-Gelir Vergisi Kananan 37 maddesinin 4 numaralı bendinde gayrimenkullerin alım,satımı ile uğraşanların bu işlerden elde ettikleri kazançlar ticari kazanç olduğu belirtilmiştir.
-3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 1/1. maddesi ile Türkiye?de ticari, faaliyet çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerde KDV?ne tabi tutulmuştur. ( 150 M2 nin üstündeki konut ve diğer arsa ve arazi gibi taşınmazların satışında vergi oranı % 18 dir)
Yakarıda yazdığımız Kananların iligili maddelerine göre gayrımenkul alım satımı yapan mükellefler kayıt altına girip vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek istemesi halinde Kişi Büyük bir vergi maliyeti ile karşı karşıya kalmaktadır. Bundan dolayıda hiç bir mükellef buna yanaşmak istememektedir. Şöyleki Bu kişilerin aldığı Gayrımenkuller ( arsa,arazi gibi) genellikle vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden alınmaktadır. Yani herhangi bir KDV ödenmeden taşinmaz satın alınmaktadır. Ancak Bu Taşınmazı elden çıkarırken Kazancın vergisi ile beraber satış bedelinin % 18 oranında Bir Külfiyet ile karşı karşıya kalmaktadır.
Örneğin 100 lireya alınan bir arsa 110 liraya satıldığında; 2 lira Kur. Vergisi+ 19,80=20,80 lira Vergi Maliyeti oluşmaktadır. Bundan dolayıda bu ektörde faaliyet gösteren mükellefler kayıt dışı çalışmak zorunda kalmaktadır.
Çözüm ve önerileri olan formdaşların bilgisine .....