kamu işçi maaş

Konu: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    geçmiş kayıtlara baktığımda şirket ortağına bedelsiz bir fatura kesilmiş olduğunu farkettim. bu faturayı iptal ettirmezsem transfer fiyatlandırması konusu itibariyle ne zaman nasıl bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalırım..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    sayın üstadlar,

    bu konuda görüş beyan edecek yok mu?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    Merhabalar,

    Bedelsiz mal teslimi ile ilgili olarak Transfer fiyatlandırmasından önce olayın KDV ve KVK yönünden de değerlendirilmesi gerekir.

    Fakat yazdığınıza göre ortada kesilmiş bir fatura bulunmakta. Bu fatura üzerinden KDV hesaplanılıp beyan edilmişse, bence incelemde olsa bu sizi kurtaracaktır.

    Ayrıca, Transfer fiyatlandırması beyanı ve raporu' nda bu konudan bahsedilip bahsedilmediği de ayrıca önem teşkil edilmektedir.

    Geçmiş dönem derken acaba 2008 veya daha önceki yılları mı kastediyorsunuz?

    Soruyu biraz daha açarsanız sanırım diğer arkadaşlarımız daha da fazla yardımcı olabileceklerdir.

    Bu arada TF ile ilgili olarak cezai bir yaptırım söz konusu değildir. Sadece İNCELEM işlemlerinde öncelik kazanırsınız..

    Saygılarımla
    Dili bir kelime daha fakir kılmak, bir ulusun düşüncesini bir kavramdan yoksun kılmak demektir.&nbsp; <br />Arthur Schopenhauer <br /><br />Türkçemize sahip çıkalım....

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    Bu arada Üstad Veysi Seviğ' in bir makalesinden de bedelsiz teslimlerin KDV karşısındaki durumuna ilişkin ksıa bir alıntı da aşağıddadır.

    "Maliyenin bu tür işlemlerle ilgili görüşü yukarıya aktarmış bulunduğumuz görüşten farklıdır. Şöyle ki;
    "3065 sayılı KDV Kanunu' nun 3/a maddesine göre, vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim hediye, teberru gibi namlarla verilmesi teslim sayılan hal kapsamında katma değer vergisine tabi bulunmaktadır.
    Bu çerçevede, gerek kendi ürettiği, gerekse piyasadan satın aldığı malların tanıtım reklam, satışları arttırmak vb. amaçlarla bedelsiz olarak vermeleri işlemi kanunun 3/a maddesi gereğince vergiye tabi olup, bedelsiz verilen malların emsal bedelleri üzerinden vergi hesaplanması gerekmektedir." (Maliye Bakanlığı tarafından 1.11.1993 tarihinde verilen bir muktezadan alınmıştır.)
    Bilindiği üzere katma değer vergisi tüketime yönelik bir vergidir. Bu nedenle vergiye tabi bir malın üçüncü bir şahsa satışı ile işletme sahibi tarafından, vergiye tabi işlemler dışında bir amaçla işletmeden çekilmesi arasında, vergilendirme bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır.
    Katma Değer Vergisi Yasası'nın 3. maddesinin (a) bendinde, vergiye tabi malların vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilerek kullanılması halini teslim sayarak vergilendirilmesini öngörmüş bulunmaktadır. Bu durumda işletmeden çekilen değerlerin Katma Değer Vergisi Yasası'nın 27. maddesi uyarınca, Vergi Usul Yasası'nın emsal bedele ilişkin hükmü esas alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir. "

    Bence değerlndirmenizde fayda var...
    Dili bir kelime daha fakir kılmak, bir ulusun düşüncesini bir kavramdan yoksun kılmak demektir.&nbsp; <br />Arthur Schopenhauer <br /><br />Türkçemize sahip çıkalım....

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    sn.nacarlar

    kdv açısından konuyu ayrıca irdeleriz. benim sorum transfer fiyatlandırması bakımından suç işlemiş olmamızdan. sonuçta emsaline göre daha düşük ya da bedelsiz bir malı ilişkili kişiye teslim etmekteyiz. bunun tabiki bir cezai müeyyidesi olacaktır. benim merakım budur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    emsal bedel e göre bakılır
    eğer bir vergi kaybı oluşmuşsa
    normal bedel ile sizin verdiğiniz bedel farkı kadar vergi kaybı olmuş olur
    vergi tarh edilir ayrıca 3 kat vergi ziyaı cezası alırsınız

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    mantıklı..

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    TRANSFER FİYATLANDIRMASININ ayrıca bir cezası yoktur

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    tabi çift taraflı vergi kaybına bakarlar
    bir tarafın az ödediği vergiyi diğer taraf ödemişse herhangi bir ce uygulanmaz

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ortağa Bedelsiz Mal Vermemiz

    Sn. Apaçi' ye katılıyorum.

    Tarafların yüklendikerli vergilere bakılır.

    En başta yazdığımı tekrarlamak gibi olacak ama konuya transfer fiyatlandırmasından ziyade KVK ve KDV açısından bakmak lazım.

    Saygılar
    Dili bir kelime daha fakir kılmak, bir ulusun düşüncesini bir kavramdan yoksun kılmak demektir.&nbsp; <br />Arthur Schopenhauer <br /><br />Türkçemize sahip çıkalım....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ortağa haciz
    Konu Sahibi erk_su Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2012, 10:59
  2. Firmanın Her Aracına Fatura Vermemiz Durumunda Tarih, Seri No Takibi Nasıl Olmal
    Konu Sahibi DİDAR Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Temmuz.2009, 16:23
  3. Ortağa Maaş??
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 20.Haziran.2009, 11:34
  4. Ortağa Ulaşılamazsa?
    Konu Sahibi fugenc Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Mart.2009, 15:23
  5. Bedelsiz ve Bedelsiz Numune Şeklinde Sevk Edilen Mallar
    Konu Sahibi TAMER00 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Mayıs.2007, 10:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36