kamu işçi maaş

Konu: Gerçek Usülde Sanayici

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    365

    Gerçek Usülde Sanayici

    selam
    gerçek usülde mükellef bir işçi çalıştırmak suretiyle kanepe imalatı yapıyor.sanayi siciline kayıt olması gerekir mi?bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum.saygılar...

    Bir selama değmeyen aşka ölüm yakışır...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    Gerçek Usülde Sanayici

    Sayın Murat,

    İlgili tebliği ve Gaziantep forumdan bir meslektaşımızın yazısını aşağıya alıyorum.İligili Sanayi Sicil brimi ile görüşmekte yarar var.

    Kod:
    05 Temmuz 2005 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 25866
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:
    
    Sanayi Sicil Tebliği
    
    (Tebliğ No: SGM 2005/17)
    
    Madde 1 — 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1 inci maddesi kapsamında değerlendirilen ve en az bir işçi çalıştıran sanayi işletmeleri; Ankara,İstanbul, İzmir, Bursa,Kayseri,Yalova, Kocaeli, Erzurum, Eskişehir, Konya, Samsun, Mersin, Erzincan, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana illerinde 1/9/2005 tarihinden itibaren, kalan diğer İllerde 1/10/2005 tarihinden itibaren, sanayi siciline kayıt olacaklardır.
    
    Madde 2 —Kayıt için, işletmenin bulunduğu İlin Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne müracaat edilecektir. 
    
    Madde 3 —Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    
    Madde 4 —Bu Tebliğ hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.
    Kod:
    Yazan Kişi: Necdet Günay (---.dynamic85998220.ttnet.net.tr)
    Tarih:   09-08-05 09:53
    
    Değerli Meslektaşlarım...
    Sicil konusu hakkında bir arkadaştan gelen e-postayı aşağıya alıyorum.
    
    "Bugün sanayi sicile yapılacak kayıt icin ilgili müdürlüğe bizzat gittim.Konu 
    ile ilgili yetkili ile görüşmem sonrasında kayıt hususunun pek endise 
    edilecek boyutta kapsama alanı olmadığı intibaını edindim.Şöyleki; sanayi 
    sicil kanununu 1. maddesinde yer alan sanayici kapsamı içine alacakları 
    imalatcı firmalarda aradıkları birinci husus,firmanın üretiminin sipariş 
    üzerine olmaması,üretimini alıcı olsun olmasın yapmaya devam etmesi,ikinci 
    husus satışlarının perakende olmaması,toptan satış(satana yapılan satış) 
    şeklinde olması "yani perakende satış yapan imalatcıları kapsam dışı kabul 
    etmekteler",ücüncüsü ise üretimi bizzat kendi yerinde yapıyor olması 
    (örneğin bir yapsat şeklinde çalışan inşaatcı firmayı kapsam içine 
    almıyorlar ama inşaatçılara prekast yapı malzemesi"hazır beton ürünleri" 
    üreten firmayı kapsama alıyorlar) vede montaj türü hizmet veren firmaları da kapsam dışı kabul ediyorlar."
    
    Saygılarımla...
    Necdet Günay
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Basit Usülde Vergilendirme
    Konu Sahibi ebru1 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Kasım.2017, 12:19
  2. Sanayici ve iş adamları dernekleri
    Konu Sahibi ugur6666 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Eylül.2011, 13:00
  3. gerçek usülde bir mükellef farklı bi sektörde basit usül olabilir mı?
    Konu Sahibi sardogan Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Ekim.2009, 12:52
  4. basit usülde tevkifatlı kdv
    Konu Sahibi d.canyurt Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Temmuz.2006, 14:15
  5. Gerçek Usülde Bir Mükellefin Aracını Envantere Kaydetme
    Konu Sahibi muratt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2005, 17:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36