kamu işçi maaş

Konu: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

  1. #1
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.440

    Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Yabancı dil eğitimi için yurtdışına gönderilecek personele yapılacak ödemelerin ücret olup olmadığı hk.

    Cevap : 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61. maddesinde; ?Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez?? hükmü yer almaktadır.

    Bu hüküm uyarınca hizmet erbabına evvelce yapılan veya gelecekte yapılacak hizmetler karşılığı verilen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler ücret olarak vergiye tabi tutulacaktır.



    Ancak Gelir Vergisi Kanunu?nun 28. maddesinin 1 ve 2 numaralı bentleri uyarınca bu bentlerde yazılı şartla müstesna tutulan tahsil ve tatbikat ödemeleri ve bu meyanda burslar gelecekte yapılacak hizmetler karşılığını teşkil eden ücret ödemesi sayılmakla birlikte söz konusu istisna hükmü gereğince Gelir Vergisine tabi tutulmayacaktır.? açıklamaları bulunmaktadır.



    Öte yandan, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun ?İndirilecek Giderler? başlıklı 8. maddesinde kurum kazancının ticari kazanç gibi hesaplanacağı hüküm altına alınmış olup, safi kazancın tespitinde indirilecek giderleri düzenleyen Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinin 1. bendinde ise, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin gayrisafi kazançtan indirilebileceği hükme bağlanmıştır.



    Bu hükümlere göre, yurt içinde bulunan öğrencilere verilen burslar gelir vergisinden istisna edilmiş olup; eğitim masrafları karşılanacak kişilerin, okulu bitirdikten sonra burs veren işletmede hizmet yükümlülükleri nedeniyle çalışacaklarını gösterir bir sözleşmenin düzenlenmesi ve bu durumun vergi incelemesi sırasında incelme elemanına kanıtlanması, burs verilecek öğrencilerin, Türkiye?nin her tarafından eğitim gören öğrenciler arasından bir yarışma sınavı kazanan kişilerden olması, bursun süresinin ve karşılanacak eğitim giderleri miktarının işin önemi ve genişliği ile orantılı olması durumunda, gider yazılması mümkündür.



    Ancak, yurtdışı eğitim ödemeleri şirket personeline yapılacak olması nedeniyle burs olarak değerlendirilemeyecek olup, ücret olarak dikkate alınarak vergilendirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, söz konusu ücret ödemelerinin ise genel esaslara göre kurum kazancının tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabileceği tabiidir.



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Üstad bu görüşle ilgili bir kanuni veri var mıdır?

    Yoksa bu da çok muallak bir konudur. Şirket yabancı dil öğrenen kişiyi yurtdışı işler için seyahatlere gönderiyorsa, yani kendi işi için kullanıyorsa neden kişisel çıkar güdülerek gelir vergisi alınıyor? O zaman yurtdışı seyahatlerin bir kısmını turistik gezi gibi görüp vergilendirmek gerekir. Çünkü eleman gittiği şehri hiç gezmiyor mu?

    Aynı sorunun başka versionu: SMM'lerin oda aidatını şirket ödeyebilir mi? Stopaj yapmalı mıdır?

    Çok tartışmalar çıktı bu sayfalarda, bu konularda. Çok muallak konudur kendileri.

  3. #3
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.440

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Sevgili Butterflyeffect

    Öncelikle seni uzun zamandır görmemiştim.tekrar formda olmana sevindim.Bu görüşle ilgili (hatta başımada böyle bir olay geldi.gerçi bizim mükellef dil eğitimine göndermedi üniversitede 5 tane çocok okutuyor bunların giderlerini karşılıyor yanlız bir şartla noterden sözleşme yapıldı.okul bittikten sonra firmada çalışacaklar)Kanun dayanakları 193 ve 5520 sayılı kanunlarda bulabiliriz.Şimdi buraya yapacağım iki alıntı önemli

    -193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61. maddesinde; ?Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir

    -Bu hükümlere göre, yurt içinde bulunan öğrencilere verilen burslar gelir vergisinden istisna edilmiş olup; eğitim masrafları karşılanacak kişilerin, okulu bitirdikten sonra burs veren işletmede hizmet yükümlülükleri nedeniyle çalışacaklarını gösterir bir sözleşmenin düzenlenmesi ve bu durumun vergi incelemesi sırasında incelme elemanına kanıtlanması, burs verilecek öğrencilerin, Türkiye?nin her tarafından eğitim gören öğrenciler arasından bir yarışma sınavı kazanan kişilerden olması, bursun süresinin ve karşılanacak eğitim giderleri miktarının işin önemi ve genişliği ile orantılı olması durumunda, gider yazılması mümkündür.

    Sanırım bu iki alıntı yeterli olur.

    Gelelim SMM'lerin oda aidatını şirketlerin ödemesine tabiki öder ve stopaj yapılmalıdır.Nedeni ise basit SMM adına yapılan ödemede verilen hizmetle ilgili olduğundan Şirket ödemeyi

    ferhat

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Oda aidatı şirket tarafından ödenebilen ve stopaj kesintisi yapılan SMMM ,
    Serbest meslek sahibi SMMM mi , Bağımlı çalışan SMMM mi ?

  5. #5
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Sayın Ferhat Yazının alt kısmına kimden alıntı olduğunu belirtirseniz bence daha bağlayıcı olur. Hem bu sayede bi takım sorulara muhatap kalmazsınız.


  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Sevgili Türkbey

    Yazının alıntısının kimden olduğu benim için önemli değil, İster kızılot olsun ister veysi hoca olsun...Önemli olan Yanlış anlamaya mahal vermeyecek ölçüde açık ve doğru anlatım olsun.

    Dolayısı ile ben bu soruyu herhalukarda sorarım..!

    Çünki net bir şekilde hangi SMMM'ler için olduğu yazılmıyor.Bu yazıyı okuyan herkes SMMM lerin aidatlarını ödeyip gidere atacaklar.

    Sorduğum sorunun cevabını bilmekle beraber, Sn.Ferhatın cevaplayarak konusunu sağlamlaştırmasını istedim.
    Kendi adıma Etik davranmak istedim.

    Malasef sorumun birtakım Soru olarak nitelendirilmesine ve Sn.Ferhat la muhataplık meselesine indirgenmesine son derece üzüldüm.

    Lütfen biliyorsanız siz cevap verinde, tüm forumu takip eden ön muhasebecisi dahil hepimiz öğrenelim.

    Saygılarımla

  7. #7
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Yabancı Dil Eğitimi İçin Yurtdışına Gönd.Personele Yap.Öd.Ücret Olup Olmadığı

    Sn. Başar

    Ferhat arkadaşımız İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığınca verilen bir özelgeyi alıntı yapmış ancak alıntı olduğunu belirtmeyi ihmal etmiştir. Bu nedenle Butterfly arkadaşımız yasal dayanağını sormuştur.

    Konuların uzamaması için arkadaşımıza hatırlatma gereği duydum. Hatırlatmamın sizinle doğrudan ilgisi yoktur.



Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışında Firmamız Adına Çalışan Yabancı Uyruklu Bir Personele Ücret Ödemesi
    Konu Sahibi sonka Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Eylül.2012, 14:08
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Ocak.2010, 16:59
  3. Çiçek ve Tablo Alımının Demirbaş Olup Olmadığı Hk..
    Konu Sahibi ertans Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Temmuz.2008, 00:33
  4. Kur Farklarının Kdv Tabi Olup Olmadığı
    Konu Sahibi GMANCE Forum KDV
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Nisan.2007, 13:37
  5. Mükellefin Olup Olmadığı
    Konu Sahibi zuhalece Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Aralık.2006, 01:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36