kamu işçi maaş

Konu: Gmsi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    Gmsi?

    selam ustalarım umarım bu sorumu cevaplar.
    hem mesken hem de işyeri kira geliri olan biri(kendisi emekli ve çalışmıyor) işyeri ve meskenden elde ettiği kira gelirini nasıl beyan edecek.benim bilgim şu: işyeri ve mesken kira geliri toplanıp(1800 ytl) istisna düşüdükten sonra kalan kısım 14000 ytl den büyükse beyanname verilecek değilse verilmeyecek(yanlışsa uyarırsanız sevinirim.)
    yıllık mesken kira geliri 5000 ytl,yıllık işyeri kira geliri(1538,52 ytl ve bunun 338,52 ytlsi stopaj olarak karşı tarafca yatırılıyor.)

    tüm veriler bunlar yardımcı olursanız sevinirim....

    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    160

    Gmsi?

    Sayın Zahiri Merhabalar,

    Öncelikle elde edilmiş olan gelirleri birbirinden ayırmamız gerekir.

    İşyeri kira gelirinden başlayacak olursak 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun Toplama Yapılmayan Haller konusunu düzenleyen 86.maddesinde 1.fıkranın 1-c bendi gereği:

    MADDE 86. - (4842 Sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle değişen madde, Yürürlük: 2003 yılı gelirlerine de uygulanmak üzere 24.4.2003) Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.

    1. Tam mükellefiyette;


    c) Vergiye tabi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tabi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,

    denmektedir.Örneğinizde işyeri kira geliriniz stopaja tabi tutulmuş ve 2005 yılı itibariyle,Gelir Vergisi Kanunu'nun 103.maddesinin 2.gelir dilimini yani 15.000.- YTL'yi aşmadığı için beyan edilmeyecektir.

    Mesken Kira Geliri'nin ise yıllık 5.000 YTL olduğunu belirtmişsiniz.Öncelikle mesken kira gelirlerinden Gelir Vergisi Kanunu'nun 21.maddesinde belirtildiği üzere 2005 yılı için 2.000 YTL'lik istisnayı düşmemiz gerekir.Kalan tutardan götürü gider uygulamasını seçtiğimizi düşünerek % 25 indirim yaparız.Daha sonra kalan tutarıda Gelir Vergisi Kanunu'nun 103 maddesi gereği hangi gelir vergisi dilimine giriyorsa o dilim üzerinden vergisini hesaplarız.

    Mesken Kira Geliri 5.000 YTL
    İstisna ( 2005 Yılı İçin ) -2.000 YTL
    Kalan 3.000 YTL
    Götürü Gider % 25 750 YTL
    Kalan 2.250 YTL
    Ödenmesi Gereken 450 YTL ( 2.250 x % 20 )

    Kalan Tutar 2.250 YTL olmakta ve Gelir Vergisi Kanunu'nun 103 maddesi gereği 1.gelir dilimine girmektedir.Bu nedenle % 20 oran uygulamamız gerekir.

    Saygılarımla,
    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Gmsi?

    Merhaba,
    Sorudan konuyu bildiğin ve teyit için yazdığın belli oluyor. Aşağıdaki link Gelir İdaresi Başkanlığının Kira Geliri elde edenler için hazırladığı Beyanname Düzenleme kılavuzununun adresi.

    Yalnız Mesken kira geliri için beyanname verilmesi gerekiyor(du). Fakat işyeri kira geliri (mesken+işyeri kira gelirleri toplamı) 2004 yılı için 14.000,00 YTL beyanname verme sınırı altında kaldığı için beyannameye dahil edilmeyecek, sadece konut kira geliri beyan edilecek(ti). Eğer zamanında beyan edilmediyse (2004 yılı geliri için) 1.800,00 YTL istisnadan faydalanma olanağının kalmadığını ilave etmem gerekiyor.

    KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ (2005)
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    teşekkürler....

    herkese açıklamalarından ötürü teşekkür ederim.evet sayın tamer'in dediği gibi konuda az çok bilgim var ancak emin olamadığım bazı hususlar vardı her acemi muhasebecinin yaşadığı gibi.tekrar herkese teşekkürler....
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gmsi
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 14.Nisan.2013, 22:48
  2. gmsi
    Konu Sahibi nhlnzf Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2009, 14:52
  3. Gmsi Hak.
    Konu Sahibi sgolbasi034 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Mart.2007, 21:37
  4. Gmsi
    Konu Sahibi efendi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Mart.2007, 09:25
  5. Gmsi
    Konu Sahibi hasanali Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Haziran.2006, 19:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36