kamu işçi maaş

Konu: Yıllara Sari İnşaat mı?

Yıllara Sari İnşaat mı?

Üzerime kayıtlı arsa üzerinde, 4 katlı inşaat işi sahibiyim.İnşaatım 2007 tarihinde ruhsat alınıp 2009 yılı içinde bitecektir. Aynı zamanda serbest meslek defterine tabiyim. Serbest meslekte 3 ayda bir geçici vergi , yıl sonunda da gelir vergisi ödemekteyim.
    İnşaatım yıllara sari iş olarak kabul edilirse geçici gelir vergisi ödemeyip yıl sonunda gelir vergisi ödemekteyim.
    İnşaatım inşaat imalat işi olarak değerlendirilirse 3 ayda bir geçici vergi ödeyip yıl sonunda da gelir vergisi ödemekteyim.
    Benim bu inşaatım yıllara sari iş midir ? yoksa inşaat imalat işimidir?

Ynt: Yıllara Sari İnşaat mı?

Bir işin Gelir Vergisi Kanunu'nun 42 nci maddesi kapsamına girmesi için;
    a) Faaliyet konusunun inşaat ve onarım işi olması,
    b) İnşaat ve onarım işinin birden fazla yıla sirayet etmesi,
    c) İnşaat işinin taahhütte bağlı olarak yapılması
    gerekmektedir.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla siz kendi arsanız üzerine bina inşa ediyorsunuz. Taahhüt niteliği taşımayan bu şekildeki bir inşaat işinin kanunda yer alan inşaat işi olarak değerlendirilmesi mümkün olmadığı gibi siz yıllara sari bir inşaat ve onarım işi yapsanız dahi bu diğer faaliyetlerinizden doğan geçici vergiye ilişkin yükümlülükleri etkilemez.

Açıklamanızdan dolayı teşekkür ederim.Ama bizim asıl öğrenmek istediğimiz serbest meslek kazancından doğan vergilerimi yaptığım inşaat işiyle mahsuplaştırabilirmiyiz?
    Yani; geçici vergi ve gelir vergisi döneminde serbest meslekten 10.000 tl net kar ,
    inşaat işinden dolayı (inşaat bitip satışı yapılmadığından dolayı) 100.000 tl zarar görünüyor.
    Şimdi bu durumda; inşaat işi yıllara sari inşaat işi kabul edilirse,inşaat işinin gelir vergisi inşaat bitiminde verileceğinden 10.000 tl üzerinden vergi ödemem gerekli.
    Fakat; inşaat imalat işi olduğunda geçici ve/veya gelir vergisi döneminde 90.000 tl zarar görüneceğim için gelir vergisi çıkmamakta, gelir vergisi daire satışı yaptığım zaman çıkmaktadır.
    Sonuç itibari ile aynı olmakta fakat vergi ödeme zamanları değişmektedir.
    Doğru olan hangisidir?
    İlginiz için şimdiden teşekkürler.....

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın attuda devam etmekte olan bir inşaattan nasıl zarar ettiğinizi merak ettim. Bence en yakın (veya tanıdığınız) SMMM ile irtibata geçin ve size gerekli olan açıklamaları sözlü olarak yapsın. Burada yanlış anlamaktan doğabilecek bir hatalı cevap pahalıya mal olabilir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)