kamu işçi maaş

Konu: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    566

    Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    iyi günler sayın üstadlarım
    belki çok basit ama sizlerden bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum

    bir inşaat firmamız var ve ufak tefek tamirat işleri yapıyor bu firma

    almış olduğu işe işçilerin girişlerini yaptık bu adamlar en fazla 1 hafta çalışıp çıkıyorlar
    ay içinde 10 kişiyi geçtik ay sonunda ise 10 kişinin altına düştük

    şimdi biz muhtasarımızı aylığa çevirmek durumundamıyız

    yardımlarınız için teşekkür eder, hayırlı işler dilerim

    saygılarımla

    Kolay gelsin

  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Ay içinde çalışan sayısı toplam 10 geçti ise aylık.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Dönem başında 20 kişi çalıştırıp, dönem sonunda "0" olabilirsin.Burdan hiç kimseyi çalıştırmadığın anlamı çıkmayacağına göre , Sayın Nanenin dediği gibi aylık vermelisin.

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.935

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Peki aylık olarak veren bir işletme, işçi sayısının daha sonraki aylarda 10'un altına inmesi nedeniyle tekrar 3 aylığa geçmelimi.? Geçmemelimi.?

    Bununla ilgili kanunlarda bi düzenleme varmı arkadaşlar.?







    Teşekkürler.
    Kolay gelsin.

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Şart oluştuğu ayda geçebilir. VD gerekli bildirimi yapmak kaydı ile.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Sayın zindan 3 aylık döneme Geçme veya geçmeme ihtiyari, aylık döneme geçme zorunluluktur.
    Tekrar 10 kişinin altına düşmeniz durumunda 3 aylık döneme geçmek zorunluluğunuz yok, ama hakkınız var.


    Gelir vergisi kanunu
    Muhtasar beyanname a) Verilme Zamanı:

    Madde 98 - (2772 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen madde) 94'üncü madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri (5615 sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen ibare, Yürürlük: 4.4.2007) ertesi ayın yirmiüçüncü günü akşamına kadar, ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar. Yıl sonlarında tahakkuk ettirilen mevduat faizlerinden kesilecek vergilerin bildirilmesi için bu süre bir ay uzatılır.

    Aynı belediye hudutları içinde muhtelif yerlerde yapılan ödeme ve tahakkuklar ile bunlara ait vergilerin bir merkezden bildirilmesi caizdir.

    (3505 sayılı Kanunun 14'üncü maddesiyle değişen fıkra) Zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanlar, 94'üncü maddeye göre yapacakları tevkifatla ilgili muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine (5615 sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen ibare, Yürürlük: 4.4.2007) Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirmiüçüncü günü akşamına kadar verebilirler.





  7. #7
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.935

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    Teşekkürler sayın basar03.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    566

    Ynt: Aylık Muhtasar mı, Üç Aylık Muhtasar mı ?

    hepinize teşekkürler üstadlar verdiğiniz bilgiler için
    Kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Aylık Ve 3 Aylık Muhtasar Arası Geçişler
    Konu Sahibi merihs12 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 22
    Son Mesaj : 24.Ağustos.2016, 11:26
  2. Muhtasar Beyannamesi Aylık verilmesi gerekirken 3 Aylık verilmiştir!!
    Konu Sahibi lrtysh Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Şubat.2011, 17:55
  3. Muhtasar beyanname aylık veya üç aylık verilmesi hakkında
    Konu Sahibi osman038 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 08.Ekim.2010, 14:55
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Mayıs.2007, 23:27
  5. Aylık Muhtasar Üç Aylık Muhtasar Hakkında
    Konu Sahibi akbaşak Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2005, 12:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36