kamu işçi maaş

Konu: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

  1. #1
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    [quote=İsmail KÖKBULUT [email]ikokbulut@bugun.com.tr[/email] 1 Eylül 2008][size=10pt]Bugün Ramazan ayının ilk günü. Öncelikle tüm İslam aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyoruz.

    Ramazan ayı, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın da oldukça hissedildiği bir dönem. Ramazan ayında birçok hayırsever kişi ve kuruluş maddi ve manevi açıdan bağış ve yardımlarda bulunuyor. Ramazan paketleri binlerce ihtiyaç sahibine ulaşıyor. İhtiyacı bulunanlara yapılan maddi yardımlar devletçe de vergi destekleriyle teşvik ediliyor.

    Biz de bu hafta ihtiyacı bulunan vatandaşlarımıza yapılan ve özellikle de Ramazan aylarında yoğunlaşan bağış ve yardımlara yönelik vergisel teşvikleri yazalım istedik. Fakirlere yapılan bağışlara yönelik vergi teşviği, yapılan bağışların gider yazılması suretiyle vergi matrahının azaltılması suretiyle gerçekleşiyor. Ancak bağışların gider kaydedilmesinin çok önemli bir koşul var. O da bağışların fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek veya vakıflar aracılığı ile yapılması zorunluluğu.

    Bağışların gider yazılmasına yönelik hüküm Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinde yer alıyor. Bu madde hükmüne göre fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedeli gelir vergisi matrahının hesaplanması sırasında hasılattan indirilebiliyor veya yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinde indirim konusu yapılabiliyor.

    Kurumlar vergisi mükellefleri de bu tür bağışlarının maliyet bedelini kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapabiliyorlar. Gider kaydedilebilecek bağışların kapsamına gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddeleri giriyor. Bu noktada oldukça önemli bir husus olarak belirtelim. Bu maddelerin ihtiyacı bulunanlara doğrudan bağışlanması durumunda gider kaydı yapılamıyor.

    Fakat gıda, temizlik, giyim ve yakacak maddesi bağışı ana sözleşmelerinde gıda bankacılığı yer alan dernek veya vakfa yapılırsa gider kaydedilebiliyor. Yine dernek veya vakıf dışında başka organizasyonlar aracılığıyla yapılacak bağışlar da gider kaydedilemiyor.

    Bağışlara yönelik bir de KDV istisnası hükmü mevcut. Bu hükme göre fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin teslimi KDV?den istisna. Yani bu teslimlerden KDV hesaplanmıyor. Yapılacak bağışların şartlı olarak (bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere) yapılması ve bağışların mutlaka bağış yapılan dernek veya vakıf adına düzenlenen fatura ile belgelendirilmesi ve taşıma için sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekiyor.

    Ticari işletmeye dahil malların (gıda maddelerinin) bağışlanması durumunda dernek veya vakıf adına düzenlenen fatura bir yandan gelir bir yandan da gider kaydedilecek. Bağışlanan gıda maddeleri işletmeye dahil değilse, söz konusu malın maliyet bedeli (KDV dahil) Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesi çerçevesinde yıllık beyannamenin bağış ve yardımlara ilişkin bölümüne yazılarak gelir vergisi matrahının tespitinde indirim olarak dikkate alınacak.

    Düzenlenecek faturada, bağışa konu malın maliyet bedeli (yüklenilen katma değer vergisi hariç) yazılı olacak. Bağış konusu mal için yüklenilen KDV?nin indirimi mümkün değil. Dolayısıyla yüklenilen KDV?nin, bağışın yapıldığı dönemde İndirilecek KDV tutarları arasından çıkartılarak gider hesaplarına aktarılması gerekiyor. Faturada ?İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır.? ibaresinin yer alması da zorunlu.

    Görüldüğü gibi Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak isteyen gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri bu yardımlarını fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflar aracılığıyla gerçekleştirdiklerinde vergisel avantaj elde ediyorlar. Bu konudaki hatırlatmalarımızla beraber tüm vatandaşlarımızın mübarek Ramazan ayını kutluyoruz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    Yardıma muhtaç kişilere yapılacak gıda yardımı için "Gıda bankacılığı" yapan kurum ya da kuruluşları ne şekilde bulabileceğiz. Ayrıca şirket bünyesinde bulunan personele Ramazan ayında yapılan gıda (iaşe) yardımları için Gıda bankacılığı konusu nasıl bertaraf edilecektir?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    408

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    merhaba personele yapılan yardımlar konusu, bu konuyla bağdaşıyormu nasıl bir yol izlemeli
    bu konu hakkında acil yardım . :'(

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    Şirket tarafından personele yılda birkez Ramazan ayında yapılan iaşe yardımı personel bordrosuna dahil edilerek vergilendirilmesi mi gerekmektedir? sorunun çözümü için yasalara uygun öneri veya tavsiyeler nelerdir?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    157

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    herkese merhaba.yapılan yardımlar yayınlanan sirküler45 e göre: GV.61 maddesine göre ücret olarak değerlendirlimeli direkt gidere atılmayarak GV_DV ne tabi tutulmalıdlr.Brütleştirilerek gider hesabına atılacak ve bu tutar üzerinden GV-DV hesaplanacaktır.
    Brüt ücret=net tutar/1-(GV+DV)
    muhasebe kayıtları ise:
    157 (b)
    100-102(a)
    kdv dahil tutar yazılacak
    ---------/----------
    730-(b)
    770-(b)
    157(a)
    360(a)-GV
    360(a)-DV
    -------/-----------
    kolay gelsin

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    Bilgilerimizi teyid ettiğiniz için Yanıtınıza teşekkürler Asiye hn.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Ynt: Ramazan Ayında Yapılan Yardımlar Vergi Matrahından Düşülebiliyor!

    Eğer Ramazan ayı nedeni ile maddi bir ibadeti yerine getirme amaçlı yardım ise;
    bu malların bedeli peşin ödenerek işletmeden çekilir. Sonrasında da çalışanlara ya da
    hak sahiplerine bizzat teslim edilir. Buna göre örnek muhasebe kaydı;

    --------------../../.....-------------
    100 1.080,00
    600 1.000,00
    391 80,00
    Ortak x'e yapılan satış
    --------------../../.....-------------
    .

    Ahmet Akca<br />SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Eğitime Yapılan Bağışların Vergi Matrahından İndirilmesi
    Konu Sahibi neredekaldI Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 29.Nisan.2013, 12:10
  2. Camilere yapılan bağışlar vergi matrahından indirilebiliyor
    Konu Sahibi Kooperatif Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Haziran.2012, 01:06
  3. Deprem İçin Yapılan Para ve Mal Bağışlarının Vergi Matrahından İndirilmesi
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Ekim.2011, 12:04
  4. Ar-Ge' ye Yapılan Harcamanın İki Katı, Vergi Matrahından Düşecek
    Konu Sahibi ferhat Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Mayıs.2008, 11:03
  5. Ramazan Ayında Yemek Parası Yerine Tıcket Vermek
    Konu Sahibi mezolim Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Kasım.2005, 22:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36