kamu işçi maaş

Konu: Ortaklar Cari Hesabı ve Huzur Hakları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.029

  Ortaklar Cari Hesabı ve Huzur Hakları

  Merhabalar;
  Şirketlerde ortaklar cari hesabı malumunuz.Şirket ortakları (özellikle 2 ortaklı Limited aile şirketleri) şirketin varlıklarını kendi varlıkları gibi gördükleri için uygulamada birçok meslektaş sıkıntı çekmektedir.Ortağa aldığı paraya istinaden yıllık faiz faturası kesmekten tutunda bunun kdv karşısındaki durumu vs. Bunda ikna edemeyip Kar dağıtımı yapalım deseniz ödediğimiz verginin tekrar vergisini mi ödeyeceğiz sorusu ile muhatap olmanız içten bile değil. Maaş deseniz 4/a prim SGDP vs. uzatmak mümkün.
  Şimdi huzur hakkı ödemesi olarak şirket ortaklarını ikna edeceğimizi varsayarak,birkaç sorum olacak.Ortaklardan müdür olan ssk emeklisi,diğeri ise halen 4/b kapsamında prim ödemektedir.
  1.)Huzur haklarında aylık tutarın yüksek olmasının sakıncası var mıdır.Yükseklikten kastım gerçekten şirket ortaklarının aylık giderlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin aylık net 6-7 bin arası giderleri olmaktadır.
  2.)5510 sayılı SG yasasında huzur haklarının muafiyeti korunmuş mu?
  3.)Huzur hakları ödemelerinde AGİ uygulaması var mıdır?
  4.)Muhtasar beyannamede 011 kodlu kısımda asgari ücret üzerinden ödeme yapılan ücretler yazılmakta,asgari ücretten yüksek yapılan personel ödemesi varsa bunlar da 012 kodlu diğer ücretli kısmında gösterilmektedir.Ve çalışan sayıları da kez aynı şekilde.Bu doğrumudur?
  5.)Ve huzur hakkı ödemesi yapıldığında muhtasar beyannamede hangi kısımda gösterilecek. Çalışan sayısı kısmında da belirtilecek mi?
  İyi çalışmalar....

  Hasretim nazlıdır...

 2. #2
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  8.047

  Ynt: Ortaklar Cari Hesabı ve Huzur Hakları

  Selamlar,bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışayım.

  Öncelikle huzur hakkı (veya bazı yerlerde müdür maaşı olarakta duyabilirsiniz) ödemelerinden ssk kesintisi yapılmaz.Sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.Fakat şu bilinmeli huzur hakkı alacak olan kişi şirkette sigortalı ise bu ödeme ayrı bordroda verilmez brüt ücretine dahil edilir ve ssk kesintisine tabidir.Bilinmesi gereken ayrıca bir husus vardır ki (bununla hepimiz karşılaşıyoruz) ortaklar şirketi kendi malı imiş gibi kullanamazlar.(biraz kaba oldu ama en uygun ifade bu) Yani her ortak şirketini kendi istediği gibi kullanmaya çalışır ve doğal olarakta şahsi harcamalarını şirket üzerinden yapmaya çalışırlar.Biinmeli ki şirket, ortakların biraraya gelmesiyle oluşan bir tüzel kişiliktir.Yani hiçbir ortağın tekelinde değildir.Şirketiniz aile şirketi değilde tamamen yabancı kişilerin ortak olduğu şirket olsaydı herkes kendi harcamasını şirkete yıkabilir miydi?Buna bir diğer ortak izin verir miydi?Tabiki hayır.O zaman aile şirketi de olsa ortaklar bu şirketi kendi firması gibi kullanamazlar.Özellikle bu konuda kendilerini uyarmanızda fayda var.Bunlar elbette bildiğiniz konulardır fakat sorularınızla alakalı olduğu için tekrar değinmekte yarar gördüm.Gelelim sorularınıza
  1- huzur haklarında herhangi şekilde alt limit üst limit kavramı yoktur.Şirketin kar-zarar durumu neticesinde değişebilen ödemelerdir.Fakat özellikle şunlara dikkat edilmelidir.
  A) Zarar eden veya çok düşük kar eden firmalarda huzur hakkı ödemek hele de yüksek tutarlarda pek mantıklı değildir.
  B) vergi oranın %20 olduğundan hareketle şirketin karını düşürmek amacıyla yüksek huzur hakları ödemekte pek mantıklı değildir.Çünkü 2-3 ödemeden sonra zaten bu vergi diliminden stopaj ödenecek hatta dilim artacaktır.
  C) Ortaklar ayda 6-7 bin civarında gider yaptıklarına göre şirket çok yüksek karlar göstermelidir.Aksi halde bu harcamaların nasıl finanse edildiği sorusu ileride sıkıntı doğurabilecektir.(Kısaca şirket kar etmiyorsa ortak nasıl geçiniyor sorusu?)
  D) Yaptığınız ödemeleri şirketin kar-zararına göre keyfi olarak artırıp azaltmayın.Ödemelerinizde istikrar olsun.
  E) Huzur hakkı verilmesine veya verilmemesine dair karar alın,mümkünse kararda vereceğiniz tutarı belirtin.


  3- Agi uygulaması huzur haklarına da uygulanabilir.Hatta bu konuda foruma soru sorup ödenebileceği cevabını almışımdır.Ama yine asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır.

  4- Söylediğiniz uygulama doğrudur.

  5- huzur hakları da yine 012 koduyla gösterilir.(ben öyle gösteriyorum) Çalışan sayısı olarakta bu kişileri dikkate alıyorum.

  Şu an için aklıma gelenler bunlar.Diğer arkadaşlarda ilave veya düzeltmelerde bulunurlarsa memnun olurum.Saygılar.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 11
  Son Mesaj : 28.Şubat.2013, 10:45
 2. Ortaklar cari hesabı
  Konu Sahibi melissa78 Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mart.2012, 11:13
 3. Ortaklar Cari Hesabı
  Konu Sahibi whiteb Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 08.Mart.2010, 19:04
 4. Ortaklar Cari Hesabı
  Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 29.Aralık.2009, 15:02
 5. Ortaklar Cari Hesabı
  Konu Sahibi esraer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Haziran.2007, 10:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36