kamu işçi maaş

Konu: Emlak Vergisi Gider Yazılabilir mi?

Emlak Vergisi Gider Yazılabilir mi?

Selamlar,

Belediyeye ödenen Emlak Vergisi ve Çevre Temislik Vergisi'nin gider yazılıp yazılamayacağı hakkında bilgi almam mümkün mü acaba¿

İyi Çalışmalar

emlak vergisi gider yazılabilir mi?

gelir vergisi 40.madde
    6. (2772 sayılı Kanunun 5'inci maddesiyle değişen bent) İşletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçlar;

2464 sayılı belediye gelirleri kanunu nun mükerrer 44.maddesinde çevre temizlik vergisinin mükellefi bu binaları kullanan lar olduğu hüküm altına alınmıştır gelir vergisinin yukarıda ki açıklanan hükmündede belirtildiği üzere tahakkuk etmiş bu giderler gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır

emlak vergisi mükellefi bina malikleridir kiracı konumunda bulunan mükellefler bu vergileri malik adına ödemiş olsalar bile gider olarak dikkate alamazlar bilindiği üzere özel anlaşmalar veya sözleşmeler vergi idaresini bağlamaz
    ancak; malik adına ödenen emlak vergisi ödenen kiraya atıfta bulunmak üzere brüte iblağ edilmek suretiyle kira gideri olarak göz önüne alınabilir

emlak vergisi gider yazılabilir mi?

Teşekkür ederim.

Biz tekstil ürünleri imal eden bir işletmeyiz ve işyerinin tabusu da işletmemize ait.

Yazdıklarınızdan anladığıma göre belediyeye ödediğimiz emlak ve çevre temizlik vergilerini gider olarak yazabileceğiz.

İyi günler.

Ynt: emlak vergisi gider yazılabilir mi?

MERHABA,

BENİM SORUM ŞÖYLE OLACAK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Firmamın 2008 yılnda almış olduğu bir arazi var. Bu arazinin bedeli şuan vadeli olarak satın alınmış olan Kamu kuruluşuna taksitler halinde ödeniyor. Şuan için arsanın üzerinde hiç bir inşaat işi yapılmamakta. Şirketim İnşaat sektöründe olup şuan sağdece bu arsanın bedellerini ödemektedir ve oldukça yüklü bir maliyete sahiptir. 2009 yılı Emlak vergilerimi gider yaza bileceğim hususunda bir çok yazı var. fakat 2009 da ödediğim veya 2010 da ödeyeceğim evlak vergilerini ben Arsamın maliyetine dahil etmek istiyorum bunu yapmak içinde yasal bir dayanak arıyorum. bu hususta bilgisi olanvarmı. bunu yapmak istememin sebebide gider yazabildiğim Emlak vergilerini 5 yıldan önce Kârımdan mahsup etmem lazım bunu edemeyeceğimi düşündüğümden bu giderlerim heder olacak. uzun soluklu bir proje planlandığından bu arsanin üzerine inşaatın yapımı bitmesi satılması şirketin Kâra geçmesi tahmini 8-10 yıl arasında. İnşaat faaliyetime başlayana kadar olan kısımda ödeyeceğim Emlak vergilerimi Arsanın maliyetine atabileceğim hususunda bir mukteze,kanun,tebliği kaynağı olan varmı ?
    HARBAY® İMKANSIZLIKLAR İÇİN OLMAZ DEME GÜN GELİR İMKAN OLUR.

Ynt: Emlak Vergisi Gider Yazılabilir mi?

merhaba,

benim de sorum seninki ile aynı-gider yazmama konusunda bir dayanak buldun mu? Bulduysan benimle paylaşabilir misin? Tşk.

Merhaba
    ayni konu kurumlar vergisi acik olan toplu isyeri yapi kooperatiflerindede var fakat onlar Insaata basladigi icin 258 e atiyoruz burda bence maliyete atmaniz iktisadi kiymet hazir olana kadar yapilan giderler olarak dusunelerek atilabilir gibi geliyor bana
    AMA yinede ornek olarak ticari aracin MTV sini gider arsanin emlak vergisini maliyet yazarsak tutarlilik olurmu bilemiyorum
    SMMM

Merhaba;
    VUK 3.maddesinde derki ;İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.
    Sadece bu maddeye istinaden bile maliyete atabilirsiniz bence.Çünkü gerçekte şu an emlak vergisi sizin için maliyet unsurudur.
    Hasretim nazlıdır...

Maliyete ilave edilir diye biliyorum. Bununla ilgili bir mukteza okudum, bulmaya çalışacağım, bulursam ilave ederim.

Madde 270- Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satınalma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer:
    1. Makine ve tesisattan gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri;

2. Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

[1] Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve [2] Özel Tüketim Vergilerini maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

SERİ NO: 143

C ? Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerinin Maliyet Bedeline İthali veya Genel Gider Yazılması :

Gayrimenkullerde maliyet bedeline giren giderleri belirten 270. maddenin son fıkrasında yapılan değişiklikle, Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerinin de, noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderlerinde olduğu gibi maliyet bedeline ithal edilmesi veya genel giderler arasında gösterilmesi hususunda mükelleflere tercih hakkı tanınmıştır.

ozdgn bey teşekkürler ancak bu yazınız ilk alımlar için geçerli sonraki yıllarda ödenen emlak vergilerinin maliyet yazılıp yazılamayacağı hususunda bilginiz varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Alıntı ozdgn Nickli Üyeden Alıntı
    Madde 270- Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satınalma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer:
    1. Makine ve tesisattan gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri;

2. Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

[1] Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve [2] Özel Tüketim Vergilerini maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

SERİ NO: 143

C ? Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerinin Maliyet Bedeline İthali veya Genel Gider Yazılması :

Gayrimenkullerde maliyet bedeline giren giderleri belirten 270. maddenin son fıkrasında yapılan değişiklikle, Emlak Alım ve Taşıt Alım Vergilerinin de, noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderlerinde olduğu gibi maliyet bedeline ithal edilmesi veya genel giderler arasında gösterilmesi hususunda mükelleflere tercih hakkı tanınmıştır.
    HARBAY® İMKANSIZLIKLAR İÇİN OLMAZ DEME GÜN GELİR İMKAN OLUR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)