kamu işçi maaş

Konu: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Merhaba ben Zonguldak Karaelmas Üniversitesi öğrencisiyim.
    Bu yıl Türk Vergi Sistemi adı altında bir hukuk dersimiz var.
    Hocamız Kurumlar Vergisi sonrasında ortakların aldıkları karpayı
    üzerinden vergi vermesiyle ilgili bilgi istedi.Bu sınav sorumuz olacakmış.
    Günlerdir aramama rağmen bir sonuca varamadım.Kurumlar Vergisinden
    sonra ortaklar kar üzerinden Gelir Vergisi verir mi?Eğer böyle bir durum
    söz konusuysa bu iki kez vergilendirme olmaz mı?Eğer alınan kar
    sermayeye katılırsa bu kez de vergi verilir mi?
    Şimdiden cevap verecek
    olan arkadaşlara teşekkür ederim...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    800

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Ortak, gerçek kişi ise veya dar mükellef kurum ise dağıtılan kar payından stopaj yapılır. Ortak, tam mükellef kurum ise ona dağıtılan kardan stopaj yapılmaz.

    Kar payı gelirleri menkul sermaye iradı olduğundan Gelir Vergisi Kanunu 75. maddesi, stopajlarla ilgili olarak da 94. maddeyi, Kurumlar Vergisi Kanununda ise 15. madde 2. bend ve 30. maddesini incelemelisiniz. Karın sermayeye eklenmesi durumunda stopaj yapılmaz (GVK Md. 94/6-b). Kar dağıtılmadığı sürece de stopaj yapılmaz.

    Kurumlar vergisi açısından karın vergilendirilmesi kurumun vergilendirilmesidir. Ortağa dağıtım sırasında stopaja tabi tutularak vergilendirilmesi ise ortağın şahsi gelirinin vergilendirilmesidir.

  4. #4
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Ama dar mükellef kurumlar bazen işyeri veya daimi temsilcisi aracılığıyla kar payı elde edebilirler.

    Böyle bir durumda elde edilen kazanç dar mükellef kurumun elde ettiği ticari kazanç mahiyetindedir.(KVK 3, KVK 22/2)

    Dar mükellef kurumun elde ettiği ticari kazanç için ise tam mükellef kurumlar için geçerli hükümler uygulanır. (KVK 22)

    Tam mükellef kurumların diğer bir tam mükellef kurumdan elde ettiği kazanç da iştirak kazancı istisnası kapsamında vergilendirilmez. (KVK 5/1-a) Bu kazançlar üzerinden stopaj da yapılmaz.

    Dolayısıyla dar mükellef kurumların işyeri veya daimi temsilci aracılığıyla elde ettiği tam mükellef kurum kar payı da vergilendirilmez.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Evet doğru, dar mükellefte bu ayrımı yapmak gerekir. GVK Md.94-6/b-ii'de bunun istisnası açıkca belirtilmiş :

    ii) Tam mükellef kurumlar tarafından; dar mükellef gerçek kişilere, dar mükellef kurumlara (Türkiye'de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığıyla kâr payı elde edenler hariç) ve gelir ve kurumlar vergisinden muaf olan dar mükelleflere dağıtılan, 75 inci maddenin ikinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarından (Kârın sermayeye eklenmesi kâr dağıtımı sayılmaz.)
    Soruyu soran arkadaşımıza kolaylık olması açısından söylüyorum: Kanuni ve iş merkezlerinin her ikisi de Türkiye'de bulunmayan kurumlara dar mükellef denir. Kanuni merkez, vergiye tabi kurumların esas sözleşmelerinde veya teşkilat kanunlarında gösterilen yerdir. İş merkezi ise iş bakımından işlemlerin fiilen toplandığı ve idare edildiği merkezdir. Dar mükellefin Türkiye'de bir işyeri olmasının bir örneği, yabancı bir ülkede kurulu bir şirketin Türkiye'de şube açmasıdır. Bu şube dar mükelleftir. Dar mükellef olup da, Türkiye'de bir işyeri olanların bu işyeri vasıtasıyla elde edeceği kar payları stopaja tabidir değildir.

  6. #6
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Alıntı Cerrah Nickli Üyeden Alıntı
    Dar mükellef olup da, Türkiye'de bir işyeri olanların bu işyeri vasıtasıyla elde edeceği kar payları stopaja tabidir.
    Burası tabi değildir mi olacaktı?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Alıntı Serhat_ Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Cerrah Nickli Üyeden Alıntı
    Dar mükellef olup da, Türkiye'de bir işyeri olanların bu işyeri vasıtasıyla elde edeceği kar payları stopaja tabidir.
    Burası tabi değildir mi olacaktı?
    Evet düzelttim, teşekkür ederim.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Verdiğiniz bilgiler beni epey aydınlattı.Şimdi izninizle size sorunu devamı
    niteliğinde bir iki şey daha sormak istiyorum.Kurumlar Vergisi Ödemesi
    yapıldıktan sonra ortakların elde ettikleri karlar üzerinden Gelir Vergisi
    vermesi halen devam etmekte midir?Eğer devam ediyorsa Gelir Vergisi
    oranı kaçtır?Ve en önemlisi kişiler Gelir Vergisi verirken elde ettikleri karın
    %50 si üzerinden mi vergi ödemesi yaparlar?

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Şirket Ortağının Karpayı Üzerinden Gelir Vermesi İle İlgili Kanun

    Kar payı elde eden kişi, belli şartlar oluşmuşsa bu gelirini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan eder.

    Gelir vergisi oranları, istisna mikarını vs. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2009 yılı Menkul Sermaye İradı Elde Edenler İçin Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Rehberi'nden öğrenebilirsiniz :

    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...rmaye_2009.pdf

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ücret+Karpayı+Gmsi Gelir Vergisi Beyannamesi
    Konu Sahibi FATİH PESEN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 24.Mart.2015, 14:12
  2. Şirket Ortağının Şirkete Borçlanması Ve de Borç Vermesi Durumu
    Konu Sahibi TAŞTEKİN Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2012, 15:00
  3. Şirket ortağının şirkete borç vermesi sonuçları ve örtülü sermaye
    Konu Sahibi Ertann Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Mayıs.2012, 04:14
  4. Şirket ortağının şirkete şahsi çekini vermesi hk.
    Konu Sahibi zeyneb Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 14:58
  5. Şirket Ortağı Olarak Kazançlarım Üzerinden Gelir Vergisi?
    Konu Sahibi Orko Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Eylül.2006, 22:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36