kamu işçi maaş

Konu: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    61

    Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    Merhaba, Baslikta da yazdigim gibi; Doktor mukellefin zorunlu olarak, "muayenehanesinde" kullanmak zorunda oldugu pos cihazını isyerinin acilisindan itibaren 30 gun icerinde edinip, ardindan aldigi pos cihazını vergi dairesine bildirim vs. yapmasi gerekiyor mu? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Saglicakla kalin.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    61

    Ynt: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    Pardon! Ayrica pos cihazı kesildiginde, serbest meslek makbuzu da kesmeye gerek var mi?

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    Yasal süresi içinde pos alması yeterli ayrıca vd bildirim/levha almak gibi presedür yok. Pos alınan çıktı tebliğde belirtilen gibi olmak koşulu ile sm makbuzu düzenlenmez. (Tebliğdeki şekilde çıkmıyorsada pos zorunluluğunu yerine getirmiş sayılmaz.)

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    Tebliğde 01/09/2008 den itibaren işyerleri pos cihası bulundurmak zorundadır diyor.İşyeri açılışlarından sonra herhangi bir süre tanımıyor.Onun için elinizi çabuk tutarsanız iyi olur.

    Bir müşteriden alınan 100,00-Tl için pos cihazından kredi kartı çekiliyorsa, bir daha s.m.makbuzu kesilmez.
    Ancak nakit ödeyenler için S.M.makbuzu bulundurulur ve düzenlenebilir.

    VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
    (SIRA NO: 379)
    2.3- Uygulama Usul ve Esasları
    a) Anılan mükellefler, 1/9/2008 tarihinden itibaren işyerlerinde bu Tebliğde belirtilen özelliklere sahip POS?ları bulunduracaklar ve kullanacaklar; söz konusu şartları taşımayan POS?ları kullanamayacaklardır.
    e) Mükelleflerin işyerlerinde bu Tebliğde öngörülen POS'ları kullanıyor olmaları serbest meslek makbuzu düzenleme mecburiyetlerini kaldırmamaktadır. Zira bedeli kredi kartı kullanılmaksızın ödenen hizmetler için POS?ların kullanılması söz konusu olmamaktadır. Bu durumda, anılan mükelleflerin bedelini kredi kartı kullanılmaksızın (nakit, çek, havale vb. olarak) tahsil ettikleri hizmetler için Vergi Usul Kanununa göre serbest meslek makbuzu düzenlemeleri gerekmektedir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    61

    Ynt: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    HEKİMLERİN İŞ YERLERİNDE POS CİHAZI BULUNDURMA VE KULLANMA ZORUNLULUĞU
    Vergi Usul Kanununun mükerrer 257. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden çıkarılan 379 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile serbest meslek faaliyeti icra eden hekimlerin (diş hekimleri ile veteriner hekimler dahil), iş yerlerinde anılan Tebliğde belirtilen özellikleri haiz kredi kartı okuyucuları (POS) bulundurmaları ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanmaları zorunluluğu getirilmiş ve bu cihazlarla düzenlenecek POS belgelerinin, anılan mükelleflerce yürütülen serbest meslek faaliyetlerinde Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş "serbest meslek makbuzu" olarak kabul edilmesi uygun görülmüş ve bu uygulamanın 01.06.2008 tarihinden itibaren başlayacağı açıklanmış, ancak uygulamanın başlama tarihi 382 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 01.09.2008 olarak değiştirilmiştir.
    -Anılan Tebliğde belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını iş yerlerinde bulundurmayan veya iş yerinde bulundurmakla beraber Tebliğde öngörülen şartları taşımayan cihazları kullandıkları tespit edilenlere, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355/1. maddesine göre özel usulsüzlük,
    -Tebliğde belirtilen özellikleri haiz POS cihazlarını kullanmakla birlikte söz konusu tebliğin 3. bölümde açıklanan özellikleri taşımayan kağıt ruloları kullandığı veya günlük kapanış raporu almadığı tespit edilen mükelleflere ise her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere, Vergi Usul Kanununun 352/II-7. maddesine göre ikinci derece usulsüzlük,
    cezası kesilecektir.
    Başkanlığımıza intikal eden olaylardan, uygulamada bazı tereddütlerin ortaya çıktığı anlaşılmış olup uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    61

    Ynt: Doktor Mukelleflerin Almak Zorunda Oldugu Pos Cihazı Hk.

    POS Cihazlarında Kullanılacak Kağıt Rulolar

    Yukarıda özellikleri belirtilen POS cihazları kullanılmak suretiyle düzenlenen belgelerdeki bilgiler tam (anlaşılabilir kısaltmalar olabilir) ve açık olacak, silik ve okunaksız belge verilmeyecektir.

    Piyasadaki POS?ların bir kısmında halen kullanılmakta olan mikrokapsüllü karbonsuz kopyalama kağıtları (Dekaform Self Contained vb.) darbe, katlanma, kırışma gibi etkilerle kolaylıkla kararıp silinmekte ve fişler okunamaz hale gelmektedir. Bu nedenle, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmiş belge hükmünde belge verme özelliğine sahip POS?larda, üzerindeki bilgiler kolaylıkla kararıp silinen mikrokapsüllü karbonsuz kopyalama kağıt ruloları kullanılmayacaktır.

    Termal kağıt ruloların kullanılması halinde ise bu ruloların;

    a) Türk Standartları Enstitüsünce onaylanmış,

    b) Arka ortasına birbirinden en fazla 50 milimetre aralıkta ve rulo uzunluğu boyunca, kağıdı üreten firmanın logosunun (kısa adı veya baş harfleri) ve kağıdın numarasının basılmış,

    c) Yine arkasında ve kağıdın kenarına 20 milimetreyi geçmeyen aralıklarla aşağıdaki sıra dahilinde,

    - Onaylayan kurumun kısa adının (en fazla 4 karakter),

    - Onayın tarih ve sayısının,

    - Başına ?SKT? işareti konularak, 7 yıldan az olmamak üzere son kullanma tarihinin (ay/yıl) yazılmış,

    olması şarttır.

    Mükelleflerin söz konusu termal kağıt rulolarını, belgelerin muhafaza ve ibraz mecburiyetine ilişkin yükümlülüklerinin de gereği olarak, ısısı +35 dereceyi geçmeyen, nem oranı % 80'in altında olan ortamlarda, ışık geçirmeyen ve kağıda zarar vermeyen kutularda saklanmaları gerekmektedir.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 10:01
  2. Yazar Kasa Almak Zorunda mı
    Konu Sahibi SMMM FATİH Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 10:01
  3. Doktor Diş Hekimi Veterinerler Pos Cihazı Uygulaması
    Konu Sahibi ferhat Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 16:30
  4. Tıbbi Hizmetler Şirketine Doktor Olmak Zorunda mı?
    Konu Sahibi cemoja Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Haziran.2007, 15:10
  5. SRC Yetki Belgesini Kimler Almak Zorunda?
    Konu Sahibi Ogrenci Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Aralık.2006, 11:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36