kamu işçi maaş

Konu: Fatura kesilmesi.?

Fatura kesilmesi.?

1. Fatura keserken banka hesabına gelen ödemeye göre mi yoksa malın teslim edilişi yani malın satıldığı ana göre mi işlem yapılacak?

Örnek: internetten toptan satış yapılan bir web sitesi var. Bu sitede her müşterinin sanal havuz hesabı var. Müşteri ay içinde farklı günlerde farklı miktarlarda banka hesabımıza ödeme yapıyor. Ama ürün almıyor. Mesela bugun 100 TL ödeme yapıyor ve bugun 2 TL değerinde ürün alıyor. Ertesi gün 3 TL ve 4 TL olmak üzere farklı saatlerde iki ürün alıyor. Bir sonraki gün 50 TL ödeme yapıyor. Ve yine ürün alımı yapıyor. Bu şekilde çalışarak bir ay içerisinde 900 TL ürün alıyor ve toplamda 1000 TL ödeme yapıyor. 100 TL de alacağı bir sonraki aya devrediyor ve bir sonraki ay bu parası ile alışveriş yapabiliyor. extra ödeme yapabiliyor. Faturayı neye göre kesmeliyiz?
    bunun nasıl olması gerektğine dair bir hüküm bulamadım?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: fatura kesilmesi?

An. Azazel85
    Sanırım siz iş sahibisiniz . Ancak muhasebeciniz yok. Bir an önce bir meslek mensubu ile çalışmanızı çok şiddetle öneriyorum.
    Yoksa öyle bir yanarsınız ki ailenizi de sürüklersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ynt: Fatura kesilmesi.?

ewt iş sahibiyim. fakat muhasebecilerden yeteri kadar bilgi alamadıgımı düşünüyorum bu yuzden aklıma takılan şeyleri kendim araştırmak istiyorum.

Faturanın düzenlenmesi mecburiyeti ödemeye bağlı olmayıp malın teslimine bağlı olduğundan satılan malların tesliminden önce alıcılardan Nakit, Kredi Kartı, Çek, Senet, Havale v.b. satış bedeline mahsuben alınan bedeller avanstır. Hatta KDV dahil mal bedelinin tamamının tahsil edilmesi durumu bile sonucu değiştirmez. Alınan bedel karşılığında fatura düzenlenmez avans makbuzu verilir ve 340-Alınan Sipariş Avansları Hesabına alacak kaydedilir.

Satılan malların tesliminden önce alıcı, ödemiş olduğu avans için satıcıdan makbuz yerine fatura talep eder, satıcı da bu talebe uyarak (herhangi bir mecburiyeti yoktur) fatura tanzim ederse, o zaman KDVK?nun 10/b maddesine göre vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş kabul edileceğinden KDV hesaplanacaktır.

Saygılarımla;

Alaattin KAYHAN
    SMMM Alaattin KAYHAN / DENİZLİ

Ben su nakliyesi işi yapmaktayım.faturamda da ali koç su nakliyesi diye yazıyo.Genel müşterilerim halı yıkamacı ve oto yıkamacı.1 tanker su 150-200 tl civarında ama aylık aldığım mazot faturası 1500-2000 tl.mazotun stoğu olamayacağına göre ben yıkamacılara değilde x-y-z firmasına (hafif tonajlı işlerle uğraşan firmalara) şehir içi nakliye bedeli diye fatura kesebilirmiyim.bunun vuk göre bi sakıncası varmı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)