kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    120

    İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

    İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    654

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    Konu : İşyeri ve konut kiralama işlemleri ile ilgili tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsikine ilişkin düzenleme

    ? Bakanlığa verilen yetkiye istinaden ;

    1. Konutlarda , her bir konut için aylık 500YTL(beşyüz) ve üzeri kira geliri elde edenlerin ,
    2. İşyerlerinde , işyerini kiraya verenler ile kiracıların ,
    kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi zorunluluğu getirilmiştir.
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    çek ile ödeme yapabilirsiniz. çek ile ödeme de banka aracılığıyla yapılmış kabul ediliyor.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  4. #4
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.766

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    çek ile ödemede mutlaka makbuz düzenleyiniz. açıklama olarakta ödemenin hangi dönemlere ait olduğunu belirtiniz.

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    Ben bu çekle ödeme konusunda o kadar emin değilim.
    Alıntı acziyet Nickli Üyeden Alıntı
    Konu : İşyeri ve konut kiralama işlemleri ile ilgili tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsikine ilişkin düzenleme



    1. Konutlarda , her bir konut için aylık 500YTL(beşyüz) ve üzeri kira geliri elde edenlerin ,
    2. İşyerlerinde , işyerini kiraya verenler ile kiracıların ,
    kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi zorunluluğu getirilmiştir.


    Deniyor. Çek verdiğiniz zaman belgeyi mal sahibi makbuz olarak verir. Banka düzenlemez.

    Bence sayılması lazım ama tebliğe göre biraz tereddütlü.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    268 seri nolu gelir vergisi tebliğinin 2. maddesi konuya açıklık getiriyor. ancak kira ödemesi karşılığı verilen çekin mal sahibi tarafından ciro edilmesi durumunda sorunlar ortaya çıkabilir. bu durumda verilen çek karşılığında makbuz alınması yararlı olacaktır.

    2. Tevsik Zorunluluğu Getirilen İşlemlerde Belge Düzeni

    Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden 7.9.1995 tarih ve 22397 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 243 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 8.1.1996 tarih ve 22577 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 246 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bankalara düzenleme zorunluluğu getirilen, dekont veya hesap bildirim cetvelleri ile tevsik edilme zorunluluğu uygulaması eskiden olduğu gibi devam edecektir.

    Önceki bölümde belirtilen banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden bu belgeler tevsik edici belge kabul edilecektir. Bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kapsamdadır.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    Çek verildği zaman belgeyi banka düzenlemez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    çek verildiği zaman elbette banka makbuz düzenlemez. fakat tebliğde çekin direk mal sahibi tarafından tahsil edilmesi durumunda banka tarafından makbuz düzenleneceği varsayımından hareket ettiğini düşünebiliriz.

    çek mal sahibi tarafından tekrar ciro edilirse ödemenin muhatabı farklı bir kişi olabileceğinden, çekin mal sahibine teslim edildiğine dair bir makbuzun düzenlenmesi sağlıklı olur diye düşünüyorum.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    288

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek karşılığı olurmu?

    bende forumdaşlarıma katılıyorum.çek düzenlenebilir ama çek tanzim edilirken bir tutanak tanzim edilip ....... aylar kira karşılığı .......no lu .... keside tarihli çek verilmiştir diye mal sahibine imzalatırsınız. bence sorun hallolur. elinizde bir belge olur.
    İYİ ÇALIŞMALAR KOLAY GELSİN SAYGILARIMLA

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    327

    Ynt: İşyeri Kira Ödemesi Çek Karşılığı Olur mu?

    Peki ay her ayın net kirası için verilen sıralı çeklerde stopaj nasıl olur. Bütün ayların kiralarını ilk ay hepsini ödememiz mi gerekiyor.

    Herkese saygılar ve sevgiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 23
    Son Mesaj : 11.Eylül.2014, 16:29
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2013, 14:45
  3. İşyeri Kira Ödemesi
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Nisan.2010, 22:59
  4. Hem Kira Ödüyor Hem de Kira Alıyorum Beyanname Nasıl Olur
    Konu Sahibi murata Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Mart.2010, 17:34
  5. Şirket Ortağının Sahip Olduğu İşyeri İçin Kira Ödemesi Yoksa Ne Olacak?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Ekim.2009, 12:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36