kamu işçi maaş

Konu: Vefat Eden İşçinin Ailesine Ev Bağışı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    342

    Vefat Eden İşçinin Ailesine Ev Bağışı Hk.

    Vefat eden işçinin ailesine hakettiği Kıdem Tazminatı Varislerine ödenmiştir. Bunun yanı sıra mağdur durumda olan ailesine şirket yetkililerince 75.000 YTL ye bir daire satın alınarak bağışlanmıştır.

    Bu bağış ile ilgili vergisel prosedür nasıl işleyecektir.?

    Saygılarımla,
    Ali PINAR


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    823

    Ynt: Vefat Eden İşçinin Ailesine Ev Bağışı Hk.

    Bu soruya Ahmet KIZIL Hocam ın Cevabı;

    Bahsettiğiniz bir işçinin vefatı üzerine ailesine daire bağışlanması Gelir ve Kurumlar Vergisi açısından matrahtan indirlebilecek bir gider değildir.

    Kurum kazancından indirim konusu yapılabilecek bağış ve yardımları üçe ayırmak mümkündür.
    · Bunların ilki, kurum kazancının olması halinde, tamamı bu kazançtan indirilebilecek bağış ve yardımlardır. Bu anlamda, okul, sağlık tesisi yapımına veya mevcut tesislerin faaliyetlerini sürdürmelerine ilişkin bağışlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı?nca desteklenen ya da desteklenmesi uygun görülen faaliyetlere yapılan bağış ve yardımlar bu nitelikte olup, bu harcamaların kurum kazancından indirimi için kanunda bir sınırlama yapılmamıştır.

    · Diğer bağış ve yardımlar ise kurum kazancının belirli bir yüzdesi olarak belirlenmiştir. Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan derneklerle bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların tutarı kurum kazancının yüzde 5?i ile sınırlandırılmıştır.

    · Üçüncü grup ise, Kurumlar Vergisi Kanunu?nda yer verilmemiş olmakla birlikte, bazı özel kanunlar uyarınca kurum kazancından indirim konusu yapılabilecek bağış ve yardımlardır.

    Bildiğiniz gibi, Gelir Vergisi Kanunun 89. ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 14. maddesine göre aşağıdaki kurumlara yapılan bağış ve yardımların indirim konusu yapılması mümkündür.

    Genel bütçeye dahil idareler,
    Katma bütçeli idareler,
    İl özel idareleri,
    Belediyeler,
    Köyler,
    Kamu menfaatine yararlı dernekler,
    Bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar,
    Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlar,
    Müzeler,
    Sinema, tiyatro, opera, bale, klasik müzik, klasik Türk müziği ve plastik sanatlar alanındaki üretim ve etkinliklerle bu alanlarda kurulacak özel araştırma, eğitim ve uygulama merkezleri,
    Kültür Bakanlığınca da desteklenen veya desteklenmesi uygun görülen uluslararası sanatsal organizasyonlar

    Bağış ve yardımlar doğrudan ticari kâr elde etme amacıyla yapılan bir harcama sayılmaz. Bağışı yapan kişi ve kurulumların insani amaçlarla ve toplumsal yardımlaşma ve dayanışma duygusuyla sağladıkları yardımlardır. Bununla beraber kamu hizmetlerine katkısı ve sosyal nitelikleri nedeniyle Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde indirim veya gider olarak dikkate alınması kabul edilmiştir. Vergi kanunlarında bu tür düzenlemelerin amacı, bağışta bulunmayı teşvik etmektir. Bağış ve yardımın niteliğine göre, kazancın belli bir oranı kadar kısmı ya da tümünün kurum kazancından indirimine imkan tanınmaktadır.

    Kurum Kazancının % 5?i İle Sınırlı Bağış ve Yardımlar
    Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere, köylere, Bakanlar Kurulu?nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara yapılan bağışlar, aşağıdaki şartlarla kurum kazancının tespitinde indirim konusu olacaktır.

    - Bağışlar makbuz karşılığında yapılmalıdır.

    - Kurumlar Vergisi beyannamesinde gösterilmelidir.

    - Bağış karşılıksız olmalıdır.

    - O yıla ait kurum kazancının % 5?ini aşmamalıdır.( %5 oranının uygulanmasında esas olacak kurum kazancı; ticari bilanço kârından iştirak kazançları ile geçmiş yıl zararlarının düşülmesi ile bulunan kazançtır.) İndirilemeyen bağış kısmı sonraki yıla devredilmez.

    Bağış ve yardımın gider olarak dikkate alınabilecek kısmı ilgili yıla ait kurum kazancının % 5 i ile sınırlandırılmıştır.
    Gelir Vergisi Mükelleflerinin Durumuna gelince:
    Gelir Vergisi mükellefleri, elde ettikleri gelirlerinin toplamının % 5?ine (kalkınmada öncelikli yörelerde % 10) kadar yaptıkları bağışları yıllık beyannamelerinde indirim konusu yapabilirler. Kişilerin elde ettikleri gelirin türünün ticari kazanç veya kira geliri olması önemli değildir. Ancak bağışlar genel ve özel bütçeli kamu idareleri, belediyeler, köyler ile kamu yararına çalışan dernekler ve Bakanlar Kurulu?nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara makbuz karşılığında yapılmalıdır.

    Selam ve sevgiler

    AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 11/13/2008 8:07:31 AM]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Vefat Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hk
    Konu Sahibi Rietveld Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 12.Mart.2015, 16:14
  2. Vefat eden ssklı
    Konu Sahibi global01 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 25.Kasım.2009, 18:57
  3. vefat eden işçi
    Konu Sahibi obayt Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Ekim.2008, 14:30
  4. Kadın İşçinin Ailesine Sağlık Karnesi Çıkartması
    Konu Sahibi EYUPPPP Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Nisan.2007, 14:18
  5. Babası Vefat Eden İşçinin Ücretsiz İzni Hk.
    Konu Sahibi msfdoner Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 29.Kasım.2005, 20:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36