kamu işçi maaş

Konu: İşçinin başka işverende işine devam etmesi durumunda Kıdem Tazminatı

  1. #1
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    İşçinin başka işverende işine devam etmesi durumunda Kıdem Tazminatı

    Bir işçimiz 5 yıl başka bir şirkette çalıştıktan sonra çalıştığı şirket iflas etti. Tavsiye üzerine işçiyi bizim şirket aldı ve işine bizim şirkette devam etmeye başladı. Önceki şirket işçinin kıdem tazminatını ödenmesi konusunda bizim şirketle anlaşmış.
    Şimdi bu işçini çıkışı verilecek. Yaklaşık 4.500 YTL diğer şirketten, 2.200 YTL de bizim şirketten kıdem tazminatına hak kazandı. Ödeyeceğimiz 4.500 YTL'de kıdem tazminatı istisnasından faydalanabilir mi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    99

    Ynt: İşçinin başka işverende işine devam etmesi durumunda Kıdem Tazminatı

    1-Kıdem tazminatı istisnası ne demek anlıyamadım.
    2-Birbiri ilem hiç bir bağlantısı olmayan iki işveren arasında kıdem tazminatının ödenmesi devri konusunda bir anlaşma yapılabileceğini zannetmiyorum.Bir işverenin başka bir işyeri için olsa veya devir yoluyla alının şirket olsa anlarım.Bir protokol yapılmış işçinin yeni işvereni tazminatı ödemeyi kabul etmiş olabir, ödüyorda olabilir
    fakat bordroya yansıtacağı kısım kendi işyerinde çalışmalırından dolayı hakedilen kısım olmalıdır.
    saygılarımla.

  3. #3
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: İşçinin başka işverende işine devam etmesi durumunda Kıdem Tazminatı

    1) GVK 25/7'de düzenlenen , kıdem tazminatının elde eden yönünden istisna kapsamında gelir olması.
    2) Dediğiniz gibi aralarında bir protokol yapılmış, bizim şirket işçinin tazminatını ödemeyi kabul etmiş. Bizim şirkette hak etmiş olduğu kıdem tazminatı üzerinden tevkifat yapmadan muhtasarla beyan edeceğim. Ancak diğer şirkette hak edilmiş olan kıdem tazminatı için herhangi bir tevkifat yapmam gerekir mi? Bordroya ödemiş olduğumuz ve eski işyerinde çalıştığı döneme ait kıdem tazminatını nasıl işleyeceğim. Ya da işlemem doğru olur mu?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2009
    Mesajlar
    99

    Ynt: İşçinin başka işverende işine devam etmesi durumunda Kıdem Tazminatı

    İlgisiz işverenler arasında pek mümkün olmamakla birlikte, özellikle holding veya grup
    şirketi yapılanmaları içerisinde, işçinin veya iş ilişkisinin devri mümkündür. Örneğin bir grup
    şirketi, bir üretim bandını veya pazarlama bölümünü yahut Ar-Ge birimini grubun bir başka
    şirketine devretmesi durumunda, oralarda çalışanları da doğal olarak diğer şirkete
    aktarmaktadır. Bu gibi uygulamalarda, işçinin kıdem ve ihbar tazminatı ödenmemekte, buna
    karşılık söz konusu haklar yeni işveren şirket tarafından yazılı şekilde taahhüt edilmektedir.
    Bu, Borçlar Kanunu'nun 320. maddesine göre mümkündür.
    İşverenin bir şirketini tasfiye ederek ve yeni bir şirket kurarak faaliyetine devam ettiği haller
    de, işçi devirleri uygulamada sıkça görülmektedir. Bu gibi hallerde de işçilere, tasfiye edilen
    şirketçe bir ödeme yapılmamakta, hakları yeni şirketçe üstlenilmektedir.
    İşyerinin veya bir bölümünün devrinde, devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf
    bu devirden dolayı feshedemez ve devir işçi açısından da fesih için haklı sebep oluşturmaz.
    Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren
    yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmak zorundadır. Bu gibi devirlerde işçinin
    haklarından doğan borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar (İş Kanunu
    md.6).
    Bence İş Kanununun gerekse Gelir Vergisi Kanununun hükümleri karşısında, işçiyi devralmış işverence işçiye yapılacak kıdem tazminatı ödemesinin tamamı,istisna kapsamındadır.
    çalışılan süreye karşılık gelen kıdem tazminatı tutarının taahhüt edilerek ödendiği durumlarda
    yapılan ödeme, kıdem tazminatı niteliğinde olmayıp, hizmet ilişkisinin (akdinin) kurulması
    için bu akde bağlı olarak yapılan bir ödemedir ve vergilendirilmesi gereken ücret
    niteliğindedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşçinin Başka Bir İşverenin İşçisiyle Kavga Etmesi
    Konu Sahibi miller57 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Temmuz.2018, 19:51
  2. Başka Yerde Ssk Devam Eden İşçinin İşe Başlaması
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 24
    Son Mesaj : 27.Nisan.2017, 17:37
  3. Mirasçının İşe Devam Etmesi Durumunda Yapacağı İşlemleri
    Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Şubat.2015, 10:46
  4. Kıdem Tazminatı Alacağın Tahakkuk Etmesi Hk.
    Konu Sahibi volkanuzun Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Haziran.2013, 09:45
  5. 5 Yıl Çalışan İşçinin Kıdem Tazminatı Hak Etmesi.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 13:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36