kamu işçi maaş

Konu: Özel Maliyetler Hesabı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Mesajlar
  83

  Özel Maliyetler Hesabı

  Selam sevgili arkadaşlar,

  Bir Adi Ortaklık kiracı olarak bulunduğu yer için 264 hesap kapsamında harcamalar yapmaktadır. Ancak bu adi ortaklığın sona erdirip aynı ortaklarla bir limited şirket kurulması gündeme gelmiştir. Bilanço esasına göre defter tutulan adi ortaklıktaki 2008 yılı içinde biriken 264 hesabın tamamı aynı adreste kurulacak olan limited şirkete fatura edilebilir mi?
  Burada adi ortaklık sona erdirilecek olup 2008 yılı için itfa payı düşülmeden, 264 hesapta oluşan bakiyenin tümünün kurulacak şirkete fatura edilip edilmemesi noktasında görüşlerinizi beklemekteyim.


 2. #2
  UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  UZMAN Guest

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Merhaba;

  264 hesabın özelliği; kiralanan yere yapılan ve sökülemeyecek tadilat vb giderlerin; kira süresi boyunca itfa edilmesidir. İşletme kapandığına göre; bu giderlerin itfa edilmeyen kısmı giderlere atılmalıdır.

  Fatura kesilmesi halinde muhtemel incelemde eleştiri konusu yapılabileceğini düşünmüyorum. Hatta ortakların aynı olması asabiyle savunulabilir bir husustur.

  Ancak fatura edilmesi uygun değildir.

  Size başka bir şey önermek istiyorum aslında. Eğer adi ortaklık 1. sınıf işletmeyse GVK 81. md. ye göre işletmeyi direkt olarak limited şirketine çevirin isterseniz.

  Bu durumda işletme aktifi ve pasifiyle devir alınacağından ne stoklar, nede demirbaşlar için fatura kesmek zorunda kalmazsınız.


  Saygılarımla,

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2007
  Mesajlar
  823

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Adi ortaklık sona ereceğinden 264 kodlu hesapta itfa edilmeyen payların tamamı gider olarak yazılabilir.
  Çünkü adi ortaklı sözkonusu kiralanan yeri artık kullanamayacağından henüz amortisman ayrılmamış paylar VUK na göre gider olarak yazılabilir. Yani son yıl itfa edilmemiş payların tamamı amortisman gideri olarak kaydedilir.
  Ancak yeni kurulacak LTD. Şirkete fatura etmek istiyorsanızbu da mümkündür. fatura edildiğinde yeni kurulan şirket ilişkili şirket olacağından emsaline uygun bir değerle fatura edilmesi gerekir. Emsal bedelin altında veya üstünde bir bedel transfer fiyatlandırması hükümlerine göre ileride sorun yaratabilir.
  Selam ve sevgiler
  AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 12/18/2008 7:07:40 AM]

 4. #4
  UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  UZMAN Guest

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Merhaba,

  Sayın kızıldereli

  Merakımı mazur görünüz dikkatimi çekti; neden yazdıklarınızın sonuna hep "AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 12/18/2008 7:07:40 AM]" bunu yazıyorsunuz. Dikkatimi çekti bazen tarih cevap verdiğiniz tarihten daha eski olabiliyor

  Saygılarımla,

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Kasım.2007
  Mesajlar
  823

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Genelde forumda cevaplanmamış veya benimde görüp cevaını merak ettiğim soruları Ahmet Kızıl Hocam a soruyorum cevaplar onun o yüzden onun cevapladığı gözüksün diye o kısmıda gönderiyorum

 6. #6
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Sn. Kızılderili;


  Size naçizane ufak bir tavsiyem olacak. Asla tek bir kaynaktan bilgi alıp ona güvenmeyin.


  Siz bildiğim kadarı ile bu konulara çok hakim değerli bir arkadaşımızsınız. Bu nedenle birkaç kaynaktan inceleme yapıp sonuçta kendiniz bir özgün yorum yapabilirsiniz.

  Bence falanca böyle dedi filanca şunu diyor demek her zaman şık görünmeyebilir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Kasım.2007
  Mesajlar
  823

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim sayın nguroy
  bu sitede cevaplarına en güvendiğim birkaç kişiden birisiniz
  ben kesinlikle uygulamadığım ve bu nedenle kesin emin olmadığım konularda cvp yazmak istemiyorum sadece katkısı olur diye başka yerden aldığım cevaplarıda soran içinde katkısı olur diye gönderiyorum
  Tavsiyenize tekrar teşekkür ederim

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Ben de bana değer verdiğiniz için teşekkür ederim. Sadece kişisel yorum bunlar.
  Dikkat ederseniz ben de bir çok konuda görüş belirtmiyorum.
  Çünkü bazı sevdiğim konular var bir çok da hoşlanmadığım konular. :
  Tabi mecbur olursam araştırıp inceliyorum.


  Ayrıca herkes her konuda görüş belirtmek zorunda da değil bence. :-X
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ekim.2007
  Mesajlar
  83

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Sayın, Uzman ve Kızıldereli,

  Verdiğiniz cevaplar ve konuya ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.

  Sayın Uzman GVK 81'e göre devir önerinizi araştıryorum. Oldukça zahmetli bir iş gibi gözükse de yapmaya değer bulmaktayım. Zira 264 hesapta biriken rakam ciddi bir boyutta gerçekleştiği için itfa yolu ile giderleştirilmesinden yanayım. Ancak kapanacak adi ortaklığın son yılında itfa edilemeyen 264'ün tamamını giderleştirirsek zarar etmiş bir firma tablosu ortaya çıkacak ve yapılan onca harcamayı yeni kurulacak şirkete de devretmemiş olacağız. Bu şekli ile firmanın kanunlardan kaynaklanan giderleştirme hakkını olması gerektiği şekilde (kar minimizasyonu) kullanmamış olacağız.

  Ayrıca, sayın kızıderelinin , itfa edilemeyen 264'deki rakamlarım emsal bedelleri ile kurulacak şirkete fatura edilebilir önerisi GVK 81'e göre çok daha rahat bir yöntem ancak bu şekilde yapılması durumunda yarın bir gün bu durum tenkit edilir ise yada red edilir ise işin içinden nasıl çıkılır bilmiyorum... Sayın kızıldereli , acaba Sayın Ahmet Kızıl'ın bu konuya ilişkin getirdiği fatura etme yöntemini biraz daha açmak mümkünmüdür....


 10. #10
  Üyelik tarihi
  Kasım.2007
  Mesajlar
  823

  Ynt: Özel Maliyetler Hesabı

  Belirttiğiniz husus GVK 81.maddesine girmez. Çünkü Özel maliyetler bir harcama şeklindedir ve fiziki yapıya sahip olmadıkları kabul edilir. Maddi olmayan duran varlıklar sınıfına girer. Kiralanan gayri menkulde işletmenin faaliyeti gereği yapılmış olan harcamalardır. Fiziki yapıya sahip değerlere yapılmış bir harcama da olsa bunlar kiralanan yer tahliye edildiğinde sökülüp götürülemeyen orada bırakılan değerlerdir. Sökülüp götürülebilen değerler demirbaş olarak kaydedilirler. Dolayısı ile aktifleştirilmiş giderlerdir.
  GVK nun:
  Madde 272. - Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.
  (Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.)
  Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.

  Madde 327. - Gayrimenkullerin, elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının ve gemilerin iktisadi kıymetlerini artıran ve 272 nci maddede yazılı özel maliyet bedelleri, kira veya işletme hakkı süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir. Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır.
  Bu maddelerine göre, eğer yeni kurulan şirket aynı adreste kiracı olacak ise adi ortaklığın özel maliyetle ilgili olarak yapmış olduğu harcamalardan faydalanabileceği düşünülerek fatura kesilebilir. Kesilen fatura ilgili şirkete kesilmiş olacağından net defter değeri (kalan bakiye değer) üzerinden değil emsal değer üzerinden kesilmesi (bunun için ticaret odasından bilirkişi değerlemesi istenebilir, teklif alma yöntemi uygulanabilir veya vergi dairesinden değerleme istenebilir) gerekir. Çünkü normal değerlerin çok altında veya üstünde bir değerle fatura edilmesi farklı yorumlara vergi ziyaına neden olabilir.
  Eğer yeni kurulan şirket aynı gayrimenkulü kiralamayacak ise fatura kesilmesi doğru değildir. Çünkü yeni şirket bu özel maliyetlerden faydalanamayacaktır. Dolayısı ile yeni şirkete kendisi ile ilgili olmayan bir harcamanın transferi söz konusu olmuş olur.
  Selam ve sevgiler
  AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 12/22/2008 9:55:00 PM]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Özel Maliyetler
  Konu Sahibi gokhan_tuana Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 02.Ocak.2015, 14:21
 2. Özel maliyetler hk.
  Konu Sahibi kaan070608 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 29.Kasım.2011, 15:41
 3. Özel Maliyetler Hesabı Hakkında.
  Konu Sahibi elifgül Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 00:16
 4. Özel Maliyetler
  Konu Sahibi saliha Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2006, 16:01
 5. 264 Özel Maliyetler Hesabı
  Konu Sahibi çinli Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2006, 14:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36