kamu işçi maaş

Konu: Kira Ödemesi Hakkında

Kira Ödemesi Hakkında

Öncelikle merhaba,
    01.11.2008 tarihinden itibaren uygulanacak kira ödemelerinin bankadan yapılması konusunda
    bir şey sormak istiyorum.Grup firmaların birbirlerine kiraya verdikleri yerlerin kira ödemeleri ne şekilde olacak.Çünkü bu firmalarla benim iş ilişkim var,alış-verişim var.Mesela ben A firmasının kira bedelini her ay faturalandırarak cari hesabından düşüyorum.Diğer firmalar içinde aynı şeyi yapıyorum.Cari hesap çalıştırıyorum...
    Bu durumda bu uygulamayı nasıl şekillendireceğim.Ne şekilde hareket etmem gerekiyor.
    Teşekkurler.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: Kira Ödemesi Hakkında

Mecburen banka hs kira olarak yatırılmak zorunda. Siz cari hs ile mahsuplaşma yaptığınız için kira ödeyen sizin hs kira olarak ve siz de kira ödeyenin hs cari ödeme olarak karşılıklı para yatırabilirsiniz.

Cevap için teşekkuler nane
    İnternette biraz araştırdım ama herhangi birşey bulamadım.
    Farklı bir fikri yada bilgisi olan var mı?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. Nane 'nin cevabı doğrudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sn serzenis,

tebliğde bu konu hiç ele alınmamış.

bu konuyu 8.000.-ytl nin üzerindeki ödemelerin tevsik zorunluluğu ile kıyaslarsak, aynı şekilde cari hesap mahsuplaşması hakkında orada da açık bir cevap bulamıyoruz. ancak yapılan yorumları ve verilen özelgeleri incelediğimizde genel olarak "ödeme" ifadesinin üzerinde durulmaktadır.
    örneğin 8.000.-ytl nin üzerindeki ödemelerin tevsik zorunluluğu ile ilgili bir kaç özelgede ;

"iki firma arasındaki emtia alış ve satışları karşılığında nakit ödeme ve tahsilât sözkonusu olmadan cari hesapların karşılıklı olarak mahsup yoluyla kapatıldığı durumda finansal bir hareketten bahsedilemeyeceğinden mahsup yoluyla kapatılan tutarların da banka veya özel finans kurumları ile posta idaresince düzenlenen belgelerle tevsiki de zaten mümkün bulunmamaktadır."

"Ticari işlemlerinizi sürdürdüğünüz alıcı veya satıcı firmalarla cari hesap mahsuplaşması olması durumunda finansal bir hareketten bahsedilemeyeceğinden mahsup yoluyla kapatılan tutarlar içinde banka veya özel finans kurumları ile posta idaresince düzenlenen belgelerle tevsiki de mümkün bulunmamaktadır"

denmektedir.

buradan yola çıkarak kira ödemelerinin mahsuplaşma sonucu ödenmesi halinde ortada nakten bir ödemeden bahsedilemeyeceği için bu ödemelerin de banka yolu ile yapılması zorunlu olmayacağı görüşü ortaya çıkabilir ki bu da bence mantıklıdır.

saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Alıntı serzenis Nickli Üyeden Alıntı
    Öncelikle merhaba,
    01.11.2008 tarihinden itibaren uygulanacak kira ödemelerinin bankadan yapılması konusunda
    bir şey sormak istiyorum.Grup firmaların birbirlerine kiraya verdikleri yerlerin kira ödemeleri ne şekilde olacak.Çünkü bu firmalarla benim iş ilişkim var,alış-verişim var.Mesela ben A firmasının kira bedelini her ay faturalandırarak cari hesabından düşüyorum.Diğer firmalar içinde aynı şeyi yapıyorum.Cari hesap çalıştırıyorum...
    Bu durumda bu uygulamayı nasıl şekillendireceğim.Ne şekilde hareket etmem gerekiyor.
    Teşekkurler.
    Sorunuzun cevabı aşağıdadır.İyi çalışmalar dilerim

http://www.alomaliye.com/2008/hakan_...ari_tevsik.htm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)