kamu işçi maaş

Konu: İnşaat Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    İnşaat Hk.

    Hayırlı haftalar

    Müteahhit firmayız.İş yaptığımız firmadan avans alacağız ve karşı taraf bizden vergi kesecek.Bu vergiyi geçici vergiden düşebilirsiniz dediler.
    İnşaat bitiminde oluşacak karın vergisinden kesmek gerekmiyormu?
    Şuan firmanın başka faaliyetlerinden dolayı karı vergisi çıkıyor bu vergiden düşmek doğru olurmu?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    282

    İnşaat Hk.

    sayın beyhan serin size de hayırlı haftalar
    ihale işlerinde, yüklenici firmalarda, taşeron firmaların yaptıkları hizmetlere karşılık hakediş bedelleri üzerinde %07,5 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. size avans veren firma kaynaktan kesinti yaparak yaptığı kesintiyi muhtasar beyannamesiyle beyan edecektir.
    siz de yapılan kesinti kadar 740 nolu hesabın altında açacağınız hakediş veya avans üzerinden hesaplanan damga vergisi giderlerinde izlemenizi öneririm
    .aktürk
    <br />&quot; Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.&quot;

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    İnşaat Hk.

    Sayın beyhanserin
    Müteahhitlikten dolayı karşı tarafın sizden kesinti yapması yıllara sair inşaat işlerinden dolayı kesilmektedir.
    Yıllara sair yaptığınız işin gelirini ve giderini iş bitmeden kar zarar hesabında kullanmayacaksınız ayrıca sizin adınıza kesilen kesintileri iş bitmeden veya sözleşmenizi fesh etmeden verginizden düşemezsiniz.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    İnşaat Hk.

    Sayın Beyhanserin,

    Anladığım kadarıyla bahsettiğiniz kesinti GVK nın 94/3. maddesinde belirtilen kesinti...

    Bu durumda kesilen vergileri iş bitip kar/zararı beyan etmeden iade alamayacağınız gibi, diğer işler nedeniyle ortaya çıkan üzerinden hesaplanan vergiden de mahsup edemezsiniz.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    282

    İnşaat Hk.

    arkadaşlar açıklamalarımız yanlış anlaşılmalara sebep oluyor şimdi arkadaşın ifade ettğiğ şu kendileri müteahit firma ve iş yaptıkları firmadan avans alıyorlar avansı veren firma %0 7,5 oranında damga vergisi kesintisi yapacak müteahit firma ile işveren firma arasında yıllara sri inşaat ve onarım sözleşmesi varsa zaten bu müteahit firma geçici vergiye tabi değildir bu firma yıl içerisindeki gider hesaplarını 740 nolu hesaptan izler dönem sonunda 740 nolu hesabın bakiyesini 741 nolu yansıtma hesabının alacağından 170 nolu yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetleri hesabına aktarır işin bitiminden sonra kar ve zarar hesabı oluşur.
    .aktürk
    <br />&quot; Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.&quot;

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    İnşaat Hk.

    Sayın AKTÜRK

    Firmamız sadece müteahhitlik faaliyetiyle uğraşmıyor başka faaliyetleride var.Bu faaliyetlerinden dolayıda vergi çıkıyor .Benim öğrenmek istediğim müteahhitlik faaliyetimizden dolayı aldığımız avanstan kesilen GV kesintisini diğer faaliyetimizden doğan vergiden düşebilirmiyiz?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    İnşaat Hk.

    Sayın Serin,


    Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesi I/3 numaralı bendinde, "42. madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara (Kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden" % 5 vergi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.

    Yıllara sari inşaat ve onarma işlerinde kar veya zarar, işin bittiği yıl tespit edilmekte ve tamamı bu yılın geliri sayılarak beyan edilmektedir. Yıllara sari inşaat ve onarma işlerinde istihkak bedellerinden kesilen vergiler, işin bittiği yıla ilişkin olarak verilecek beyannamede hesaplanan vergiden mahsup edilmektedir. Ayrıca, bu nedenle anılan işler nedeniyle yapılan gelir vergisi stopajı nihai vergilemeye dönüşmez.

    Yine, D.V. kanunun I sayılı listesinden "Avanslar" çıkarıldığından, verilen avanslara Damga vergisi kesintisi yapılmayacaktır.

    Ayrıca, G.V.K.'nun 42-43-44. maddelerini incelemenizi öneririm.

    Saygılar.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    İnşaat Hk.

    Merhabalar

    Konu o kadar açık ki münakaşaya deymez. Mükerrer 120. maddesnin 3. fıkrası aşağıdadır.

    "Hesaplanan geçici vergi, üç aylık dönemi izleyen ikinci ayın (5035 sayılı Kanunun 48'nci maddesiyle değiştirilen ibare, Yürürlük; 1.1.2004) onuncu günü akşamına kadar bağlı olunan vergi dairesine beyan edilir ve aynı süre içinde ödenir. Aynı dönem içinde tevkif edilmiş bulunan gelir vergisi (42 nci maddede belirtilen kazançlardan yapılan tevkifat hariç) hesaplanan geçici vergiden mahsup edilir."
    -----------------

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Ağustos.2014, 17:32
  2. Esas Faaliyet Konusu İnşaat Olmayan Şirket İnşaat İşi
    Konu Sahibi NİSANK Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 19.Mayıs.2014, 18:48
  3. İnşaat SSK
    Konu Sahibi fugenc Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Eylül.2013, 17:43
  4. İnşaat Ruhsatnamesinde Belirtilen İnşaat Sınıf
    Konu Sahibi secretman Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Haziran.2009, 19:50
  5. İnşaat SSK
    Konu Sahibi ceres Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2008, 10:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36