kamu işçi maaş

Konu: SSK lı Personelin Devreden Vergi Matrahı

SSK lı Personelin Devreden Vergi Matrahı

arkadaşlar

çalıştığı işinde ayrılıp gelen personellerinizden devreden vergi matrahı bilgilerini istiyormusunuz.bu bir gereklilikmidir? şimdiye kadar birkaç işyerinde yaptım ama çoğunlukla bu bilgiye ulaşmakta sıkıntı yaşadığım için genelde yapamadım. sorun olurmu?
    cevaplar için teşekkür ederim.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: SSK lı Personelin Devreden Vergi Matrahı

Merhaba,
    Öyle bir zorunluluk yok. Her işyeri kendisindeki çalışma karşılığı ödediği ücretten ve kesilmesi gereken vergiden sorumludur. Birden fazla işyerinde çalışılması ve yasadaki sınırların aşılması durumunda, beyan edilmesinden ve çıkacak ilave verginin ödenmesinden çalışan sorumludur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

cevap için teşekkür ederim.doğru söylüyosunuz fakat o zaman benim ödeyeceğim vergi de değiştiği için soruyorum zaten. çalışan vergi dilimini önceki çalıştığı yerde aşmış olabilir o zaman benim o kişi için ödemem gereken gelir vergisi daha yüksek olmaz mı? ben mi yanlış düşünüyorum?

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Her koyun kendi bacağından asılır. Daha önceki matrah sizin firmanızı ilgilendirmez. (aynı firmanın şubeleri arası geçiş hariç.)

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Her koyun kendi bacağından asılır. Daha önceki matrah sizin firmanızı ilgilendirmez. (aynı firmanın şubeleri arası geçiş hariç.)
    Merhaba ;

Sn TURKO ,sizin firmanızı ilgilendirmez diyorsunuz ama 255 seri nolu GVK tebliğinin10.2 başlığına göre yeni firmanın da sorumluluğu bulunmaktadır.
    10.2. İşveren Değiştiren Ücretlilerde Vergi İndirimi Uygulaması

Bir işveren nezdinde ücretli olarak çalışmakta iken, iş değiştirmek suretiyle başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlayan ücretliler, işveren değiştirdiği takvim yılına ilişkin vergi bildirimini en son çalıştığı işverene verecektir.

Ancak bu ücretliler, daha önce çalıştığı işverenden kendilerine ödenen ücretlerin vergi matrahını, bu matrahtan kesilen gelir vergisini ve bu verginin beyan edilmiş (tahakkuk fişine bağlanmış) olduğunu gösterir bir belgeyi alarak, en son çalıştığı işverene ibraz edecektir. Bu yazının bir örneği yeni işveren tarafından eski işverenin muhtasar beyanname yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bir yazıyla gönderilecektir. Bildirimin verildiği işveren, bu belgeleri de dikkate alarak bu Tebliğin 8 inci bölümde açıklanan esaslara göre işlem yapacaktır.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

T U R K O Guest

Yazdığınız mazide kalan ve çeşitli adlar altında kanunlarımızda yer alan halk dilinde fiş parası olarak adlandırılan fiş fatura karşılığı alınan para ile alakalı. Eğer mevzuattan böyle cımbızla çeker gibi bütününü göz önüne almadan alıntı yaparsanız hata yaparsınız.

Merhaba ;

Uygulayan vardır ya da yoktur , orasını bilemem ama halen yürürlükte olan tebliğin ilgili başlığını alıntı yapmak hata ise ...........

En azından yanıt yazarken kestirip atmamak gerekir diye de düşünüyorum.
    Abdullah MAKİNECİ

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. Muhasebe;

Bu verdiğiniz eskiden vergi iadesi diye bilinen uygulama ile ilgilidir.
    Yeni uygulamada 19,000 ytl tek işveren sınırı söz konusudur.

Forumda arama yaparsanız daha önce tartışılmıştı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

T U R K O Guest

Kanunu/maddesi yürürlükten kalktıktan sonra gerisi ne işe yarar. Geçmişse yönelik yani uygulandığı dönemde geçerli olmak üzere tebliğ/sirküler açıklamasına bakılacağı için durur. Çoğunlukla uygulama şekli değişmedikçe eski kanun ve maddeleri ile alakalı çıkarılan tebliğ/sirküler için yürürlükten kalkma diye bir işlem yapılmaz.
    -/-
    Ayrıca M.B. konu ile ilgili her yeni firmada matrahın sıfırlanacağını belirten açıklamaları mevcut.

Merhaba ,

Ben soruyu yanlış mı yorumluyorum ?

Sorulan soru ;

" çalıştığı işinde ayrılıp gelen personellerinizden devreden vergi matrahı bilgilerini istiyormusunuz.bu bir gereklilikmidir? "
    şeklindedir.

Yani vergi iadesi ya da yeni adı ile AGİ ile nasıl bağlantı kuruyorsunuz anlamış değilim.

Ücretliden kesilecek olan ücret bordrosundaki gelir vergisi nin dilimlerden dolayı az vergi tahakkuk ettirmek söz konusu olacaktır.

Ya da ben anlamadım.

Sn nguroy ;

Bahsettiğiniz 19.000 TL rakamı ile ;

2008 yılında elde ettikleri ücret gelirleri nedeniyle beyanname vermek zorunda olanlar aşağıda sayılmıştır;

" Birden fazla işverenden alınan ve kesinti yoluyla vergilendirilen ücretlerden, birinciden sonraki işverenden alınan ücretlerin toplamı 19.800 TL? yi (Gelir Vergisi Kanununun 103?üncü maddesinde yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutar) aşan ücretler."

GİB sayfasından ÜCRET KAZANÇLARI VERGİ REHBERİ bölümünden alıntıdır.
    cümlesindeki 19.800 TL yi kastediyorsunuz sanırım.

Hele hele forumdan arama yaparsanız uyarısı da çok hoştu doğrusu.

Sn TURKO ;

" Ayrıca M.B. konu ile ilgili her yeni firmada matrahın sıfırlanacağını belirten açıklamaları mevcut. "

Bu ifadeyi içeren bir belge sunar iseniz zaten sorunun özünde anlaşmış olacağız.

Bu arada bende hemen aramaya başlıyorum.
    Abdullah MAKİNECİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)