kamu işçi maaş

Konu: işletme sahibinin yemek giderleri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    11

    işletme sahibinin yemek giderleri

    Öncelikle herkese kolay gelsin..

    Benim birçok kişiyle konuşup tam olarak netlik kazandıramadığım bir konu var.Sigortalısı olmayan bir işletme sahibinin kendisiyle ilgili yapmış olduğu yemek giderleri belirli bir tutara kadar gider yazılabilir mi?Yoksa hiç mi yazılamaz?

    Gelir idaresinin danışma numarasından aldığım bilgiye göre normal bir kişinin yemek masrafı atıyorum 10-tl ise günlük ortalama ona göre bu yemek giderleri gider olarak kabul edilebilirmiş..
    Yani aylık ortalama300-tl veya 350-tl gibi bir rakam olur.

    Bazı üstadlara ve abilere sorduğumda ise onlar kesinlikle gider yazmamı söylediler..

    Siz değerli arkadaşlarımın da bu konudaki yorumlarını ve tecrübelerini alabilirsem çok memnun olacağım...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: işletme sahibinin yemek giderleri

    G.V.KK 23/8 2009 yılı için belirlenen tutar kdv hariç 10 TL dir . ancak bu şart çalışan için gereklidir. işveren için geçerli değildir. G.V.k 40.maddesine göre1. Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler gider olarak kabul edilmektedir.burada gerçekten işveren işi ile ilgili olmak üzere mi harcama yapmış yoksa akşam eşi ile beraber gittiği restaurantta ki fişimi muhasebeye ulaştırmıştır.
    bilmem anlatabildimmi .örneğin işletme kapasitesiz bir işletmedir ancak yemek giderleri yüksek bir meblağa ulaşmıştır yemek giderleri buarada dikkat çekecektir.ama gerçekten bu harcamayı yaptı ise yine bir problem yok.

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: işletme sahibinin yemek giderleri

    Mükellefin kendisinin yemek harcaması kkeg'dir. Ancak temsil ağırlama olarak değerlendirilebilecek müşteri veya satıcı ile yemek yenmesi ve bu yemeğin iş ile ilgili olması durumunda gider yazılabilir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: işletme sahibinin yemek giderleri

    kkeg olduğuna katılmıyorum.makul ölçülerde olduğu sürece gider olarak kabul edilir diye düşünenlerdenim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Firma Sahibinin Tatil Giderleri
    Konu Sahibi emre yavuz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Haziran.2016, 15:32
  2. Yemek-Personel Giderleri
    Konu Sahibi önmuhasebeci Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 19.Mart.2013, 10:01
  3. Yemek fabrikası giderleri
    Konu Sahibi özkubi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Şubat.2012, 16:52
  4. Yemek Giderleri
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Temmuz.2008, 10:06
  5. Yemek Giderleri Hk.
    Konu Sahibi kaya Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Haziran.2005, 12:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36