kamu işçi maaş

Konu: Toplama Yapılmayan Haller

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    160

    Toplama Yapılmayan Haller

    Değerli forumdaşlar,

    GVK'un "Toplama Yapılmayan Haller" konusunu düzenleyen 86.maddesinin 1.fıkrasının 1.bendinin 2. ve 3.alt bendi kapsamında ele alınan ücretler konusunda çelişkiye düşmüş durumdayım.Şimdi ben bir çalışan olarak tevkifata tabi tutulduktan sonra;

    1.İşverenden : 13,500 YTL
    2.İşverenden : 8,500 YTL ve
    3.İşverenden : 6,000 YTL aldığımı düşünürsem acaba hangi kriterlere göre beyanda bulunacağım yada bulunmayacağım.GVKun 86.maddesinin 1.fıkrasının 1.bendinin 2.alt bendine göre mi yoksa 3. alt bendine göremi işlem yapmam gerekiyor?

    Saygılarımla,

    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    85

    Toplama Yapılmayan Haller

    Sayın Özcan ;

    İlgili 86/1-b maddesini uygulayacaksınız.
    Çünkü...
    ilgili maddenin ( c ) bendine göre beyan sınırına bakılırken...örneğin 2 işverenden alınan ücret toplamına bakılıyor....Oysa ( b ) bendinde birden sonraki işverenden alınan ücretlerin toplamına bakılıyor...Dolayısı ile verdiğiniz örneğe göre...
    1.Durum ( 3.işverenin olmadığını düşünürek cevaplıyorum...)
    c bendine göre işlem yaparsanız...
    13.500,00+8.500,00 = 22.000,00 YTL beyan sınırı aşılıyor....beyanname verilmesi gerekir...

    2.Durum ( 3.işverenin olmadığını düşünürek cevaplıyorum...)

    b bendine göre işlem yaparsanız...
    ikinci ve sonraki işverenden alınan ücretler toplanır....
    14.000,00 YTL beyan sınırının altında kaldığı için , sadece 8.500,00 YTL dolayısı ile beyanname vermezsiniz...

    3.Durum ( her 3 işverenden alınan ücretlerin tamamı için cevaplıyorum...)
    sonuç olarak b bendine göre işlem yaparak örneğinizin cevabı şudur...

    2.işverenden alınan ücret = 8.500,00 YTL
    3.işverenden alınan ücret = 6.000,00 YTL
    Toplam 14.500,00 YTL beyan sınırı aşılıyor...

    Beyannameye dahil edilecek ücret gelirleri toplamı...

    13.500,00 + 8.500,00 + 6.000,00 = 28.000,00 YTL

    Bu karışıklığa 4962 sayılı yasa ile yapılan değişiklik neden olmuştur...16 no.lu GVK sirkülerinde c bendi dikkat alınmadan, b bendine göre örnek verilmiştir.

    Saygılarımla...

  3. #3
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Toplama Yapılmayan Haller

    en yüksek ücreti 1. işveren olarak seçecek ve hesap dışında tutacaksınız.
    diğerlerini topladığınızda beyan sınırını geçiyorsa yıllık beyan ile beyan edeceksiniz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    615

    Re: Toplama Yapılmayan Haller

    Alıntı Celal Özcan Nickli Üyeden Alıntı
    .................................................. .GVKun 86.maddesinin 1.fıkrasının 1.bendinin 2.alt bendine göre mi yoksa 3. alt bendine göremi işlem yapmam gerekiyor?

    Saygılarımla,
    Sayın Stajdaşım Özcan

    eğer soru buysa kanun metninden b bendi olacağı açıktır. çünkü c bendinde b bendindeki ücretlere ilaveten menkul ve gayrimenkul sermaye iratları işin içine giriyor. sorunda ise bu argümanlar yok.

    G.V.
    Madde: 86
    .............

    b) Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler (4962 sayılı Kanunun 17/D maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 07.08.2003)(birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplamı, 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dahil)(***),

    c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,
    ama soru hangisini toplamaya almamam gerek ise;

    burada farklı görüşler var

    1-işe başlama tarihini esas alanlar (İsmail TEKKOYUN Y.Dergisi haziran 2003 sayı 126

    2-asli ve mutad hangi mesleğin icra edildiği vede vergi dairesinden görüş istemekde fayda olacağı belirttikden sonra kendisinin takdir edebileceği (Emriye AKCAYOL M.S.Y Dergisi Ağustos 2003 sayı:397

    Sayın AKCAYOL'un takdir edebileceği görüşüne katılıyorum. şöyleki madde "birinciden sonraki" demiyor birden sonraki diyor.

    dolayısıyla Sayın nanenin dediği gibi en yükseyi kenara alabiliriz

    saygıyla
    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kapıcının Çöp Toplama Görevi
    Konu Sahibi Barış436 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Temmuz.2018, 19:36
  2. Süt Toplama İşi Hk.
    Konu Sahibi MÜNEVVER AKAR Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Ekim.2012, 11:22
  3. Toplama Yapılmayan hallerle GVK 86.Madde ilgili bir soru
    Konu Sahibi atellia Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Şubat.2011, 11:49
  4. Süt Toplama işi
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ekim.2009, 14:23
  5. Yardım Toplama
    Konu Sahibi abdsis Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Eylül.2009, 17:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36