kamu işçi maaş

Konu: Medya Reklam Çekim Sözleşmesi Soru

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Medya Reklam Çekim Sözleşmesi Soru

Selamlar;
    şöyle bir soru var arkadaşlar
    Patenti bize ait bir unvanımız var.Biz medya şirketiyiz ama çekim ekipmanlarımız ve elemanlarımız yok,daha işe yeni başladık.Bu ekipmanları kiralayamıyoruz da çünkü maliyetin altından kalkamayız.Bizim unvanımızı kullanarak çekim yapmak üzere bir firmayla anlaşmak istiyoruz.Türkiye çapında bir çekim olacak ve kendi internet sitemizde yayınlanacak.bu firma ile kendi firmamız arasında %60 a %40 anlaşma yapma durumumuz var.%60 ı bizim.Çekim bedeli faturasını bu firma düzenleyecek bizde onlara unvan kullanım bedeli altında %60 tutarında fatura düzenlemeyi düşünüyoruz.Birincisi bu uygulama vergi kanunları karşısında herhangi bir problem doğururmu?

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ynt: Medya Reklam Çekim Sözleşmesi Soru

Sevgili Twolf

Ticari Ünvanınızı , Markanızı vede Logonuzun patentini almış olabilirsiniz.
    Fakat ünvan kiralamadan kastınız MARKANIZ ise elbette olabilir, Unvanı kiralamak değilde galiba Markanızı kiraladıdız.

Çünki ünvan kiralamasının mümkün olabileceğini sanmıyorum,Yani ticari ünvanınızı nasıl kiralayabilirsiniz ki ?
    Firma verdiği hizmetin bedelini kendi ünvanı altında basılı olan faturalarla 3.şahıslara verecektir.
    sizde Marka kullanım bedeli olarak %60 ını fatura edeceksizniz bence problem yok.

Sadece Ünvan ve Marka ayrımına dikkat etmek lazım.

Sayın basar03
    Çok doğru söylüyorsunuz.Marka kiralaması yerine unvan kiralaması kelimelerini kullandım.Markamızı kiralıyorlar.Bu durumda kiralama ve faturalandırma konusunda bir problemimiz olmayacağı kanaatindeyim.Yorumun ve uyarın için teşekkürler.Saygılar..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sizin ifadenize göre siz MİYB düzenleyen bir firmasınız.

Ekipmanı, elemanı, olmayan bir firmanın kendine ait bir markası var. Allah Allah. Bu markanın çıktısı (gideri) nedir. Mu marka bu değeri nasıl jazandı. Bu marka Mısırdaki Paşa dedenizden miras kalmadığına göre. Bu marka değeri tutarsal bazda nasıl oluşuyor. Bu % 60 faturayı kesemezsiniz. Hadi kestiniz bu yüzde %60'ın net özkaynaklarınıza oranını yazabilir misiniz bana?

Ayrıca KDV kaçırdınız. % 40x0,18 kadar.

Önce %100 bir fatura kesmelisiniz daha sonra karşı firma size %40 fatura kesmeli belki iş bir ay içinde bitiyorsa belki hoş görebilirim.

Dikkat edin koda girmeyin.

Sayın butterfly effect

%100 Hizmeti verecek olan kişi "A" Firması %100 faturasını kesecek olan kişide "A" firması..

Fakat "A" firması hizmeti verirken Üzerinde "B" Yazan ambalaj kağıdı kullanıyor.

"B" de bunu üzerine diyorki madem benim Adımı ve markamı kullandın, Hizmet bedelinin %60 şını bana ödersin
    Çünki benim Markamı kullanmasaydın sen bukadar hizmet veremezdin işine gelirse diyor...

"A" ile "B" Karşılıklı oturup sözleşme imzalıyorlar ve hukuki süreç böylece başlamış oluyor.

Sayın butterfly effect

Marka sahibi olmanız için girdinizin veya çıktınızın olması zorunluluğu yoktur.Ben sizin yerinizde olsam şu anki nicknamemizin "butterfly effect" patentini alırım.Çok güzel parfüm markası olur..Sonrada altyapısı ve parfüm üretimi olan bir firmaya kiralarım.Markanın değerini satış gücü belirler,Tüketici tarafından kabul edilmiş olması ve tanınabilirliği belirler.Eğer üretici firma "butterfly effect" Markası ile satış yapamıyorsa Marka değeri Düşer..

Sayın butterfly effect
    KDV meselesi ve koda girme hususunu ise hiç tartışmaya değer görmüyorum ve size kesinlikle katılmıyorum.

extra bilgi:
    Bu arada butterfly Markasının Ünlü bir kozmetik firması tarafından koruma altına alındığını öğrenmiş bulunmaktayım.
    Marka araştırması için Türk Patent Enstitüsünün http://online.tpe.gov.tr/ adresinden MARKA/ARAŞTIRMA tıklayarak kimin tescil ettiğini öğrenebilirsiniz.Çok zevkli bir sitedir girdinizmi çıkamazsınız)

Sevgili arkadaşlar
    Tartışmanın gidişatı umuyorum karşılıklı atışma ortamına dönmez.Sayın buttefly'ın yorumlarına bende katılmıyorum.Şu anda bahsedilen markayı reklam olmaması açısından yazmıyorum,fakat çok yakın bir zamanda (inşallah) tüm televizyon ve gazetelerde göreceksiniz veya hep birlikte göreceğiz.Aslında olayın mantığını Sayın basar03 gayet iyi anlamış.Benim (marka sahibi ben olduğumu farzedin) karşı firma ile yaptığım anlaşma sadece çekimlerinde kendi logomu (markamı) kullanma üzerinedir.Alınacak olan gelirden tüm çekimlerde benim markam geçeceği için bende %60 pay istiyorum.Ama asıl gelir faturasını Çekim yapan firma düzenleyecek.Bende bu ücretin %60 ı karşılığında marka kullanım bedeli olarak (başka türlü nasıl adlandırılırsa artık) fatura düzenleyeceğim. yani kısaca karşı firmaya diyorum ki çekimleri sen yap,masrafları sen üstlen ama benim markamı kullan gelirin %60 ı benim %40 ı senin.faturayıda sen kes.Bende alacağım %60 ı belgelemem için karşı firmaya fatura düzenlemem gerek.Bende marka kiralama faturası keseyim.Böylelikle alacağım %60 ı gelir olarak belgelemiş olurum karşı firmanında otomatikmen gelirinde %40 kalır.Kendi aramızda yapılacak bu işbirliğinide avukatlar nezaretinde sözleşmeye dökeceğiz.Çok teferruata girerek iyice kafanızı karıştırmak istemiyorum.Olayın özü anlattığım şekildedir.Burada bir usulsüz işlem olduğunu sanmıyorum.Sonuçta her iki tarafta gelirini belgelemiş olacak.
    Saygılarımla..

Alıntı basar03 Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın butterfly effect

Markanın değerini satış gücü belirler,
    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar;
    Biz medya şirketiyiz ama çekim ekipmanlarımız ve elemanlarımız yok,daha işe yeni başladık.
    Daha dün işe başlayan, ekipmanı olmayan bir firmanın marka değeri sizce ne kadardır.

Bu firma bana 500.000.-YTL marka değeri faturası keserse buz gibi naylon faturadır. İStediğiniz kadar sözleşmeye bağlayın avukat tutun. Ekspertiz raporu isterler.

İsterseniz net rakamlardan konuşalım. Bu yeni, ekipmanı olmayan ama marka değeri "Coca Cola" ya eşit firmanın net özkaynakları ne kadar sorabilir miyim?

O zaman herkes keser fatura, yazar üstüne "marka değeri". Ne güzel memleket.

Alıntı basar03 Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın butterfly effect

Marka sahibi olmanız için girdinizin veya çıktınızın olması zorunluluğu yoktur.Ben sizin yerinizde olsam şu anki nicknamemizin "butterfly effect" patentini alırım.Çok güzel parfüm markası olur..Sonrada altyapısı ve parfüm üretimi olan bir firmaya kiralarım.Markanın değerini satış gücü belirler,Tüketici tarafından kabul edilmiş olması ve tanınabilirliği belirler.Eğer üretici firma "butterfly effect" Markası ile satış yapamıyorsa Marka değeri Düşer..

;D ;D Haklısınız kesinlikle. Sene sonu geliyor isteyene fatura kesiyorum benim şirketten. Açıklaması da "butterfly effect markası kullanım bedeli" İstediğiniz bedelden keserim. Var mı bu faturayı kullanacak babayiğit.

Alınacak olan gelirden tüm çekimlerde benim markam geçeceği için bende %60 pay istiyorum.
    Bu olayın öteki ismi örtülü kar dağıtımıdır.

Geliri elde eden firmanın, % 60 gideri garantidir.

Ciromun % 60'ını bir firmaya isim hakkı olarak (ya da marka bedeli) ödeyeceğim. Hem de yeni kurulan bir firmaya.

Abi Koskoca Walt Disney, 100 yıllık Fenerium...vs bu kadar (%60) isim hakkı almıyor. Yapmayın gözünüzü seveyim.

[quote=butterfly effect ]

Ciromun % 60'ını bir firmaya isim hakkı olarak (ya da marka bedeli) ödeyeceğim. Hem de yeni kurulan bir firmaya.

Abi Koskoca Walt Disney, 100 yıllık Fenerium...vs bu kadar (%60) isim hakkı almıyor. Yapmayın gözünüzü seveyim.
    Bu kısma kesinlikle katılıyorum, bende oranları çok yüksek buldum elbet..Fakat örnekleme yapmış olabileceğini düşündüm.

Ancak "CMYLMZ" Markasını bir düşünün,adam tuvalet kağıdına bile patent almış.Alt yapısı yok ama geçmişi güçlü ve tanınnan bir marka olduğundan %75 bile isteyebilir.

twolf un markası bunun gibi birşey olabilir.televizyonlarda ve basında göreceğiz diyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)