kamu işçi maaş

Konu: Beyanname Aracılık Sözleşmesinde Sorumluluk

Beyanname Aracılık Sözleşmesinde Sorumluluk

Şöyle bir olayla karşılaştım. İşin içinden çıkamadım. Görüşlerinizi bekliyorum.

Firma, SMMM ile beyanname aracılık sözleşmesi imzalıyor. İlk beyanname bilgileri ve rakamları SMMM'ye geldiği için beyannameleri internetten gönderiyor.

Sonra beyannameler SMMM'ye gelmemeye başlıyor, SMMM de firmayı aramıyor/sormuyor, beyanname gönderme işi bana gelen evrak ve bilgilerle sınırlıdır diye.

Sonra bir bakıyorlar ki firmada çalışan muhasebeci aylarca beyannameleri SMMM'ye götürmemiş ve bu yüzden beyannameler verilmemiş (KDVler, muhatasarlar ve geçiciler). Patronunda haberi yok.

Burada SMMM bana beyannameler gelmedi gelseydi verirdim diyor. Patronda takip etmek senin sorumluluğundadır diyor ve gecikmeleri istiyor.

Sorumlu kim?

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Ynt: Beyanname Aracılık Sözleşmesinde Sorumluluk

Bakın,ben şöyle bir açıklama yapayım size.
    sözleşmeniz varsa eğer,

TÜRMOB tarafından çıkarılmış olan ve bizlerinde bağlı bulunduğumuz odalarımız tarafından bizlere satılan şu malüm sözleşmeler.
    sözleşmenin arka tarafını çevirin;

TARAFLARIN KARŞILIKLI SORUMLULUK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ bölümü
    aynen yazıyorum size.

1.4) Sözleşme konusu işlerle ilgili olarak meslek mensubuna sunulan bilgi ve belgelerin doğruluğundan ve meslek mensubunun belirttiği tarihe kadar meslek mensubuna teslim edilmemesinden doğacak risklerden,iş sahibi sorumludur.Bilgi ve belgelerin teslim tarihi ve şekli taraflar arasında yapılacak ek protokolle belirlenebilir.

ek olarak ;

ELEKTRONİK BEYANNAME ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİ
    3. Meslek mensubu ile mükellef arasında; mükellefin defterlerini tutmak, bilanço, gelir tablosu ve vergi beyannamelerini düzenlemek / tasdik işlemi yapmak üzere ..../.... /......... tarih ve .................................... sayılı hizmet sözleşmesi bulunmaktadır. Meslek mensubu, söz konusu sözleşmeye konu teşkil eden ve elektronik ortamda ilgili vergi dairesine gönderilmesine aracılık edilecek olan beyannamelerde yer alan bilgilerin, defter kayıtlarına ve bu kayıtların dayanağı belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkacak vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 227 . maddesi uyarınca ve bu maddenin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden yayımlanan 4 Sıra No? lu Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında Genel Tebliğ hükümleri uyarınca mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.
    4. Mükellef, beyannameye yansıması gereken her türlü bilgiyi meslek mensubuna tam ve doğru olarak sunmakla yükümlüdür. Meslek mensubu kendisine iletilmeyen, eksik iletilen veya yanlış iletilen her türlü bilginin beyannameye yansımasından dolayı sorumlu tutulamaz.

Mesleğine saygılı SMMM firmaya bir telefon açar dimi..Halen beyannameler gelmedi abi napalım hayırdır der

ekmek parası sonuçta Robot gibi işmi yapılır. Benim karakterime ters olmakla birlikte elbette Hata ve unutma hariç..

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Alıntı basar03 Nickli Üyeden Alıntı
    Mesleğine saygılı SMMM firmaya bir telefon açar dimi..Halen beyannameler gelmedi abi napalım hayırdır der

ekmek parası sonuçta Robot gibi işmi yapılır. Benim karakterime ters olmakla birlikte elbette Hata ve unutma hariç..
    ihmalkârlık ve hata her iki taraftada olabilir.Bunu ancak yaşayanlar bilir tabi.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Aracılık sözleşmesinde SM/SMMM sorumluğu kendisine int üzerinden verilmek üzere getirilen bilgilerin doğru gönderilmesi ile sınırlı. Mükellef dimyada pirince gideyim derken eldeki bulgurdan oluyorsa bu onun sorunu.

Uygulamada eğer mükellefin bize evrak getirmesini beklersek herhalde %90 beyannameyi veremeyiz.

İkinci kafama takılan smmm ile sadece beyanname göndermek üzere sözleşme yapılmışsa bu firmanın ufak bir firma işletme defteri olması gerekiyor oysa içinde muhasebe elemanı falan varmış.

Yani anladığım kadarı ile biz yaparız herşeyi sadece sen beyannameyi gönder diye konuşulmuş onun için aracılık burda söz konusu değil herhalde.

Meslek mensubu defteri tutuyormuş gibi gözüküyor.

S.M.M.M.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Kavramlar karışmasın. Mükellefin defterini büroda veya işyerinde tutmak ile sadece beyan göndermeye aracılık etmek farklıdır. Soruda "aracılık sözleşmesi" dendiğine göre sm/smmm defter ve belgelerle ilgisi alakası yok. Sadece mük. beyan bilgilerini getirirse int.şifresini kullanarak beyanları bakanlığa gönderir ve bu bilgilerin doğru gönderilmesinden sorumludur. Tel.açıp "bu ay beyanlarını başkası aracılığı ile mi gönderiyorsun?" diye sorabilirdi. Bu kendi insiyatifinde olan bir şey, illa arama zorunluluğu yok. Yukarıda yazdığım gibi mükellef muh.ücretinden kaçayım derken ceza ile karşı karşıya kalmış.

Sayın nane benim bildiğim belkide yanlış biliyorum sadece işletme defterlerinin defterlerini tutmadan sadece beyannamelerini gönderebiliyoruz.

Şirketlerin veya bilanço usulüne tabi şahıs firmalarının defterlerini tutmadan sadece beyannamelerini göndermek gibi bir durum yok ortada.

Kolay gelsin

S.M.M.M.

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    Kavramlar karışmasın. Mükellefin defterini büroda veya işyerinde tutmak ile sadece beyan göndermeye aracılık etmek farklıdır. Soruda "aracılık sözleşmesi" dendiğine göre sm/smmm defter ve belgelerle ilgisi alakası yok. Sadece mük. beyan bilgilerini getirirse int.şifresini kullanarak beyanları bakanlığa gönderir ve bu bilgilerin doğru gönderilmesinden sorumludur. Tel.açıp "bu ay beyanlarını başkası aracılığı ile mi gönderiyorsun?" diye sorabilirdi. Bu kendi insiyatifinde olan bir şey, illa arama zorunluluğu yok. Yukarıda yazdığım gibi mükellef muh.ücretinden kaçayım derken ceza ile karşı karşıya kalmış.
    Durum aynen böyledir. Ayrıca SMMM nin ciddi sayıda bu tip sözleşmesi olduğu için gözle takipten kaçıyor. Zaten bu olaydan sonra takip amaçlı bir uyarı software sistemi kurduruldu.

Buradaki durum davaya giderse kanun hükümleri üzerinde kimin haklı olacağıdır. Sonuçta her iki tarafta da vicdanen kusur var.

Alıntı aknsbs Nickli Üyeden Alıntı

Şirketlerin veya bilanço usulüne tabi şahıs firmalarının defterlerini tutmadan sadece beyannamelerini göndermek gibi bir durum yok ortada.
    Bu durumu kanun maddesine dayandırabilir misiniz? Eğer böyle ise SMMM sorumlu durumuna döner. Çünkü defterini de tutmuş sayılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)