kamu işçi maaş

Konu: Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    127

    Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

    Tişört imal eden bir firma tişörtlere boncuk işleme yapılması için evlere dağıtmaktadır. Evlerden alınan bu hizmeti nasıl giderleştirebilirim? G.V. 9 madde kapsamına girmemekte. (Esnaf muaflığı) Gider pusulası ile yapma imkanım var mı? Süreklilik arz ederse vergi mükellefi olmalı bu hizmeti verenler. Süreklilik arz etmediğini varsayarsak hizmeti aldığımız kişelere keseceğimiz gider pusulasının tutar olarak bir sınırı var mı? Forumdaşlarımdan bu konu hakkkında mümkünse acil cevap bekliyorum.
    Teşekkür ederim.

    Yİ GÜNLER

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

    @auditer,


    Tişortlara boncuk takma işi, her ne kadar G.V.K.'nun 9. maddesinde bire-bir yazılmaza da, bu yapılan işin esnaf muaflığından yararlanması gerekir şeklinde düşüyorum.

    Bu nedenle, yapmış olduğum araştırma neticesinde Bu Muktezayı ve Bu Muktezayı buldum.

    G.V.K.'nun 9. maddesinde, "Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar. " hükmü yerinde getirildiği taktirde, alınan hizmet karşılığında düzenlenecek gider pusulalarında herhangi bir tutar sınırlaması yoktur.

    Saygılar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    127

    Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

    Sayın Şükrü Ergül,

    İlginize teşekkür ederim.

    Saygılar.
    Yİ GÜNLER

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

    Sayın Auditer,

    "Devamlılık VE bağlılık" kilit bu cümlede.Sayın Ergül'e katılıyorum.Evde boncuk işleyen kişinin bu işi süreki yapmasının muafiyeti bozmaya yetmeyeceğini, aynı firmaya yapmasınında o firmaya bağımlı olduğunu göstermeyeceğini düşünüyorum.Ancak bu konuda Vergi İdaresinin bu yoruma açıkca katılacağını sanmıyorum.O nedenle yapılmakta olan işi etraflıca izah eden ve bu işi yapanların firmaya "Bağımlı" olmadıklarına vurgu yapan bir dilekçe ile mukteza talep etmenizde yarar vardır.

    Gider pusulasının tutarı konusunda rakamsal bir sınır yoktur. Ancak dolaylı bir sınırlamaya dikkat etmek gerekir oda bir kişinin "Hariçten İşçi Almadan ve Muharrik Güç kullanmadan" yapabileceği azami iştir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 10
    Son Mesaj : 24.Mart.2014, 15:24
  2. Yıllara Yaygın İnşaat İşinin O Yıl içinde Bitmesi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Ağustos.2009, 18:05
  3. Başka Şirkete yaptırılan işin giderleştirilmesi
    Konu Sahibi mursey2001 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 22.Ekim.2008, 13:15
  4. Gıda ve İnşaat İşinin Aynı Anda Yapılması
    Konu Sahibi fb1907 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 14.Mayıs.2007, 13:17
  5. İsviçre' ye Yaptırılan Hizmet Bedeli
    Konu Sahibi butterfly effect Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2007, 14:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36