuz.
    Önce Türkmenistan vergi hukukuna göre Türkmenistanda elde edilen faaliyet kazancının ticari kazanç mı yoksa serbest meslek kazancı mı olduğunu öğrenmelisiniz. Bizim vergi sistemimize göre ticari kazanç ama bir başka ülke vergi sistemi aynı faaliyeti serbet meslek faaliyet kazancı olarak kabul edebiliyor.
    Sonra ticari kazançlar için 7. maddeye (yok eğer serbest meslek kazancı sayılıyor ise 14. maddeye) bakıyorsunuz.

    Analşmada ticari kazançlar açısından vergilendirme koşullarını sizin olayınza uyarlarsak:
    a.Türk firmasının Türkmenistanda bir işyeri bulunması;
    b.Türkmenistanda elde edilen kazançların bu işyerinde yürütülen faaliyet sonucu elde edilmesi;
    c.Bu işyerine atfedilecek kazancın Türkmenistanda bulunan aynı veya benzer işin yapıldığı bir işyerine atfedilebilecek kazançla sınırlı olması;
    d.Vergilendirme sırasında Türkmenistanda bulunan işyerinin faaliyet ile giderleri yanında Firmanın genel idare ve yönetim giderlerinden Türkmenistandaki işyerinin payına düşen giderlerinde (işyerinin amacına uyması kaydı ile) indirilmesine müsaade edilmesi;
    e.Türkmenistan'da bulunan işyerinde yürütülen salt mal veya ticari eşya alımı ile ilgili kazançların vergilendirilememesi;
    koşullarının yer aldığını görürüz.

    Yani öncelikle Türkmenistan'da bir işyerine sahip bulunmanız gerekmektedir. Türkmenistan'da bir işyerine sahip sayılıp sayılmadığonızı ise yine anı anlaşmanın 5. maddesine bakarak tespit edebilirsiniz.

    5. maddenin g bendine bakacak olursanız Türkmenistan'da yürüttüğünüz inşaat şantiyesi, yapım, kurma veya montaj projesi veya bu faaliyetlerle ilgili gözetim faaliyetlerinizin kırkbeş ayı aşması kaydı ile bu ülkede bir işyerine sahip olduğunuzun kabul edileceği görülür.

    Kırkbeş ayın hesabında şantiyenin, hazırlık çalışmaları dahil olmak üzere, inşaat çalışmalarına başladığınız tarih esas alınır.

    İyi çalışmalar dilerim.
    www.mehmettoprak.av.tr

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çifte Vatandaş Sgk.
    Konu Sahibi marisalan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ocak.2018, 13:28
  2. Almanya ile çifte vergilendirme
    Konu Sahibi fugenc Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ocak.2012, 15:36
  3. Almanya Çifte Vergilendirme Anlaşmasını Feshetti
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Ekim.2009, 13:09
  4. Çifte Vergilendirme
    Konu Sahibi justiniano-06 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Ocak.2009, 15:19
  5. Çifte Bağkurluluk
    Konu Sahibi mustafa34 Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ekim.2007, 00:30

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36