kamu işçi maaş

Konu: Türkiye`de işveri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    5

    Türkiye`de işveri

    Merhaba Arkadaşlar,

    Size bir, iki sorum olacak?. inşallah yardımcı olursunuz.

    1.Örnek
    Almanyada yaşıan bir gerçek kişi Türkiye`de işveri (§ 156 VUK) açıyor. Burdan doğan karı almanyadaki sahibi olan gerçek kişiye gönderiyor.
    Gelir- ya da Kurumlar Vergisi ödenecek mi ve hangi maddeye göre???

    2.Örnek
    Almanyada merkezi olan Limited Şirketi (Ltd.Şi.) Türkiye`de işveri (§ 156 VUK) açıyor. Burdan doğan karı almanyadaki merkezine gönderiyor.
    Gelir- ya da Kurumlar Vergisi ödenecek mi ve hangi maddeye göre???

    Çok tesekkür ederim


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    307

    Ynt: Türkiye`de işveri

    Sayın Kadir,

    1-Türkiyedeki normal mükellefler gibi vergilendirilirler.
    2-Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt
    dışında yaşamakta olan Türk vatandaşları, Türkiye?de elde ettikleri
    vergi kesintisine tabi menkul sermaye iratları için tutarı ne olursa olsun
    beyanname vermeyeceklerdir. Bu vatandaşlarımız Türkiye?de elde ettikleri
    ve vergi kesintisine tabi tutulmamış menkul sermaye iratları için beyanname
    vereceklerdir.

    Umarım faydalı olur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    5

    Ynt: Türkiye`de işveri

    Eğer örnekleri detaylı biçimde cevaplandır saniz bana çok yardım entmiş olursunuz. Gerçekten çok az bilgim var.

    Çok tesekkür ederim

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Türkiye`de işveri

    sn kadir,

    1. sorunuzun cevabı, gvk?nın 6. ve 7.maddesine göre türkiye?de yerleşmiş olmayan kişilerin Türkiye de bulunan işyerlerine ait gelirleri üzerinden vergilendirilirler.
    Bu kişiler aynı türkiye?de yerleşik vatandaşlar gibi vuk, gv kanunlarına tabi olarak gerekli işlemleri yapacak(işe başlamayı bildirecek, fatura bastıracak,defter tutacak) ve sadece türkiye?de elde ettikleri kazançlarını beyan edeceklerdir.

    2. sorunuzu cevabı, kurumlar vergisi?nin 3.ve 22/1.maddesi hükümlerine göre dar mükellef olarak sadece türkiye?de şubesi vasıtası ile elde ettiği gelirleri üzerinden vergilendirilecektir. Türkiye?de işyerini vergi dairesine bildirecek, fatura bastıracak, defter tutacak ve normal türk şirketi gibi çalışacak ve türkiyede elde ettiği kazancını beyan edip vergisini ödeyecektir.
    30.maddeye istinaden indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazanclarından , hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kısımdan ana merkeze aktardıkları tutar üzerinden, kurum bünyesinde % 15 oranında kurumlar vergisi kesintisi yapacaklardır.

    saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Türkiye'de Yaşayıp, Yurtdışında Şirket Kurmak, Türkiye'de Vergilendirilmek
    Konu Sahibi brkklc Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Haziran.2016, 23:11
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2015, 12:42
  3. Macaristan 3 - Türkiye 1
    Konu Sahibi ebru şener Forum Spor Haberleri
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Ekim.2012, 15:56
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 19:25
  5. Türkiye'de İş mi Yok, Eleman mı?
    Konu Sahibi HResources Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Mart.2006, 09:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36