kamu işçi maaş

Konu: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    46

    KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    merhaba arkadaşlar bizim işyerimizde tatilde kıbrısta alışveriş yapan bir işçi arkadaşımız var almış olduğu ürünlere karşılık almış oldugu belgelerin türkiyede vergi iadesinde kullanabilirmiyim diyor ben kullanamazsın dedim. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim

    nadın gözü meleği şeytan görür. bsn

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    13

    Re: kktcden alınan faturalar v.iadesinde kullanılabilir mi?

    Kod:
     
    
    merhaba arkadaşlar bizim işyerimizde tatilde kıbrısta alışveriş yapan bir işçi arkadaşımız var almış olduğu ürünlere karşılık almış oldugu belgelerin türkiyede vergi iadesinde kullanabilirmiyim diyor ben kullanamazsın dedim. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim

    Merhaba Hasan bey,

    Gelir vergisi kanununun konu ile ilgili maddesi çok açıktır.


    Ücretlilerde vergi indirimi(*)
    Madde No Mükerrer Madde 121
    Kapsam
    (4842 sayılı Kanunun 15'inci maddesiyle değişen madde Yürürlük; 01.01.2004)- Gerçek ücretlerin vergilendirilmesinde, mükellefin kendisi, eşi ve çocukları ile ilgili eğitim, sağlık, gıda, giyim ve ikamet edilen konuta ait kira harcamalarının yıllık toplam tutarının;
    - 3.000 YTL’ye kadar % 8'i,

    - 6.000 YTL’nin 3.000 YTL’si için % 8'i, aşan kısmı için % 6'sı,

    - 6.000 YTL’den fazlasının, 6.000 YTL’si için % 7'si, aşan kısmı için % 4'ü,

    Ücretlinin ertesi yılda ödeyeceği gelir vergisinden mahsup edilir veya işverenler aracılığı ile kendisine nakden iade edilir.

    Şu kadar ki; harcamaların Türkiye'de yapılması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınan belgelerle tevsik edilmesi ve bu belgelerin işverene verilmesi şarttır. Mahsup hakkı kazanılan tutarın hesaplanmasında dikkate alınan harcama tutarı, vergi matrahının toplamını geçemez.

    ...............

    Kolaylıklar dilerim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    46

    Kktcden Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    ali aras bey yardımlarınız için teşekkür ederim iş hayatınızda başarılar
    nadın gözü meleği şeytan görür. bsn

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    12

    Ynt: Kktcden Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    Bu konu açılmışken bende birşey sormak istiyorum,

    Şirketimizde çalışan işçilerden bir tanesi 8.000 YTL civarında harcama belgesi getirdi. Ancak bu belgelerin 6.000 YTL lik kısmı Ankara ve Ağrı dan alınmış. Kişi Kocaeli de oturuyor, en fazla istanbul dan alışveriş yapıyor olabilir.

    Mevzuatta "Türkiye sınırları içersinden yapılması gerekir" diyor.
    Bu harcamaları kendisinin yapmadığı çok aşikar. Bu zarfı kabul etmelimiyiz.


  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Kktcden Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    ailesi orada oturuyor olabilir. buna dikkat etmek gerekir. tebliğde her ne kadar "Türkiye sınırları içersinden yapılması gerekir" diyorsada aynı tebliğin başka bir kısmındada "kendi tüketmesi gerekir." yazılı. nedeni izah edilibiliyorsa geçerlidir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    27

    Ynt: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    ailesi orada ikamet etmiş olsa bile fişlerin muhteviyatına iyi bakmak gerekiyor. genel olarak il dışından getirtilen fişler aynı işletmelerden olduğu(tanıdık) için sorun olabilir.
    HASAN BAYRAM<br /><br />İKİ GÜNÜ EŞİT OLAN ZİYANDADIR.(h.ş.)

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    12

    Ynt: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    Teşekkürler,
    Ben de aynı kaygıları taşıyorum, Çalışan tüm ailesi burada yaşıyor, (en azından bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Eşi, çocukları, anne ve babası).

    Aldığı belgeler de muhtemelen eş,dost tan alınmış fişler.

    Biz kabul etmeme taraftarayız ancak, işi çok iyi bildiğini düşünen sendika, mevzuattaki "türkiye sınırları" ibaresini baz alarak, üyelerine bu yönde bir yönlendirme yapıyor.

    Karşılarına net bir dayanakla çıkmak istiyoruz.

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    GİB internet sayfasından;
    Harcamaların Vergi İndirimine Konu Olabilmesi İçin Aranılacak Hususlar
    Harcamaların Türkiye’de ve Gelir ve Kurumlar Vergisine tabi olan mükelleflerden yapılması gerekmektedir,
    Harcamaların ücretlinin kendisi, eşi ve çocukları tarafından yapılması ve bunlar tarafından tüketilmesi gerekmektedir

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    Kraldan fazla kralcı olmayın. Faturanın sahte olup olmadığına bakın. Bildiğim kadarı ile Ağrı ili TC sınırları içersinde. Şüphe ediyorsanız faturayı kesen yeri arayın.soruşturun.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: KKTC' den Alınan Faturalar V.İadesinde Kullanılabilir mi?

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Kraldan fazla kralcı olmayın. Faturanın sahte olup olmadığına bakın. Bildiğim kadarı ile Ağrı ili TC sınırları içersinde. Şüphe ediyorsanız faturayı kesen yeri arayın.soruşturun.
    Üstad tam ben yazacaktım ağzımdan aldınız.

    Kendisi tüketmesi kıstası var. Tamam ama bu kıstsı kanıtlamak için bu kadar da dedektif olmaya gerek yok diye düşünüyorum.

    Şimdi çoğunuzun açık kayıtları var. Patronuna bunlar kayıt dışı diyemeyenler, işçiye "sen bunları yemedin çünkü o saatte orada değildin" diyor.

    Avrupa yakasında Burhan'ın dedektiflik yaptığı bölüm aklıma geldi birden. )

    Gerçekten tüketime ve açık hükümlere bariz bir aykırılık olmadığı sürece üzerine gitmeyin diye düşünüyorum.

    Mesela Poaş neden yedi tarhiyat farkını onu tartışsak......




Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Haziran.2017, 16:13
  2. Alınan Malın İadesinde Fiş Şart mıdır?
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2011, 10:43
  3. Olumsuz mükelleflerden alınan faturalar
    Konu Sahibi torlak Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Kasım.2009, 09:21
  4. Açılış Tarihinden Önce Alınan Faturalar
    Konu Sahibi flash-aa Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 22.Haziran.2007, 17:22
  5. Adi Ortaklık Kuruluşunda Alınan Faturalar
    Konu Sahibi sdemirel Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Mart.2006, 12:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36