kamu işçi maaş

Konu: İndirelemeyen KDV

İndirelemeyen KDV

Nisan ayında mal aldığımız firmadan dolayı vergi dairesi firmanın olumsuz mükellefler listesinde oldugundan dolayı kdv beyannamemizi değiştirilmesi istemiştir ve değiştirdik. Daha önce 191 hesaba alğımız bu kdv yi hangi hesaba almamız gerekir.

Ynt: İndirelemeyen KDV

nisan alımını nisan ayında 191 yazdınız ve beyanname ile bu hesabı kapatmış olmalısınız.
    190 devreden rakamınız var ise buradan çekebilir, yok ise 360 ödenecek kdv yapmalısınız.

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Alıntı fakelove Nickli Üyeden Alıntı
    Nisan ayında mal aldığımız firmadan dolayı vergi dairesi firmanın olumsuz mükellefler listesinde oldugundan dolayı kdv beyannamemizi değiştirilmesi istemiştir ve değiştirdik. Daha önce 191 hesaba alğımız bu kdv yi hangi hesaba almamız gerekir.
    Beyanı ne şekilde değiştirmeniz istendi.
    o firmanın faturalarını işleme almayın mı dendi?

sadece kdv yönünden değiştirmemiz istendi

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

* ind.kdvyi yok sayarak sadece mal bedeli üzerinden işlem yapabilirsiniz..O zamanda cari hesabınız tutmaz.

Başka bir gözle bakarsak,sonuçta ind.kdv karşı tarafa ödenmiş.Yasalarda bunu kabul etmiyorsa zarar yazabilirmiyiz acaba? Bunu biraz araştırın bence.
    Bunlar benim düşüncelerim tabi.Konuyu biraz daha irdelemekte fayda var.

Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

Sayın Fakelove,
    KDVK Md. 58'e göre indirilecek KDV gider yazılamaz. Bu hükmün mefhum-u muhalifinden indirilemeyen KDKV'nin gider yazılabilceği anlaşılabilir. Tabii bunun ticari faaliyetinize ilişkin bir gidere ilişkin KDV olması gerekmektedir.
    Dolayısıyla giderleştirdiğiniz faturada gösterilen KDV'ye ilişkin vergi dairesi düzeltme vermenizi istiyorsa indirmediğiniz bu KDV yi giderleştirebileceğinizi düşünüyorum.

Serhat bey,
    Mantık yürütmeniz yanlış sonuca ulaştırmış bence. Kdvk Md.58'de anılan indirilecek kdv tanımı, hesaplanan kdv'den mahsup edilme tanımı değildir. Karşı tarafa ödenmiş bulunan kdv'nin gider olarak sayılamayacağı yönündedir.
    Ben olsam KKEG sayarım.

Serhat_ Guest

Kerem Bey,
    Kdvk Md.58'de anılan indirilecek kdv tanımı, hesaplanan kdv'den mahsup edilme tanımı değildir. Karşı tarafa ödenmiş bulunan kdv'nin gider olarak sayılamayacağı yönündedir.
    kısımını tam anlayamadım. Karşı tarafa ödenmiş KDV gider yazılamaz mı?
    Örneğin KDVK 30'a göre ödediğim ama indiremediğim KDV var. Onu gider yazamaz mıyım?Daha somutlaştırırsak.
    Ticari aracım mücbir sebepten dolayı zayi oldu. Bundan dolayı daha önce indirim konusu yaptığım KDV'yi o ayki KDV beyannameme ilave ettim. Şimdi bu KDV'yi gider yazamayacak mıyım.

254
    191
    320
    Zayi olunca fevkalade amortisman ayırıyorum . Sonuçta

770
    254 oluyor.

Daha önce indirdiğim KDV'yi de ilave ediyorum

770
    391
    Bu kayıtlarda bir sorun var mı?
    KDV açısından bir sorun yoksa. Karşı tarafa ödemiş olduğum belli durumlarda giderleştirilebilir.

serhat bey, 770/391 yerine bence yapılacak kayıt,

------------------------------- / ----------------------------------
    689 DİĞER OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR

392 HESAPLANAN KDV
    İlave Edilecek KDV
    ------------------------------ / -----------------------------------
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

Serhat_ Guest

Sn. AYAŞAR,
    689 KKEG'dir mi demek istiyorsunuz yoksa 770 olarak değil de 689 olarak indirilmesi gerekir mi diyorsunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)