kamu işçi maaş

Konu: Çalınan Para

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    49

    Çalınan Para

    Bir şirket elemanı, üzerinde taşıdığı iş avansını çaldırıyor ve polise tutanağını tutturuyor? İlgili bedel giderleştirilemez sanırım.

    Görüş ve konuya ilişkin özelge/yargı kararları var mıdır?


    İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

    Saygılarımla


  2. #2
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Çalınan Para


  3. #3
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Çalınan Para

    Kod:
    T.C.
    
    İSTANBUL VALİLİĞİ
    
    İl Defterdarlığı
    
    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
    
    Sayı   : B.07.4.DEF.0.34.11/KVK-15
    Konu :  Kurum kazancının tespitinde çalınan para bedellerinin, gider olarak dikkate alınıp alınamayacağı hk. 
    
     .........................................................
    
    Sirkeci/İSTANBUL
    
    İLGİ :   .2004 tarihli dilekçeniz.
    İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiş olup, konu hakkında görüşlerimiz aşağıda açıklanmıştır.
                193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “gider kabul edilmeyen ödemeler” başlıklı 41.maddesinde, hangi ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmayacağı sayılmak suretiyle belirtilmiştir.
                Diğer taraftan vergi kanunlarında çalınan iktisadi kıymetlerin zarar olarak yazılacağına dair herhangi bir hükme yer verilmemiştir. 
                Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’nun 88.maddesinin 3.fıkrasında menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarında gider fazlalığından doğanlar hariç sermayede vukua gelen eksilmeler zarar addolunmaz hükmü mevcuttur.
                Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, Vergi Hukukumuz açısından sermaye ve sermayenin herhangi bir unsurunda meydana gelen değer kayıplarının düşük bedelle değerlendirilmesi veya değişik yollarla sonuç hesaplarına intikal ettirilmesi esas olarak ticari ve zirai faaliyetlerin normal bir şekilde işleyişinden  doğmuş olması şartlarına bağlanmıştır.
                Bu nedenle, şirketinizin banka hesabından çekilen (internet üzerinden şifrenizin kırılarak) 27.milyar TL. ile 857 milyon TL. cep telefonu kontör bedelinin) şirketinizce zarar olarak kaydedilmesi mümkün değildir.
    
                Öte yandan, çalınan söz konusu para bedellerinin “Cari Hesap”a ya da “Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Hesabı”na alınmak suretiyle muhasebeleştirilmesi mümkündür.
    
    
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çalınan Demirbaşlar Hk.
    Konu Sahibi ABDULLAHARDA Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2009, 17:43
  2. Çalınan Kamyonet
    Konu Sahibi keskin80 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ocak.2007, 13:38
  3. Çalınan Mallar
    Konu Sahibi S_aday Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Ağustos.2006, 14:22
  4. Çalınan Fatura Koçanı Hk.
    Konu Sahibi huseyinsisman Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Ekim.2005, 23:56
  5. çalınan araç
    Konu Sahibi sultan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 16.Temmuz.2005, 20:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36