kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulası.?

 1. #1
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.116

  Gider Pusulası.?

  Gazetecilik yapan bir Ltd.Şti.'ne dışarıdan vergi mükellefi olmayan bir kişi gazeteye reklam buluyor.
  Örnek 10.000,00-Tl'lik reklam getiriyor ve 1.000,00-Tl' lik para alıyor.Bu paraya gider pusulası kesilirmi.?
  Kesilirse Oranı kaç olmalıdır.?

  Birde bir yıl içinde bu kişiye en çok ne kadara kadar gider pusulası kesilir.?
  Sanırım onun da bir sınırı var ve geçerse vergi mükellefi olması kerekir.?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.354

  Ynt: Gider Pusulası.?

  bu iş serbest meslek kapsamına girmiyor diye tahmin ediyorum oran % 10 olmalı.2009 yılı için sınır 17.900 TL.dir

 3. #3
  Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Serhat_ Guest

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Bence de serbest meslek kapsamında değil. Ama esnaf muaflığı kapsamında da değil. Bu işi yapanlar esnaf muaflığından yararlanamazlar. Hatta GVK 51/6 uyarınca basit usulden bile yararlanamazlar.

  O halde bu iş arızi yapılıyorsa kişi arızi ticari kazanç elde etmektedir. Sizin bunun üzerinden tevfikat yapmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer arızilikten çıkarsa da gerçek usulde mükellefiyet tesis ettirmesi gerekecektir. Arıziliğin ise kesin hatlarla çizilmiş bir tanımı yok. Gayrimenkul alış satışta hesap dönemi içinde birden fazla satış yapılması faaliyetin devamlı nitelikte olduğuna karine teşkil ediyor. Ama bu tür bir işte hesap dönemi içinde birkaç defa olmasının arıziliği engellemeyeceğini ama hesap dönemleri boyunca bu böyle sürüp gidiyorsa sıkıntı çıkabilceğini düşünüyorum.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.354

  Ynt: Gider Pusulası.?

  arizi kazanç:sürekli yapılmayan veya arasıra yapılan ticari yada serbest meslek faaliyetinden doğan kazançtır denmektedir. burada sayın zindanın belirttiği durum devamlılık arz ediyorsa mükellefiyet tesis etmesi gerekir. yok belli bir düzen yoksa ara sıra ise ise gider pusulasına bağlı olarak stopaj kesilmesi gerekir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  484

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Bizde dışarıdan kadrosuz olarak haber getiren muhabirlere gider pusulası düzenliyoruz. Stopaj oranı %17
  Yani Vereceğiniz ücret x 100 x 17
  83

  Ben bu soruyu anladım. Bu şekilde yapıyoruz

 6. #6
  Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Serhat_ Guest

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Haber getiren muhabirin haber getirmesi işi serbest meslek olarak değerlendirilebilir. Gerçekten bu iş için eğitilmiş ve mesleki bilgi ve tecrübesini kullanarak haber getiriyor. Ama bunda da oranın %17 yerine %20 olması gerekmiyor mu? %17 GVK 18'deki işler için belirlenmiştir. Burada GVK 18 kapsamında bir iş yok?

  Ancak reklam bulma bu işlere tavassut etme işi ayrı değerlendirilmeli bence. Muhabir bile reklam bulsa serbest meslek olarak değerlendirilemez diye düşünüyorum. Reklam bulma işi ticari faaliyet ve bu faaliyetin basit usulde dahi yapılmasına izin verilmemiş diye düşünüyorum.

  Sn. İsmail Bey,
  Gider pusulası düzenlenecek ama stopaj neye göre yapılacak? 94/x?

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  484

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Reklam getirme değil her ay bu şekilde haber getiren muhabir gibi çalışan ama kadrolu olmayan ve de arada çalışmadığı aylar olan kimseler bulduğum bir iki yazıyı göndereceğim umarım yararı olur.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Bu iş için gider pusulası düzenlemez.

  Çünkü iş artık arızi değil. Arkadaş işi artık sürekli yapıyor. Reklam getiren arkadaşın mükellefiyet tesis ettirmesi gereklidir. Ya fatura kesecek, ya da serbest meslek makbuzu.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  484

  Ynt: Gider Pusulası.?

  TELİF KAZANÇLARI İSTİSNASI
  Serbest meslek kazancı niteliğinde olan fikir ve sanat eserleri veya telif kazançlarını belirli şartlar dahilinde gelir vergisi`nden istisna tutan `Telif Kazancı İstisnası` GVK`nun 18. maddesinde `Serbest Meslek Kazançlarında İstisna` başlığı altında düzenlenmiştir.
  Sözkonusu düzenleme ile telif kazançlarından elde edilen hasılatın gelir vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmıştır.
  Az önce bahsettiğimiz maddeye baktığımızda sanki telif haklarından elde edilen kazancın hiçbir şekilde vergilendirilmeyeceği ve vergi konusu dışında bırakılacağı anlaşılıyor. Oysa biraz sonra yapacağımız açıklamalardan durumun hiç de böyle olmadığını göreceksiniz.
  Madde metnine göre Telif kazançları istisnasından yararlanabilmenin şartları aşağıda gibidir:
  - İstisnadan müellif, tercüman, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı, mucitlerin kendileri ve mirasçıları yararlanabilir.
  - Telife konu olan eserin, şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeler, röportaj, fotoğraf, film, radyo ve televizyon oyunu gibi nitelikte olması gerekir.
  - Eserlerin gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo ve videoda yayınlatılması veya kitap, CD, disket,resim,heykel ve nota halindeki eserleriyle ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle gelir elde edilmesi gerekir.
  Aynı maddenin son fıkrasına geldiğimizde karşımıza bir çok vergi kanunlarında yeralan ünlü kahramanımız `şümulü yoktur` çıkmaktadır. Bu fıkra hükmü ile elde ettiğimiz telif kazançlarının Gelir Vergisi Kanunu`nun 94. maddesine göre vergileneceği belirtilmiştir.
  Gelir Vergisi Kanunu 94`üncü maddesine baktığımızda ise telif kazançları nedeniyle yapılacak ödemelerden % 17 oranında stopaj gelir vergisinin kesileceği hüküm altına almıştır.
  Görüldüğü üzere; telif kazançlarında tam bir istisna uygulamasından bahsetmek mümkün değildir. Ancak telif kazançlarını elde edenler şu avantajlardan yararlanmış olmaktadırlar. Elde edilen telif kazancının tutarı ne olursa olsun stopaj gelir vergisi oranı %17 (artan oranlı tarife uygulanmıyor) olarak uygulanmakta ve 213 sayılı Vergi usul Kanunu`nun şekle müteallik (işe başlamayı bildirme, defter tutma ve beyanname verme gibi...) yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kalmıyorlar.
  Diğer taraftan Katma Değer Vergisi Kanununun 1. maddesine göre serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin vergiye tabi olacağı hüküm altına alınmıştır. Serbest meslek faaliyetlerini mutad ve sürekli bir şekilde yapanlar gerçek usulde katma değer vergisine tabi olacak, arızi nitelik (sürekli olmayan) taşıyan serbest meslek faaliyetlerinde ise vergi uygulanmayacaktır.
  Buna göre, GVK 18. maddesindeki Telif kazançları kapsamına giren faaliyetlerin sürekli olarak yapılması gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetini gerektirmektedir. Bu faaliyetlerin süreklilik arzetmeyecek şekilde arızi olarak yapılması halinde ise Katma Değer Vergisi aranılmayacaktır. (19 Nolu KDV Genel Tebliği)
  GVK`nun 18`inci madde kapsamına giren teslim veya hizmetlerin sürekli yapılması durumunda KDV mükellefi esasen bu kazancı elde eden kişilerdir. Ancak Maliye Bakanlığı, KDVK`nun 9.maddesinin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak telif kazancı elde eden kişi yerine, işleme taraf olanın GVK`nın 94.maddesinde belirtilen kişi ve kuruluşlardan olması halinde, KDV`nin bu kişi ve kuruluşlar tarafından sorumlu sıfatı ile beyan edilip ödenmesini uygun görmüştür. Aksi takdirde sürekli olarak telif kazancı elde eden kişinin, KDV mükellefi olarak beyanname vermesi gerekecektir.
  Telif kazançları ile ilgili olarak Katma Değer Vergisi Kanunu`nda da tam bir istisnadan söz etmek mümkün değildir. Telif kazancını elde eden kişi sürekli olarak bu işten gelir elde ediyorsa KDV`ye tabi olacak, sürekli olmadan, arızi bir şekilde kazanç elde ediyorsa KDV`ye tabi olmayacaktır.

  Yazı alıntıdır arkadaşlar. Nette buldum.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2009
  Mesajlar
  484

  Ynt: Gider Pusulası.?

  Ben bir gazetede çalışıyorum ve biz bu şekilde %17 stopaj kesiyoruz ve de gider pusulası düzenliyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gider Pusulası Kdv
  Konu Sahibi stajerim Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2013, 15:28
 2. Gider pusulası hk.
  Konu Sahibi mhmtgngr38 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ocak.2011, 10:47
 3. Gider Pusulası ile Gider Makbuzu Arasındaki Fark?
  Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 26.Ocak.2007, 11:41
 4. Gider Pusulası hk.
  Konu Sahibi feyzanur Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Haziran.2006, 11:12
 5. Gider Makbuzu- Gider Pusulası
  Konu Sahibi mehmetyurtbay Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2005, 11:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36