kamu işçi maaş

Konu: Kreşlerde Vergi Muafiyeti

Kreşlerde Vergi Muafiyeti

selam
    yeni açılan özel kreşlerde 5 yıl vergi muafiyeti var diye bi duyum aldım.acaba doğru mu? kreşlerin muhasebe işlerine bakarken dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir.bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum.saygılar..

Bir selama değmeyen aşka ölüm yakışır...

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Re: Kreşlerde Vergi Muafiyeti

Alıntı muratt Nickli Üyeden Alıntı
    selam
    yeni açılan özel kreşlerde 5 yıl vergi muafiyeti var diye bi duyum aldım.acaba doğru mu? kreşlerin muhasebe işlerine bakarken dikkat edeceğimiz hususlar nelerdir.bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum.saygılar..
    Sevgili forumdaş muratt
    özel kreşlerde 5 yıl vergi muafiyeti yok. kreşlerin muhasebe işlemleri ise bizim diğer muhasebe işlemlerinden farklı değil bu tür işletmeler bir tür hizmet işletmeleri oldukları için mal alışlarında 150-hesabı kullnman daha doğru olu bunu bir örnekle açıklarsak

Örnek=x kreş evine sabah kahvaltısı için süt alınmıştır.(sütlerin paket olarak alındığını ve son kullnama tarihleri 2006 yılı olduğunu varsayalım)

150-ilk madde malz.hesabı

150.01-sütler

150.01.001-100
    191.01.001-18

320-satıcılar
    320.01.001-z firması

daha sonra sütler tüketildiğinde direk olarak

740-himet üretim mal.hesabı

150.01.001-sütler hesabı

bunu gibi yemek yapmak için alınan mamülleride 150-hesabın altında detaylandırabiliriz.çalışan personelin ise s.s.k muhtasar beyannamelerinin verilmeside gerekir
    SAYGILAR FERHAT

özel kreşler ve gündüz bakımevleri mutlaka bilanço esası mı olmak zorundadır..benim bildiğim haddi aşmıyorsa işletme defteri de tutabilirler.yanlış biliyor olabilirmiyim..

Okul öncesi eğitim yani anaokulu ve kreş faaliyetlerinde milli eğitim bakanlığının izni alınmak suretiyle 5 yıl gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilmiştir diye biliyorum hatta uygulamada bunu yaptık bir anaokulu mükellefimize.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Merihs12, bahsettiğiniz istisna KVK md. 5/1-ı'da yer almaktadır. Ve 1739 sayılı Temel Eğitim Kanuna göre kurulan okul öncesi eğitim kurumlarını kapsar. Oysa kreşler 2828 Sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin (f) bendinin 3 numaralı alt bendindeki tanıma uygun olarak fonksiyonunu yerine getiren, 0-6 yaş grubu çocukların gelişim, bakım, korunma ve beslenmelerini sağlayan gündüz bakımevleridir. İkisi hukuken bir birinden farklı şeyler.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

sayın koraykarakaya bu konuya hakimsiniz sanırım teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Konuya ben de çok hakim olmak isterim çünkü anaokulu açmak isteyen bir tandığım var. Bu durumda onu nasıl bilgilendirmeliyim ? Bu istisnadan faydalanması için nasıl bilgi vermeliyim ona..teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)