kamu işçi maaş

Konu: Kira Faturası mı? Stopaj mı?

.......

...............
    Konu yavuzpulgu tarafından (13.Kasım.2016 Saat 23:37 ) değiştirilmiştir.

Ynt: Kira Faturası mı? Stopaj mı?

Kira kontratı düzenlenip stopaj ödenecek..
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Alıntı yavuzpulgu Nickli Üyeden Alıntı
    Serbest meslek erbabıyım. Mülkiyeti şahsıma ait olan ofisimin bir kısmını ortak kullanmak isteyen meslektaşım var. Bu kişiye kira faturasımı düzenlemeliyim yoksa adıma stopaj mı ödemeli? İlkin ft kesmeliyim diye düşünüyorum ancak olaki mülk satışında da aktifimde kayıtlı olmayan ofise satış faturası mı keseceğim. Çelişki içinde kalmış bulunuyorum. Yorumlarınız benim için değerlidir.. Şimdiden teşekkürler.
    Mülkiyeti size ait olan işyeriniz,aktifinizde kayıtlı olmadığından dolayı bencede kira kontratı düzenleyeceksiniz,stopaj yoluyla vergilendirilecek.

Aktifinizde kayıtlı olsa idi,kira faturası düzenlemeniz gerekirdi.

eğer serbest mesleğiniz mali müşavirlik ise, yanlış hatırlamıyorsam, son olarak 3568 sayılı kanunda yapılan değişikliklerde bir büroda sadece bir meslek mensubu faaliyet gösterebilir diye bir düzenleme vardı. Benim düzenlemeden çıkardığım sonuç ; meslektaşınıza büronuzda bir odayı kiralayamazsınız.

MADDE 14 ? Aynı Yönetmeliğin 38 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 38 ? Her meslek mensubu mesleki faaliyetine başlamadan önce bağlı olduğu odanın bilgisi dahilinde işyeri açmak zorundadır.

Büro standartları ve buna ilişkin usul ve esaslar Birlik genel kurulunda belirlenir. Açılan işyerleri bağımsız büro şeklinde olup, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticarethane ile iç içe olamaz. Bir meslek mensubunun birden fazla bürosu olamaz. Mesleki faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgahlarda yürütülemez. Birlikte çalışan meslek mensupları da ayrı büro edinemezler.

Serpil YAVUZ Guest

Eğer sm/smmm iseniz ,arkadaşın dedikleri doğrudur.Büronuzu başka bir serbest meslek mensubu ile paylaşamazsınız.

Ama meslek mensubu değilseniz,ilk verdiğim cevap geçerlidir.

Evet meslek mensubuyum. Beni bir yanlıştan döndürdünüz. Teşekkürü meslektaş arkadaşlarıma bir borç bilirim. İşleriniz hep yolunda gitsin, incelemesiz,pürüzsüz,sıkıntısız,stressiz günler sizinle olsun.

Saygılarımla;
    Yavuz PULGU

yönetmelik yanında çoğu zaman ssk lı bile göstermeden tek başına dünyanın defterini tutan meslek mensublarını sorgulamıyor da bu kriz ortamında odasının birini kiraya verecek olan mensubu mu sorgulayacak?nerde denetim,ben göremiyorum...

Alıntı asiye Nickli Üyeden Alıntı
    yönetmelik yanında çoğu zaman ssk lı bile göstermeden tek başına dünyanın defterini tutan meslek mensublarını sorgulamıyor da bu kriz ortamında odasının birini kiraya verecek olan mensubu mu sorgulayacak?nerde denetim,ben göremiyorum...
    Sayın PULGu bunu çok sorun yapmayın derim. oda olmadı açılık olana dek kapatın size açılan kapıyı, arkadş alsın ruhsatı vs. mükelleflere bu yolu gösteren bizler neden kendi içimizde kuralcı oluruz. asiye hanıma katılmamak mümkün değil. maddeye gelene kadar kaç madde ihlal ediliyor biliyor musunuz? 98 den beri bu işin içindeyim. o yüzden rahat olun. hhhiççç bişe olmaz Made in TURKEY burası.

Serpil YAVUZ Guest

Tabi uygulama, kişilerin bakış açılarına göre değişkenlik gösterebilir.Saygı duymak lazım.
    Ama şunuda unutmayalım, :1 tek doğru vardır.

Şu anda bulunduğumuz büro 140 mt2 benden hariç bir meslek mensubu daha var açılışı yapacağımız zaman oda ile konuştuk kapılar ayrı olursa sorun olmaz dendi yani tek bir ofis tek bir oda içerisinde iki meslek mensubu olmuyormuş. Zaten eğer olmaz deseler bile açılış yapacaktık.Millet belgesiz defter tutuyor çok komik rakamlara iş yapıyor.Şikayet ettiğimiz halde bir şey olmuyor. Bize aynı yerde olamazsınız deniyor .Neden mantıklı bir açıklaması da yok.4-5 avukat eynı yerde büro açarken biz neden açamıyoruz.

Yeni büro açmış arkadaşlardan aidat alınmasın diyoruz yok 2 sene staj yaptığınız yerdende defter alamıyorsunuz birisiyle ortak bir büro da yasak olursa ne olacak kim büro açar açsa bile defter bulabilmek en azından masraflarını karşılayabilmek için tarifenin altında tutması.Bazı şeylerden ödün vermekte haklı değilmidir.

Uzun oldu biraz kira kontratı düzenleyip açılışınızı yapın herhangi bir sorun olmaz büro tescili içinde geldiler ziyaretede geldiler.Biz yücel akdemir'le konuştuk. Bu konu hakkında sorun olmaz dedi.

S.M.M.M.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)