kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulası

Gider Pusulası

Şuanda SSK olarak bir iş yerinde çalışmaktayım ek olarak başka bir iş yerinde haftada 1 günlük eğitimler veriyorum aylık 1.000 YTL kadar para alıyorum ve gider pusulası kesiliyor. Bu durumun herhangi bir sakıncası varmıdır ? Bir de bu paranın limiti nedir? ??? ???

Ynt: Gider Pusulası

Böyle bir hizmet veriyorsanız, part time sigortanızı yapıp aldığınız ücret için gelir vergisi stopajı yaparak ödemeleri gerekmektedir. Bu durum sizin için bir sıkıntı yapar mı bilmiyorum ama işveren için sıkıntı yaratabilir.

yaptığınız iş süreklilik arzettiğinden bordro ile ödeme yapılması gereklidir.
    bir sefere mahsus olsa gider pusulası düzenlenebilir..
    sosyal güvenlik yönünden primleriniz gün eksiği olmaksızın devam ediyor ise bahsettiğiniz iş için aldığınız ücretin bordrosunda sadece GV ve DV kesintisi yapılması gereklidir.
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

tekrar başlık açmak istemedim gider pusulası hakkında benimde bir sorum olucak.
    ssk dan emekli bir terzi yi mesela 1 kaç gün çalıştırıcam bu durum için acaba günlük çalıştırma karşılığı gider pusulası düzenleyebilirmiyim.

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Sayın Hfatih.

Eğitim verdiğiniz işyeri herhalukarda sizi bordorusunda gösterecek. Ve diğer işyerinde haftada 1 gün çalıştığınıza göre hali hazırda çalışmakta olduunuz işyeri sizi o kadar gün eksik göstermek zorundadır. 30 gün üzerinden gösteremez.

dolayısıyla 1 gün çalıştığınız işyeride sizden ssk kesintisi dahil gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapmak zorunda.

Sizde eğer bir kaç işverenden elde ettiğiniz gelirlerin neticesinde yatan sigorta prim matrahınız aylık üst sınırı aşıyorsa aşan kısmını dilekçeyle sgk ya başvurup size ödenmesini istemelisiniz.

Ayrıca bir kaç işverenden gelir elde ettiğiniz için gelirlerinizle ilgili olarak yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Saygılarımla,

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba,

Sayın melisa

Siz bu kişiye gider pusulası düzenleyemezsiniz. Kişiyi sigorta ettirecek ve çalıştığı gün kadar SGDP ödemeniz gerekecektir.

Saygılarımla,

Alıntı Murat CER Nickli Üyeden Alıntı
    sosyal güvenlik yönünden primleriniz gün eksiği olmaksızın devam ediyor ise bahsettiğiniz iş için aldığınız ücretin bordrosunda sadece GV ve DV kesintisi yapılması gereklidir.
    Üstad sadece GV ve DV kesintisi yapılacağını Sigorta kesintisi yapılmayacağını neye dayanarak söylüyorsunuz? Her iki işyerinde de 4a lı olarak çalışıyorsa her iki işyeri de çalıştığı günlerde sigortasını yapmalıdır.

Alıntı dwrn Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Murat CER Nickli Üyeden Alıntı
    Üstad sadece GV ve DV kesintisi yapılacağını Sigorta kesintisi yapılmayacağını neye dayanarak söylüyorsunuz? Her iki işyerinde de 4a lı olarak çalışıyorsa her iki işyeri de çalıştığı günlerde sigortasını yapmalıdır.
    Ufak bir noktayı atlamışım yazarken, haklısınız..
    "Şuanda SSK olarak bir iş yerinde çalışmaktayım, ek olarak başka bir iş yerinde haftada 1 günlük eğitimler veriyorum"
    ifadesinden tam ay eksiksiz olarak bir işyerinde çalıştığını ve 30 gün sosyal güvenlik primi ödendiğini, diğer işyerinde ise hafta tatili günlerinde yada birinci işyerinin mesai saatleri haricinde ikinci işyerinde çalıştığını düşünmüştüm.

Soruyu soran arkadaşımız bu duruma açıklık getirirse doğrunun ne olduğunu bulmak zor olmaz.
    yazdığım gibi birinci iş yerinde 30 gün eksiksiz hizmet veriliyor ve sosyal güvenlik primi ödemesi var ise ikinci işyerinde sadece vergi kesintileri sözkonusu olacaktır. ancak birinci işyerindeki günlerinde eksik var ise ikinci işyerinde çalıştığı günlerin de beyanı ve hem sosyal güvenlik hem de vergi kesintilerinin yapılması uygun olacaktır.
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

Sayın Murat Cer üstad bu 30 günlük sınırı neye dayanarak söylediğiniz anlayamadım hala. Bence her iki işyerinde de kaç gün çalışmışsa 4a lı olarak sigortası yapılır ve primleri ödenir. Emeklilik hesabında ay bazında 30 gün olarak dikkate alınır. Ayrıca Prime esas kazancın üst sınır aşılmışsa işçinin talebi üzerine aşan kısmın prim tutarı işçiye geri ödenir. Ben hiç bir yerde prim gün sayısı 30 sa ikinci işyerinden sigortalı olmaz diye bir şey bulamadım. Eğer varsa öyle bir şey biz de bilelim, uygulamalarımızı ona göre yapalım.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Öyle bir sınırlama yoktur. Aynı ay içinde 30 günü aşan çalışma var ise zaten fazlası dikkate alınmaz. Tavanı aşan tutar talep edilirse iade edilir. Böyle bir iade söz konusu olursa muhtelif gelir olarak beyan edilip vergisi ödenir.

Çalışanlar için düzenlenen bordroda başka seçenek zaten yoktur. Ya ssk ya da sgdp kesilmesi mutlak gerekir.

Ya da huzur hakkı vb gibi bir ödeme yapılmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)