kamu işçi maaş

Konu: Yıl İçinde Basit Usul Niteliginin Kaybı...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    38

    Yıl İçinde Basit Usul Niteliginin Kaybı...

    basit usul bir cafe işletmesi , 10/2008 döneminde bir şube daha açtıgı yoklama memurunca tesbit ediliyor. Tutanaga itafen mükellef şube nin kirası dolayısı ile gerçek usul olacaktır. ama gerçel usul başlama tarihi 01/01/2009 olmalıdır bizce...gelir v. kanunu 46 ; Basit usule tabi olmanın şartlarından herhangi birini takvim yılı içinde kaybedenler, ertesi takvim yılı başından itibaren gerçek usulde vergilendirilirler. ama vergi dairesi inatla 10/2008 diyor. sizce ? bildiginiz mukteza yada tebliğ varsa yazar mısınız.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    197

    Ynt: yıl içinde basit usul niteliginin kaybı...

    bunu inceleyin belki işinize yarayabilir.saygılarımla


    T.C.
    ADANA VALİLİĞİ

    Defterdarlık Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü




    SAYI : B.07.4.DEF.0.01.11/MÜK-10/328 29.01.2005

    KONU : Basit Usuldeki Mükelleflerin Vergilendirilmesi

    GVK 46. Madde









    İlgi: 26.01.2005 tarih ve 3666 sayılı yazınız.





    İlgi sayılı yazınızda odanıza bağlı olarak basit usulde faaliyet gösteren mükelleflerin Gelir Vergisi Kanunu 253 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği gereğince gerçek usule geçip geçemeyecekleri konusunda bilgi istenmektedir.



    Gelir Vergisi Kanunu?nun basit usulün hududunun açıklandığı 51. maddesinde ?Maliye Bakanlığınca teklif edilen ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan iş grupları, sektörler, il ve ilçeler, Büyükşehir belediyeleri dahil olmak üzere il ve ilçelerin belediye sınırları (mücavir alanlar dahil), belediyelerin nüfusları, yöreler itibariyle veya sabit bir işyerinde faaliyette bulunulup bulunulmadığına göre gerçek usulde vergilendirilmesi gerekli görülenler.? Hükmü yer almıştır.



    Bu yetki çerçevesinde, Bakanlar Kurulunun 12.01.1995 tarih ve 95/6430 sayılı kararı ile Büyükşehir belediyesi olan illerin 20.12.2004 tarih ve 2004/8269 sayılı karar ile 23.07.2004 tarihinden geçerli olmak üzere (Erzurum, Diyarbakır, Sakarya ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerden, yeni bağlanan mahallelerle birlikte 2000 yılı genel nüfus sayımındaki nüfusu 30.000?den az olan yerler hariç) mücavir alan sınırları da dahil olmak üzere Büyükşehir belediye sınırları içinde Kararnamede belirtilen faaliyetleri yapan mükellefler, 01.05.1995 tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirme kapsamına alınmıştır.



    Bu karar göre, Büyükşehir belediyesi olan illerin (Erzurum, Diyarbakır ve Sakarya ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerden, yeni bağlanan mahallelerle birlikte 2000 yılı genel nüfus sayımındaki nüfusu 30.000?den az olan yerler hariç) mücavir alan sınırları dahil olmak üzere Büyükşehir Belediye sınırları içinde faaliyette bulunanlardan;



    a) Her türlü emtia imalatı ile uğraşanlar,

    b) Her türlü emtia alım-satımı ile uğraşanlar,

    c) ?

    d) ?

    e) ?

    f) ?



    gerçek usulde vergilendirilirler.







    Gelir Vergisi Kanununun 46. maddesinin son fıkrasında ?Basit usule tabi olmanın şartlarından herhangi birini takvim yılı içinde kaybedenler, ertesi takvim yılı başından itibaren gerçek usulde vergilendirilirler. Basit usulün şartlarına haiz olanlardan, bu usulden yararlanmak istemediklerini yazı ile bildirenler, bu talepleri doğrultusunda takip eden ay başından veya izleyen takvim yılı başından, yeni işe başlayanlar ise işe başlama tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirilirler.? Hükmü yer almıştır.



    Buna göre, 5216 sayılı Kanunun geçici 2. maddesi ile 23.07.2004 tarihi itibariyle Büyükşehir belediye hudutları içine alınan ilçelerde 95/6430 sayılı Kararnamede sayılan işleri yapan mükellefler basit usule tabi olmanın şartlarını yasa gereği yıl içinde kaybetmiş olduklarından, 01.01.2005 tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirilmeleri gerekir.



    Öte yandan, Kararnamede belirtilen faaliyet konularında yıl içinde anılan kanunun yürürlük tarihinden sonra yeni işe başlayan veya mevcut işine anılan faaliyetleri ilave eden mükellefler işe başlama tarihinden itibaren gerçek usulde vergilendirileceklerdir.



    Bilgilerinize rica ederim.







    Niyazi ÖZKÖK

    Defterdar a.

    Defterdar Yrd. V.



    Eray Doğan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sermayenin Kaybı Veya Borca Batık Olma Durumlarında Uyulacak Usul ve Esaslar
    Konu Sahibi admin Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Eylül.2018, 11:04
  2. Yıl İçinde Basit Usülden Gerçeğe Geçiş
    Konu Sahibi sahin12 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Şubat.2018, 09:29
  3. Basit Usülün Yıl İçinde Kaybedilmesi
    Konu Sahibi stajer49 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Haziran.2012, 18:51
  4. Basit Usul.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Haziran.2007, 18:47
  5. Basit Usul-gerçek Usul
    Konu Sahibi MetinTacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Şubat.2007, 17:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36